Теми статей
Обрати теми

Відповідальність за порушення законодавства з охорони праці

Вороная Наталія, експерт з кадрових і податкових питань, Нестеренко Максим, податковий експерт, Чернишова Наталія, експерт з кадрових і податкових питань
З елементами та правилами ОП на підприємстві ми розібралися. Які наслідки спричинить нехтування цими правилами? Передусім до суб’єктів господарювання можуть застосовуватися адміністративно-господарські санкції. Крім того, за окремі порушення законів та інших нормативно-правових актів з ОП винні особи можуть бути притягнені до дисциплінарної, адміністративної і навіть кримінальної відповідальності. Розглянемо це питання!

9.1. Санкції, що накладаються на роботодавців

Юрособи, незалежно від форми власності, і фізособи, які використовують найману працю, за невиконання вимог, передбачених ч. 3 і 4 ст. 19 Закону про охорону праці, притягуються до відповідальності у вигляді штрафу (ст. 43 цього Закону).

Ідеться про порушення вимоги про обов’язкову мінімальну величину витрат на ОП. Так, підприємства, незалежно від форми власності, або фізособи, які відповідно до законодавства використовують найману працю, повинні витратити на ОП не менше 0,5 % від фонду оплати праці за попередній рік. Якщо ми говоримо про бюджетників, то суми таких витрат у них установлюються в колективному договорі з урахуванням фінансових можливостей.

Зверніть увагу: Законом про охорону праці встановлено тільки мінімальну межу витрат на ОП. Їх конкретний розмір необхідно погоджувати з трудовим колективом і застерегти в колективному договорі. Якщо ж договір не укладено — розмір витрат на ОП закріплюється в Положенні про ОП.

При цьому не зайвим буде і застереження про те, що визначена таким чином сума спрямовується на фінансування заходів з ОП, які здійснюються протягом календарного року, згідно з Переліком № 994 (див. також лист Держпраці від 06.03.2019 р. № 1898/4/4.4-ДП-19). За бажання можна також конкретизувати періодичність, з якою виділяються кошти на ОП (оптимальний варіант — щомісячно), або інший порядок їх виділення.

Про показники фонду оплати праці перевіряючі зможуть дізнатися зі статистичної звітності, зокрема, з форми № 1-ПВ (квартальна) «Звіт з праці». Показники ж понесених витрат на ОП підприємство може підтвердити первинними документами на оплату відповідних заходів або придбання засобів з ОП.

Норматив не виконано? За це порушення штраф становить 25 % різниці між розрахунковою мінімальною сумою витрат на ОП у звітному періоді і фактичною сумою таких витрат за цей же період. Проте

максимальний розмір стягнення не може перевищувати 5 % середньомісячного фонду заробітної плати за попередній рік

Крім того, за несплату або несвоєчасну сплату штрафу передбачено нарахування пені з розрахунку 120 % річних облікової ставки НБУ*, що діяла в період такої несплати, за кожен день прострочення. Виходить, якщо за час існування заборгованості облікова ставка НБУ зміниться, розрахунок пені необхідно буде робити частинами. При цьому слід виділити кількість днів, коли діяла кожна з облікових ставок НБУ.

* Зокрема, з 25.10.2019 р. облікова ставка НБУ становить 15,5 %.

Проте раніше Держгірпромнагляд стверджував, що механізму стягнення з роботодавців зазначеного штрафу за порушення законодавства про ОП немає.

Причина цьому — відсутність закону, який визначав би порядок нарахування, стягнення штрафу та пені на несплачену його суму (див. лист від 17.11.2011 р. № 1/02-9.1-9/8.2/8761). І це роз’яснення досі залишається актуальним.

Проте не варто забувати про штрафи, встановлені ст. 265 КЗпП. Зокрема, за порушення інших вимог трудового законодавства, крім передбачених абзацами другим — сьомим ч. 2 ст. 265 КЗпП, загрожує штраф у розмірі 1 мінімальної заробітної плати (у 2019 році — 4173 грн.).

