Кому вершки, а для кого і корінці в радість

В обраному У обране
Друк
Децюра Сергій, податковий експерт
Податки та бухгалтерський облік Травень, 2019/№ 42
Підприємство на замовлення агротоваровиробника виконало роботи із розчистки його сільськогосподарських земель від паростків та корінців, що лишилися після збору врожаю. Із отриманих від розчистки паростків підприємство планує в майбутньому виробляти паливні брикети. Як оформити надходження таких активів на підприємство та визначити їх вартість?

Чиї корінці?

Щоб зрозуміти, як підприємству, що виконує роботи з очищення полів, отримати у власність викопані та вирвані із землі паростки та корінці, потрібно перш за все зрозуміти, кому ці паростки належать.

Для цього давайте зазирнемо до Земельного кодексу України (ЗКУ). В п. «в» ч. 1 ст. 90 ЗКУ прямо вказано, що право власності на посіви і насадження сільськогосподарських та інших культур, на вироблену продукцію належить власникам земельних ділянок. Аналогічне право, якщо інше не передбачено законом або договором, згідно з п. «б» ч. 1 ст. 95 ЗКУ мають землекористувачі, в тому числі й орендарі земельних ділянок.

З цього робимо висновок, що право власності на паростки та корінці, викорчувані із землі, є власністю саме власника земельної ділянки чи особи, якій така земля надана в користування.

Інші особи можуть набути права власності на паростки, лише якщо таке право передбачено договором із власником земельної ділянки (землекористувачем). На цьому наголошують і суди (див. постанову ВГСУ від 15.02.2017 р. у справі № 927/676/16*).

* reyestr.court.gov.ua/Review/64742211

Такі умови може бути прописано у самому договорі про надання послуги з очистки полів, або в окремо укладеному договорі (наприклад: договорі купівлі-продажу, дарування тощо).

Як саме оформлятиметься перехід права власності на паростки та корінці, на наш погляд, залежить від того, як власник землі чи її землекористувач буде класифікувати отримані від розчистки паростки.

Щоб подивитися повну версію, підпишіться на журнал Ви вже підписалися? Увійти

Схоже, що ви використовуєте блокувальник реклами :(

Щоб користуватися всіма функціями сайту, додайте нас у винятку!

Як відключити