Із вантажного авто у пасажирське: облік та оподаткування

В обраному У обране
Друк
Децюра Сергій, податковий експерт
Податки та бухгалтерський облік Липень, 2019/№ 60
У попередній статті ми поговорили про те, як організувати процес переобладнання вантажного автомобіля в вантажно-пасажирський. Тут же поговоримо про те, як відобразити таку операцію в бухгалтерському та податковому обліку.

Бухгалтерський облік

Щоб зрозуміти, як операції з переобладнання вантажного авто, тобто активу, що класифікується як основний засіб (ОЗ), відображати в обліку, потрібно дати відповідь на запитання: з якою метою відбувається таке переобладнання: для підтримання активу в робочому стані чи для збільшення економічних вигід від його використання?

Коли мова йде про переобладнання вантажного транспортного засобу (ТЗ) у пасажирський, то такі дії пов’язані саме із збільшенням майбутніх економічних вигід від його використання. Річ у тому, що розширивши функціональність ТЗ (надавши йому змоги перевозити не тільки вантажі, а й пасажирів), підприємство отримує більше варіантів використання ТЗ, а це дає йому право сподіватися на отримання більшого доходу, ніж при використанні непереобладнаного ТЗ.

Враховуючи вищесказане, вважаємо, що

переобладнання вантажного ТЗ у вантажно-пасажирський для цілей бухгалтерського обліку слід розцінювати як поліпшення об’єкта ОЗ

А тому у бухгалтерському обліку витрати на перетворення ТЗ, у тому числі і на його реєстрацію та сплату акцизного податку (АП), слід відносити на збільшення первісної вартості ТЗ (п. 14 П(С)БО 7 «Основні засоби»).

Тобто на підставі документів, які підтверджують здійснення переобладнання (актів виконаних робіт отриманих від спецорганізації, документів на витрачання різних матеріалів і нарахування зарплати та соцвиплат працівникам реммайстерні тощо), бухгалтер має спочатку закумулювати витрати на переобладнання на субрахунку 152 «Придбання (виготовлення) основних засобів», а потім списати їх на збільшення первісної вартості ТЗ, тобто на субрахунок 105 «Транспортні засоби».

Переносити вартість закумульованих витрат на первісну вартість переобладнаного ТЗ слід після закінчених робіт з переобладнання і складання акта за формою № ОЗ-2 або за формою, затвердженою наказом Мінфіну від 13.09.2016 р. № 818, — якщо ви користуєтеся документами для бюджетників, або за формою № ОЗСГ-2 — для аграріїв.

Також слід відобразити зміни, що відбулися із переобладнаним ТЗ, і в Інвентарній картці обліку основних засобів (типова форма № ОЗ-6).

Декілька слів скажемо про нарахування амортизації на ТЗ, що був переобладнаний.

Щоб подивитися повну версію, підпишіться на журнал Ви вже підписалися? Увійти

Схоже, що ви використовуєте блокувальник реклами :(

Щоб користуватися всіма функціями сайту, додайте нас у винятку!

Як відключити