Теми статей
Обрати теми

Не зареєстрували ПН. Отримайте три штрафи?!

Костюк Дмитро, заступник головного редактора
За матеріалами категорії 101.27 Бази знань

висновок документа

Якщо платник податків не склав ПН, податківці застосують штраф згідно з абзацом першим п. 1201.2 ПКУ. Якщо ПН не буде зареєстрована через 10 днів після отримання ППР — штраф згідно з абзацом другим п. 1201.2 ПКУ. При подальшій реєстрації цієї ПН — штраф згідно з п. 1201.1 ПКУ

При перевірці фіскали виявили незареєстровану ПН. З першим із згадуваних вище штрафів важко не погодитися. Факт нереєстрації в наявності, отже, застосування штрафу у розмірі 50 % від суми ПДВ (назвемо його «перші 50 %») не викликає запитань.

Крім того, податківці зобов’язують зареєструвати цю ПН протягом 10 календарних днів. І ось тут починається найцікавіше. У ПКУ сказано: якщо платник податків виконує цю вимогу, то ні штраф з абзацу другого того ж п. 1201.2 ПКУ («другі 50 %»), ні штраф за п. 1201.1 ПКУ (залежно від днів прострочення «10/20/30 % і т. д.») не застосовуються. Підкреслюємо — саме так сказано в ПКУ.

Податківці ж роблять зворотний висновок: якщо протягом 10 днів ПН так і не буде зареєстрована, то вони застосують штраф «другі 50 %», а при майбутній реєстрації — третій штраф. Відчуваєте маніпуляцію? У ПКУ мова про реєстрацію ПН у відведені 10 днів, а фіскали на підставі цієї норми роблять викривлений висновок — про наслідки реєстрації після закінчення цього строку. Але ж це — зовсім інша ситуація!

Давайте звернемося до основ застосування штрафів. Згідно з п. 116.2 ПКУ за одне податкове правопорушення контролери можуть застосувати тільки один вид штрафної (фінансової) санкції (штрафу). Вважаємо, що за своєю суттю несвоєчасна реєстрація і нереєстрація ПН є двома сторонами одного і того ж податкового правопорушення, які формально рознесені в ПКУ за різними пунктами (1201.1 і 1201.2). Не можна одночасно застосовувати обидва ці штрафи*.

* Як аналогію можна навести стару ситуацію зі штрафом за нероздрукування і незберігання Z-звіту. Верховний Суд вважає, що застосовується тільки один штраф.

Цей висновок підтверджується самим п. 1201.1, в останньому абзаці якого сказано, що при реєстрації ПН до початку перевірки п. 1201.2 не застосовується. Цю норму можна назвати тавтологією, оскільки і без неї зрозуміло, що штраф «перші 50 %» при самостійній реєстрації застосовувати не можна.

Такий же характер носить і згадка в останньому абзаці п. 1201.2 про незастосування п. 1201.1 у разі реєстрації ПН до закінчення 10-денного строку. І без нього зрозуміло, що цей штраф застосувати не можливо (хоч реєструємо ПН у відведений строк, хоч після). Іншими словами, ця згадка — усього лише підтвердження загального принципу, закладеного в п. 116.2 ПКУ. Тому вважаємо, що висновок податківців некоректний. У ПКУ не сказано (та і не може бути сказано), що при реєстрації ПН до спливу відведених 10 днів потрібно застосовувати ще і штраф згідно з п. 1201.1 ПКУ.

Більше того, висновок фіскалів виглядає нелогічно. Судіть самі, якщо минули відведені 10 днів, то до платника податків буде застосований штраф «другі 50 %». Але навіщо йому після цього взагалі реєструвати ПН? Щоб заплатити ще один штраф, тепер уже у розмірі «10/20/30 % і т. д.»?! Єдиним спонуканням зареєструвати ПН може бути хіба що договірна відповідальність перед контрагентом. Навряд чи в цьому полягала задумка законодавця.

Зрозуміло, підняте питання дискусійне. Ми виклали свою точку зору. Ну а як вирішиться це питання, покаже судова практика.

App
Завантажуйте наш мобільний додаток Factor

© Factor.Media, 1995 -
Всі права захищені

Використання матеріалів без узгодження з редакцією заборонено

Ознайомитись з договором-офертою

Приєднуйтесь
Адреса
м. Харків, 61002, вул. Сумська, 106а
Ми приймаємо
ic-privat ic-visa ic-visa

Ми використовуємо cookie-файли, щоб зробити сайт максимально зручним для вас та аналізувати використання наших продуктів та послуг, щоб збільшити якість рекламних та маркетингових активностей. Дізнатися більше про те, як ми використовуємо ці файли можна тут.

Дякуємо, що читаєте нас Увійдіть і читайте далі