Крім штрафів, до адміністративно-господарських санкцій також належать заборони або обмеження:

1) експлуатації підприємств, окремих виробництв, цехів, дільниць, робочих місць, будівель, споруд, приміщень;

2) випуску й експлуатації машин, механізмів, устаткування, транспортних та інших засобів праці;

3) виконання певних робіт;

4) застосування нових небезпечних речовин;

5) реалізації продукції.

Перелічені вище санкції можуть вводитися за результатами перевірки Держпраці і діяти до їх скасування. Підставою для припинення заборон є результати перевірки з приводу усунення виявлених раніше порушень.

Крім того, порушнику може загрожувати скасування або припинення дії виданих Держпраці ліцензій*.

* Держпраці видає ліцензії на виробництво вибухових матеріалів виробничого призначення.

Також додамо, що згідно зі ст. 21 Закону про охорону праці порушення вимог нормативно-правових актів з ОП може спричинити анулювання виданих раніше дозволів**.

** Держпраці видає дозволи на виконання робіт підвищеної небезпеки та на експлуатацію (застосування) машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки.

Тепер поговоримо про санкції, що застосовуються до фізосіб, винних у порушенні правил ОП.

9.2. Адміністративні санкції

Посадові особи та інші працівники підприємств, а також фізособи-підприємці можуть притягуватися до адміністративної відповідальності згідно з КУпАП. Які адмінштрафи загрожують за порушення у галузі ОП, показано в табл. 9.1.

Таблиця 9.1. Адмінштрафи за порушення вимог законодавства з ОП

№ з/п

Вид порушення

Особи, які притягаються до відповідальності

Санкція за порушення

Нормативний акт

1

Порушення строків проведення атестації робочих місць за умовами праці та порядку її проведення*

Посадові особи підприємств, установ, організацій і громадяни — суб’єкти підприємницької діяльності

Штраф у розмірі від 30 до 100 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (далі — нмдг) (від 510 до 1700 грн.)

Ч. 1 ст. 41 КУпАП

* Про проведення атестації робочих місць див. у розділі 3 на с. 23.

2

Повторне вчинення порушення, зазначеного в п. 1 цієї таблиці, особою, яку протягом року було піддано адміністративному стягненню за ті ж дії

Посадові особи підприємств, установ, організацій і громадяни — суб’єкти підприємницької діяльності

Штраф у розмірі від 100 до 300 нмдг (від 1700 до 5100 грн.)

Ч. 2 ст. 41 КУпАП

3

Порушення вимог законодавчих та інших нормативних актів про ОП, окрім порушення, зазначеного в п. 4 цієї таблиці

Працівники

Штраф у розмірі від 4 до 10 нмдг (від 68 до 170 грн.)

Ч. 5 ст. 41 КУпАП

Посадові особи підприємств, установ, організацій і громадяни — суб’єкти підприємницької діяльності

Штраф у розмірі від 20 до 40 нмдг (від 340 до 680 грн.)

4

Порушення встановленого порядку повідомлення (надання інформації) Держпраці* про нещасний випадок на виробництві

Посадові особи підприємств, установ, організацій і фізичні особи, які використовують найману працю

Штраф у розмірі від 20 до 50 нмдг (від 340 до 850 грн.)

Ч. 6 ст. 41 КУпАП

* Нагадаємо: таке повідомлення здійснюється через територіальні органи Держпраці.

5

Порушення вимог законодавчих та інших нормативних актів з безпечного ведення робіт у галузях промисловості та на об’єктах, підконтрольних Держпраці

Працівники

Штраф у розмірі від 4 до 10 нмдг

(від 68 до 170 грн.)

Ст. 93 КУпАП

Посадові особи підприємств, установ, організацій

Штраф у розмірі від 20 до 40 нмдг (від 340 до 680 грн.)

6

Порушення вимог законодавчих та інших нормативних актів про зберігання, використання й облік вибухових матеріалів у галузях промисловості та на об’єктах, підконтрольних Держпраці

Працівники

Штраф у розмірі від 4 до 10 нмдг

(від 68 до 170 грн.)

Ст. 94 КУпАП

Посадові особи підприємств, установ, організацій

Штраф у розмірі від 30 до 100 нмдг (від 510 до 1700 грн.)

