Прощення боргу до закінчення строку позовної давності

Надія Філіповських, начальник відділу адміністрування податку на доходи фізичних осіб управління адміністрування податку на доходи фізичних осіб та податків самозайнятих осіб Департаменту адміністрування податків ДПСУ
Податки & бухоблік Листопад, 2019/№ 88
В обраному У обране
Друк
Чи включається до оподатковуваного доходу фізособи основна сума боргу, яка анульована кредитором до закінчення строку позовної давності? Чи потрібно таку суму відображати у Податковому розрахунку за формою № 1ДФ?

Почнемо з першого запитання. Відповідь на нього залежить від суми прощеного (анульованого) боргу.

Так, основна сума боргу (кредиту) платника податку, прощеного (анульованого) кредитором за його самостійним рішенням, не пов’язаним з процедурою банкрутства, до закінчення строку позовної давності у сумі, що не перевищує 25 % однієї мінімальної заробітної плати (у розрахунку на рік), встановленої на 1 січня звітного податкового року (у 2019 році — 1043,25 грн.), не включається до загального оподатковуваного доходу платника податку на підставі п.п. 165.1.55 ПКУ.

Також така неоподатковувана ПДФО основна сума боргу не увійде до бази оподаткування військовим збором. Підстава — пп. 1.2 та 1.7 п.п. 161 підрозд. 10 розд. ХХ ПКУ.

Разом з тим кредитор — податковий агент зобов’язаний відобразити неоподатковувану основну суму прощеного боргу у Податковому розрахунку за формою № 1ДФ. Ознака доходу для відображення в розд. І форми — «189».

Якщо основна суми боргу (кредиту) платника податку, прощеного (анульованого) кредитором за його самостійним рішенням, не пов’язаним з процедурою банкрутства, до закінчення строку позовної давності, перевищує 25 % однієї мінімальної заробітної плати (у розрахунку на рік), установленої на 1 січня звітного податкового року (у 2019 році — 1043,25 грн.), то вся така сума (а не тільки сума перевищення) оподатковується ПДФО як дохід у вигляді додаткового блага (див. п.п. «д» п.п. 164.2.17 ПКУ).

Важливо! Кредитор зобов’язаний повідомити платника податку — боржника про анулювання (прощення) боргу одним із таких способів:

— надіслати рекомендований лист з повідомленням про вручення за адресою фактичного проживання боржника або адресою його реєстрації, зазначеною в договорі. При цьому достатнім підтвердженням належного повідомлення боржника в цьому випадку може виступати відповідний документ, що підтверджує факт направлення повідомлення, у тому числі розрахунковий документ (касовий чек, розрахункова квитанція тощо), виданий оператором поштового зв’язку, який підтверджує надання послуг поштового зв’язку, а у разі відправлення згрупованих поштових відправлень — розрахунковий документ і копія списку відправлень (див. Узагальнюючу податкову консультацію щодо належного повідомлення боржника — фізичної особи про анулювання (прощення) боргу, затверджену наказом Мінфіну від 03.04.2018 р. № 400);

— укласти відповідний договір. У цьому випадку достатнім підтвердженням повідомлення боржника про анулювання (прощення) боргу буде особистий підпис боржника на цьому договорі;

— надати повідомлення боржникові особисто під підпис. У такій ситуації достатнім підтвердженням повідомлення боржника про анулювання (прощення) боргу є наявність особистого підпису боржника на повідомленні, складеному в довільній формі із зазначенням суми анульованого (прощеного) боргу.

Боржник самостійно сплачує податок із таких доходів та відображає їх у річній податковій декларації.

У разі неповідомлення кредитором боржника про прощення (анулювання) боргу у порядку, зазначеному вище, такий кредитор зобов’язаний виконати всі обов’язки податкового агента щодо доходів, визначених цим підпунктом.

Важливо! Оподатковувану згідно з п.п. «д» п.п. 164.2.17 ПКУ основну суму прощеного (анульованого) боргу кредитор — податковий агент повинен відобразити в Податковому розрахунку за формою № 1ДФ за підсумками звітного періоду, у якому такий борг було прощено. Ознака доходу — «126».

Оформи передплату та читай все Передплатити журнал

Схоже, що ви використовуєте блокувальник реклами :(

Щоб користуватися всіма функціями сайту, додайте нас у винятку!

Як відключити
Завантажуйте наш мобільний додаток iFactor

© Factor.Media, 1995 -
Всі права захищені

Використання матеріалів без узгодження з редакцією заборонено

Ознайомитись з договором-офертою

Приєднуйтесь
Адреса
м. Харків, 61002, вул. Сумська, 106а
Powered by
Factor Web Solutions
Ми використовуємо cookie-файли, щоб зробити сайт максимально зручним для вас та аналізувати використання наших продуктів та послуг, щоб збільшити якість рекламних та маркетингових активностей. Дізнатися більше про те, як ми використовуємо ці файли можна тут.
Закрити
icon-block
Заважає реклама?
Ви маєте можливість її відключити!
Бажаєте побачити, як сайт буде виглядати без реклами?
Вимкнути на 10 секунд