Рентна плата за воду: куди піти, куди податись

В обраному У обране
Друк
Децюра Сергій, податковий експерт
Податки та бухгалтерський облік Травень, 2019/№ 42
Підприємство має на території різних районів одного міста, які підпорядковані різним податковим, дві свердловини. Для їх експлуатації було отримано один дозвіл на спецводокористування. В дозволі вказано, що басейн, з якого видобувається вода обома свердловинами, один і той же. Через що у цьому дозволі було встановлено єдиний ліміт на забір води для двох свердловин. Скільки додатків 1 та 5 до декларації з рентної плати потрібно подати підприємству?

Одразу скажемо, що особи, які мають свердловини, входять до числа платників рентної плати за:

— видобування корисних копалин;

— спеціальне водокористування.

А тому вони мають подавати до податкової декларацію з рентної плати разом із додатком 1 (у ньому розраховують рентну плату за видобування підземної води) та додатком 5 (тут відображають нараховану рентну плату за спецводокористування).

Очевидно, у підприємств, що мають одну свердловину, проблем із тим, щоб визначити, скільки додатків 1 та 5 подавати і куди, не виникає. Відповідь однозначна: по одному додатку разом із декларацією за місцем знаходження свердловини.

Якщо ж свердловин декілька і вони розміщені в різних районах міста, які до того ж обслуговуються різними податковими органами, закономірно виникає запитання: скільки додатків 1 та 5 слід подавати в податкову?

Відповідь на це запитання шукайте далі.

Додаток 1

Розпочнемо із рентної плати за видобування підземної води, тобто з подачі додатку 1.

Щоб визначитися з тим, скільки таких додатків слід подати за наявності у підприємства декількох свердловин, слід звернутися до загальних правил звітування з рентної плати за видобування корисних копалин. Так, відповідно до п.п. 257.3.1 ПКУ суб’єкт господарювання, який є платником рентної плати за видобування корисних копалин (підземні води також є корисною копалиною), має подавати у складі податкової декларації з рентної плати додаток 1 за місцезнаходженням ділянки надр, з якої видобуті корисні копалини, у разі розміщення такої ділянки надр у межах території України.

Коли йдеться про видобування води, то ділянкою надр, з якої видобувають воду, є земельна ділянка, на якій розміщено свердловину. Про це свідчить той факт, що платником рентної плати за видобування води є землевласники та землекористувачі, крім суб’єктів підприємництва, які відносяться до фермерських господарств, що провадять господарську діяльність з видобування підземних вод на підставі дозволів на спеціальне водокористування (п.п. 252.1.4 ПКУ). На цьому акцентують увагу і фіскали у листі від 22.10.2018 р. № 4509/6/99-99-12-02-03-15/ІПК. Тобто прив’язкою платників до плати є наявність у особи у власності земділянки, з якої він видобуває воду.

З цього випливає, що за підприємством, яке володіє двома свердловинами, що розміщені на різних земділянках, закріплено дві ділянки надр. А тому

Щоб подивитися повну версію, підпишіться на журнал Ви вже підписалися? Увійти

Схоже, що ви використовуєте блокувальник реклами :(

Щоб користуватися всіма функціями сайту, додайте нас у винятку!

Як відключити