7

Невиконання законних вимог посадових осіб Держпраці про усунення порушень законодавства про ОП або створення перешкод для діяльності цього органу

Працівники

Штраф у розмірі від 6 до 10 нмдг

(від 102 до 170 грн.)

Ст. 1884 КУпАП

Посадові особи

Штраф у розмірі від 30 до 100 нмдг

(від 510 до 1700 грн.)

8

Несвоєчасне інформування Фонду соціального страхування України про нещасні випадки, що відбулися на виробництві, та профзахворювання, зміни технології робіт або виду діяльності

Посадові особи підприємств, установ і організацій, а також фізичні особи, які використовують найману працю

Штраф у розмірі від 8 до 15 нмдг (від 136 до 255 грн.)

Ч. 1 ст. 1654 КУпАП

9

Дії, зазначені в п. 8 цієї таблиці, вчинені особою, яку протягом року було піддано адміністративному стягненню за такі ж порушення

Штраф у розмірі від 10 до 20 нмдг

(від 170 до 340 грн.)

Ч. 2 ст. 1654 КУпАП

Нагадаємо: згідно зі ст. 38 КУпАП строк давності для притягнення до адміністративної відповідальності становить 2 місяці з дня виявлення порушення контролюючим органом (якщо йдеться про триваюче правопорушення) або 2 місяці з дня його вчинення (якщо воно на момент виявлення вже припинилося). Проте якщо санкції накладають суди (як у випадку зі штрафами на підставі ч. 1 і 2 ст. 41 КУпАП), то строки давності інші. За триваючими правопорушеннями вони становлять 3 місяці з дня виявлення, а за тими, які припинилися на момент виявлення, — 3 місяці з дня вчинення.

І наостанок розглянемо найбільш суворий вид відповідальності у галузі ОП.

9.3. Кримінальна відповідальність

За окремі порушення законодавства у галузі ОП фізичні особи, які їх вчинили, можуть бути притягнені до кримінальної відповідальності. Перелічимо основні з таких порушень у табл. 9.2.

Таблиця 9.2. Кримінальна відповідальність за порушення у галузі ОП

№ з/п

Вид порушення

Санкція за порушення

Нормативний акт

1

Порушення вимог законодавчих та інших нормативно-правових актів про ОП посадовою особою підприємства, установи, організації або громадянином — суб’єктом підприємницької діяльності, якщо це порушення заподіяло шкоду здоров’ю потерпілого

Штраф від 100 до 200 нмдг

(від 1700 до 3400 грн.), або виправні роботи на строк до 2 років, або обмеження волі на строк до 2 років

Ч. 1 ст. 271 ККУ

2

Вчинення дій, зазначених у п. 1 цієї таблиці, якщо вони спричинили загибель людей або інші тяжкі наслідки

Виправні роботи на строк до 2 років, або обмеження волі на строк до 5 років, або позбавлення волі на строк до 7 років з позбавленням права обіймати певні посади чи займатися певною діяльністю на строк до 2 років або без такого

Ч. 2 ст. 271 ККУ

3

Порушення правил безпеки під час виконання робіт з підвищеною небезпекою на виробництві чи будь-якому підприємстві особою, яка зобов’язана їх дотримуватися, якщо це порушення створило загрозу загибелі людей чи настання інших тяжких наслідків або завдало шкоди здоров’ю потерпілого

Штраф від 100 до 200 нмдг (від 1700 до 3400 грн.), або виправні роботи на строк до 2 років, або обмеження волі на строк до 3 років з позбавленням права обіймати певні посади чи займатися певною діяльністю на строк до 3 років або без такого

Ч. 1 ст. 272 ККУ

4

Вчинення дій, зазначених у п. 3 цієї таблиці, якщо вони спричинили загибель людей або інші тяжкі наслідки

Обмеження волі на строк до 5 років або позбавлення волі на строк до 8 років з позбавленням права обіймати певні посади чи займатися певною діяльністю на строк до 3 років

