Заміна єдинником РРО на РК з КОРО

В обраному У обране
Друк
Децюра Сергій, податковий експерт
Податки та бухгалтерський облік Листопад, 2019/№ 89
У ФОП — платника ЄП групи 2, що займається продажем продовольчих товарів, розмір доходу за 2019 рік досягає мільйонної межі. Призупиняти свою діяльність до початку 2020 року він не бажає, як і не збирається переходити на використання РРО. Чи може платник ЄП при перевищенні межі у мільйон замінити використання РРО на розрахункову книжку (РК) з Книгою обліку розрахункових операцій (КОРО)?

Тільки-но дохід ФОП платника ЄП доходить до мільйонної межі і він розуміє, що ось-ось «перевалить» за цю межу, то замінити обов’язкове використання РРО на використання РК з КОРО здається непоганою ідеєю. ФОП-загальносистемники з успіхом нею користуються.

І хоча ідея непогана та скористатися нею може не кожен. Річ у тім, що право використовувати замість РРО РК з КОРО дає ст. 10 Закону про РРО тільки тим, хто здійснює діяльність, яка перелічена у Переліку № 1336.

У п. 1 Переліку № 1336 прямо говориться, що ФОП, які сплачують ЄП і здійснюють роздрібну торгівлю продовольчими товарами (крім підакцизних товарів), можуть розрахунки проводити без РРО, але з використанням РК та КОРО.

Отже, здається, що всі ФОП — платники ЄП, які торгують продовольчими товарами, крім підакцизних товарів (тобто ПММ у ємностях до 20 літрів, пивом, сидром, пері (без додавання цукру) та столовими винами*), зможуть після досягнення мільйонної межі перейти на застосування РК з КОРО і не використовувати РРО.

* Тільки цими підакцизними товарами дозволено торгувати ФОП — платникам ЄП відповідно до п. 294.1 ПКУ.

Після цих слів чимало ФОП зрадіють (у тому числі й той, хто поставив запитання). А якщо до цього ще й вони відшукають лист ДФСУ від 22.11.2018 р. № 4920/Г/99-99-14-05-01-14/ІПК, де фіскали вважають, що Перелік № 1336 поширюється й на ФОП — платників ЄП, тільки коли вони перевищать мільйонну межу, то взагалі повірять у те, що Перелік № 1366 відкриває їм шлях у світ без РРО.

Водночас насправді така радість може бути передчасною. Річ у тім, що на сьогодні в останньому абзаці п. 2 постанови № 1336 міститься фраза, яка, напевно, ставить хрест на такій рокіровці. А саме там говориться, що для форм та умов проведення діяльності, визначених у Переліку № 1336, платники ЄП другої та третьої груп незалежно від обраного виду діяльності, обсяг доходу яких протягом календарного року перевищив 1 млн грн., обов’язково застосовують РРО.

І напевно, опираючись на неї, більшість фіскалів будуть стверджувати, що останній абзац п. 2 постанови № 1336 просто говорить про те, що дія п. 296.10 ПКУ має більший пріоритет, ніж Перелік № 1336. Тобто використовувати РК з КОРО можуть тільки ФОП — платники ЄП, у яких дохід не «перевалив» за мільйон. А тільки-но це відбудеться, то всі ФОП потрапляють під РРО-ярмо. Ба більше, що такого висновку й до появи у п. 2 постанови № 1336 доходили окремі контролери, наприклад столичні податківці (див. лист ГУ ДФС у м. Києві від 13.11.2015 р. № 3469/К/26-15-11-04-16 та категорії 109.2, 109.4 БЗ). Тепер у них є й аргумент для своїх фіскальних висновків.

Звичайно, якщо у когось буде ентузіазм і час, то можна спробувати довести, що підхід податківців занадто фіскальний. Наприклад, можна говорити, що норму із п. 2 постанови № 1336 слід розуміти більш лояльно. А саме, що вона не встановлює пріоритет п. 296.10 ПКУ над Переліком № 1336, а лише пояснює, хто із ФОП — платників ЄП має право замість РРО використовувати РК з КОРО.

Але, як ви розумієте, іти напролом буде собі дорожче. Тому, як варіант, можна спробувати отримати у фіскалів індивідуальне роз'яснення з приводу того, чи можна ФОП — платникам ЄП, які перевищили мільйонну межу, застосовувати РК з КОРО. Можливо, комусь пощастить і фіскали зроблять лояльний висновок, наприклад, такий, як у листі від 22.11.2018 р. № 4920/Г/99-99-14-05-01-14/ІПК.

Без отримання лояльного роз’яснення ФОП — платникам ЄП застосовувати замість РРО РК з КОРО не радимо.

Оформи передплату та читай все Передплатити журнал

Схоже, що ви використовуєте блокувальник реклами :(

Щоб користуватися всіма функціями сайту, додайте нас у винятку!

Як відключити