Ліміт каси

В обраному У обране
Друк
Альошкіна Наталя, податковий експерт, Вороная Наталія, редактор, Чернишова Наталія, податковий експерт
Податки та бухгалтерський облік Травень, 2019/№ 41
За загальним правилом підприємство, яке має справу з готівкою, повинне дотримуватися самостійно встановленого ліміту каси. Але з будь-якого правила бувають винятки. У цьому розділі розповімо про те, що таке ліміт каси і який порядок його встановлення, хто зобов’язаний його дотримуватися, а кого цей тягар обходить стороною. А також наведемо приклад розрахунку ліміту каси підприємства.

5.1. Що таке ліміт каси?

Передусім визначимося з терміном «ліміт каси». Як сказано в п.п. 16 п. 3 Положення № 148, ліміт залишку готівки в касі (ліміт каси) — це граничний розмір суми готівки, яка може:

— залишатися в касі в позаробочий час та

— забезпечити роботу на початку наступного робочого дня.

Тобто це певна сума готівки, більше якої в касі підприємства не можна залишати на кінець робочого дня.

Інакше кажучи, це означає, що підприємства можуть зберігати в неробочий час у своїх касах готівку в сумі, яка не перевищує самостійно встановленого ними ліміту каси (абзац перший п. 15 Положення № 148). Причому накопичувати готівку понад ліміт у касі не можна навіть у тому випадку, якщо ви абсолютно впевнені, що виплатите її в найближчий час (абзац другий п. 17 Положення № 148). Будь-яке перевищення ліміту загрожує підприємству штрафними санкціями (див. розділ 11 «Відповідальність у сфері готівкового обігу»).

Одразу окреслимо коло осіб, яких «лімітнокасовий» тягар не торкнеться (див. табл. 5.1).

Таблиця 5.1. Категорії осіб, яким ліміт каси не встановлюється

№ з/п

Особи, яким ліміт каси не потрібен

Підстава

1

Фізичні особи — підприємці

Ліміт не встановлюється згідно з абзацом третім п. 14 Положення № 148

2

Банки*

3

Релігійні організації (релігійні громади, управління та центри, монастирі, релігійні братства, місіонерські товариства (місії), духовні навчальні заклади), що не здійснюють виробничої або іншої підприємницької діяльності

Ліміт не встановлюється згідно з п. 51 Положення № 148

4

Розташовані на території України іноземні дипломатичні, консульські та інші офіційні представництва, міжнародні організації та їх філії, які користуються імунітетом і дипломатичними привілеями

Вимоги Положення № 148 на таких осіб не поширюються зовсім (п. 2 цього Положення)

5

Представництва іноземних організацій та філій, що не здійснюють підприємницької діяльності

6

Банки та філії іноземних банків*

* Небанківські фінансові установи повинні встановлювати ліміт каси в загальному порядку (п. 14 Положення № 148).

Інші суб’єкти господарювання, які під «лімітнокасове» звільнення не потрапили, повинні здавати понадлімітну готівку до банку для її зарахування на будь-який зі своїх поточних рахунків. Зробити це можна одним з таких способів:

— самостійно (у тому числі із застосуванням платіжних пристроїв та через пункти приймання готівки);

— через відповідні служби, яким згідно із законодавством надано право на перевезення валютних цінностей та інкасацію коштів;

— через підприємства, які отримали ліцензію НБУ на надання банкам послуг інкасації.

Важливо! У підприємств, що не встановили ліміт каси (незалежно від причин), він вважатиметься нульовим.

У такому разі вся готівка, яка залишиться в касі на кінець робочого дня, вважатиметься понадлімітною (п. 53 Положення № 148).

Хоча у виняткових випадках у касі все ж можна зберігати понадлімітні суми. Про які саме випадки йдеться? Читайте далі.

Щоб подивитися повну версію, підпишіться на журнал Ви вже підписалися? Увійти

Схоже, що ви використовуєте блокувальник реклами :(

Щоб користуватися всіма функціями сайту, додайте нас у винятку!

Як відключити