Ч. 2 ст. 272 ККУ

5

Порушення правил безпеки на вибухонебезпечних підприємствах або у вибухонебезпечних цехах особою, яка зобов’язана їх дотримуватися, якщо це порушення створило загрозу загибелі людей чи настання інших тяжких наслідків або завдало шкоди здоров’ю потерпілого

Виправні роботи на строк до 2 років, або обмеження волі на строк до 3 років, або позбавлення волі на строк до 3 років з позбавленням права обіймати певні посади чи займатися певною діяльністю на строк до 3 років або без такого

Ч. 1 ст. 273 ККУ

6

Вчинення дій, зазначених у п. 5 цієї таблиці, якщо вони спричинили загибель людей або інші тяжкі наслідки

Обмеження волі на строк до 5 років або позбавлення волі на строк від 2 до 10 років з позбавленням права обіймати певні посади або займатися певною діяльністю на строк до 3 років

Ч. 2 ст. 273 ККУ

7

Порушення на виробництві правил ядерної або радіаційної безпеки особою, яка зобов’язана їх дотримуватися, якщо таке порушення створило загрозу загибелі людей чи настання інших тяжких наслідків або завдало шкоди здоров’ю потерпілого

Обмеження волі на строк до 4 років або позбавлення волі на той же строк з позбавленням права обіймати певні посади чи займатися певною діяльністю на строк до 3 років

Ч. 1 ст. 274 ККУ

8

Дії, зазначені у п. 7 цієї таблиці, якщо вони спричинили загибель людей або інші тяжкі наслідки

Позбавлення волі на строк від 3 до 12 років з позбавленням права обіймати певні посади чи займатися певною діяльністю на строк до 3 років

Ч. 2 ст. 274 ККУ

9

Порушення під час розроблення, конструювання, виготовлення чи зберігання промислової продукції правил, що стосуються безпечного її використання, а також порушення під час проектування чи будівництва правил, що стосуються безпечної експлуатації будівель та споруд, особою, яка зобов’язана дотримуватися цих правил, якщо це порушення створило загрозу загибелі людей чи настання інших тяжких наслідків або завдало шкоди здоров’ю потерпілого

Штраф від 100 до 200 нмдг (від 1700 до 3400 грн.), або виправні роботи на строк до 2 років, або обмеження волі на строк до 3 років з позбавленням права обіймати певні посади або займатися певною діяльністю на строк до 2 років або без такого

Ч. 1 ст. 275 ККУ

10

Вчинення дій, зазначених у п. 9 цієї таблиці, якщо вони спричинили загибель людей або інші тяжкі наслідки

Виправні роботи на строк до 2 років, або обмеження волі на строк до 5 років, або позбавлення волі на строк від 2 до 5 років з позбавленням права обіймати певні посади чи займатися певною діяльністю на строк до 3 років

Ч. 2 ст. 275 ККУ

На цьому ми закінчуємо розгляд питань, пов’язаних з організацією ОП на підприємствах. Упевнені, що цей спецвипуск допоможе вам тримати під контролем систему ОП.

висновки

  • За порушення законодавства у галузі ОП несуть відповідальність як роботодавець, так і працівники.
  • До суб’єктів господарювання, що порушили «працеохоронне» законодавство, застосовуються адміністративно-господарські санкції, передбачені Законом про охорону праці та КЗпП.
  • За окремі порушення у галузі ОП винні особи можуть притягуватися до дисциплінарної, адміністративної і навіть кримінальної відповідальності.
App
Завантажуйте наш мобільний додаток Factor

© Factor.Media, 1995 -
Всі права захищені

Використання матеріалів без узгодження з редакцією заборонено

Ознайомитись з договором-офертою

Приєднуйтесь
Адреса
м. Харків, 61002, вул. Сумська, 106а
Ми приймаємо
ic-privat ic-visa ic-visa

Ми використовуємо cookie-файли, щоб зробити сайт максимально зручним для вас та аналізувати використання наших продуктів та послуг, щоб збільшити якість рекламних та маркетингових активностей. Дізнатися більше про те, як ми використовуємо ці файли можна тут.

Дякуємо, що читаєте нас Увійдіть і читайте далі