Помилково отримані кошти: як повернути та облікувати?

В обраному У обране
Друк
Ольховик Ольга, податковий експерт
Податки та бухгалтерський облік Травень, 2019/№ 42
Від помилок ніхто не застрахований. Трапляються вони й у сфері грошових розрахунків. Один з варіантів такої помилки — коли гроші йдуть неналежному одержувачеві (тобто не тому, кому вони були призначені). Що робити, якщо на ваше підприємство надійшли чужі гроші? Як і куди їх повертати? Які бухгалтерсько-податкові наслідки? Про це розповімо в нашій статті.

Шукаємо винного

Перше запитання, яке зазвичай виникає при виявленні на рахунку чужих грошей: як і куди їх повернути? Ну або, як мінімум, чи треба їх узагалі повертати? ☺

Порядок здійснення повернення помилково перерахованих коштів залежить від того, з чиєї вини кошти були перераховані не туди. А винуватцем тут може бути або банк, що брав участь в здійсненні платежу, або сам платник.

Якщо винен банк. У такому разі після виявлення помилки банк зобов’язаний негайно повідомити вас про неї, а також про те, що чужі кошти необхідно повернути (п.п. 32.3.1 ст. 32 Закону № 2346*, п. 2.36 Інструкції № 22**). Повідомлення може бути направлене вам безпосередньо або через обслуговуючий вас банк (п. 2.36 Інструкції № 22).

* Закон України «Про платіжні системи і переказ коштів в Україні» від 05.04.2001 р. № 2346-III.

** Інструкція про безготівкові розрахунки в Україні в національній валюті, затверджена постановою Правління НБУ від 21.01.2004 р. № 22.

Протягом трьох робочих днів з дати отримання такого повідомлення ви повинні ініціювати переказ еквівалентної суми коштів банку-порушникові

Про це сказано в п. 35.1 ст. 35 Закону № 2346.

Якщо кошти не будуть перераховані в триденний строк, окрім суми, що помилково надійшла, доведеться сплатити ще й пеню — у розмірі 0,1 % цієї суми за кожен день, починаючи з дня завершення помилкового переказу до дня повернення коштів включно, але не більше 10 % суми помилкового платежу (п. 35.2 ст. 35 Закону № 2346). Якщо ж із якоїсь причини ви взагалі відмовитеся повертати кошти в добровільному порядку, банк-винуватець звертатиметься до суду (п. 32.8 ст. 32, п. 35.3 ст. 35 Закону № 2346, п. 2.37 Інструкції № 22).

Якщо винен платник. У такій ситуації ви зобов’язані повернути помилкові гроші як безпідставно отримане майно (ч. 1 ст. 1212 ЦКУ). В який строк необхідно здійснити таке повернення?

Донедавна цей строк складав п’ять днів. Це було передбачено ст. 6 Указу Президента України від 16.03.95 р. № 227/95, який втратив силу з 07.02.2019 р. Таким чином, на сьогодні спеціальний для цього випадку строк повернення законодавчо не встановлений. Отже, починаючи з 7 лютого при поверненні коштів, помилково перерахованих з вини платника, орієнтуватися треба на загальний строк виконання зобов’язання, встановлений ч. 2 ст. 530 ЦКУ7 календарних днів з дня пред’явлення вимоги.

Врахуйте: за користування чужими грошима нараховуються відсотки (ч. 2 ст. 1214 ЦКУ). Тому якщо ви своєчасно не здійсните повернення, то на вимогу кредитора вам доведеться сплатити суму боргу з урахуванням встановленого індексу інфляції за увесь період прострочення і 3 % річних від простроченої суми (ч. 2 ст. 625 ЦКУ). Такий висновок міститься в рішенні Господарського суду м. Києва від 14.11.2018 р. у справі № 910/11787/18 (reyestr.court.gov.ua/Review/78047467), і така позиція знайшла підтримку в постанові Верховного Суду від 10.04.2018 р. у справі № 910/10156/17 (reyestr.court.gov.ua/Review/73627931). Більше того, іноді суди знаходять підстави для нарахування відсотків не лише згідно зі ст. 625 ЦКУ, але і передбачених ч. 1 ст. 1048 ЦКУ (див. ухвалу ВССУ від 14.09.2016 р. у справі № 227/5688/14ц // reyestr.court.gov.ua/Review/61559125).

Щоб подивитися повну версію, підпишіться на журнал Ви вже підписалися? Увійти

Схоже, що ви використовуєте блокувальник реклами :(

Щоб користуватися всіма функціями сайту, додайте нас у винятку!

Як відключити