Теми статей
Обрати теми

Виправив помилку? Перевір хвости!

Калашникова Лілія, експерт з кадрових і податкових питань
Доволі часто бухгалтери, виправляючи зарплатні помилки минулих періодів, забувають перевірити, а чи не вплинуло таке виправлення на інші виплати? Тому пропонуємо вам розставити контрольні маячки біля тих виплат, які можуть «поплисти» в результаті проведеного коригування.

Премії

Якщо на вашому підприємстві розмір премії прив’язаний до суми основної зарплати, то її коригування автоматично призведе до необхідності відкоригувати розмір премії. Перевірте себе.

Виплати, розраховані із «середньої»

Відпускні, «військові», оплата періоду відрядження. Тут командує Порядок № 100. Ним визначено, що тільки премії включаються до зарплати того місяця, на який вони припадають згідно з розрахунковою відомістю (див. абз. 1 п. 3 цього Порядку). Усі інші виплати слід відносити до тих місяців, за які вони здійснені.

Приклад 1. Бухгалтер у жовтні 2019 року донараховує працівникові своєчасно не нараховані суми індексації за період з 2017 року по теперішній час.

У такій ситуації бухгалтерові слід перевірити, чи нараховувалися працівникові в цьому періоді виплати за «середньою», розрахунок якої проводився згідно з Порядком № 100.

Припустимо, що працівникові нараховувалися відпускні. Тоді потрібно (1) розрахувати ще раз середню зарплату, враховуючи суми донарахованої індексації за місяці, що увійшли до розрахункового періоду, і (2) відобразити донарахування відпускних на різницю між сумою попередньо визначених відпускних і сумою відпускних, визначених з урахуванням сум індексації.

Лікарняні, декретні. Тут керуємося Порядком № 1266. З його положень випливає, що суми коригувань зарплати враховують у тих місяцях, у яких вони були фактично проведені. Тобто коригування зарплати за минулі періоди не вплине на суми лікарняних (декретних), розрахованих раніше.

«Трудова» доплата

Розмір зарплати працівника за повністю виконану норму праці у відповідному місяці не може бути нижчим за розмір мінімальної зарплати (МЗП).

Важливо! Для цілей виконання зазначеної вимоги в поточному місяці до фактичного заробітку, який порівнюємо з МЗП, не включаємо виплати, нараховані в поточному місяці за минулі місяці (сторнування/донарахування) у зв’язку з уточненням кількості відпрацьованого часу, виявленням помилок (див. лист Мінсоцполітики від 17.05.2017 р. № 1452/0/101-17). Їх відносимо до місяців, за які вони нараховані.

Але лякатися не варто. ☺ За умови, що в минулих місяцях зарплата виплачувалася на рівні МЗП, таке віднесення виллється, по суті, в перерозподіл складових зарплати минулих місяців. А ось із поточним місяцем потрібно бути уважним.

Приклад 2. Працівникові у вересні була нарахована зарплата в загальній сумі 4173,00 грн., у тому числі основна зарплата — 3500 грн., доплата до рівня МЗП — 673 грн. У жовтні з’ясувалося, що працівникові помилково не була нарахована індексація за вересень у сумі 62,22 грн.

Помилку виправляємо в жовтні. Складаємо бухдовідку, в якій зазначаємо суму індексації за вересень, яка донараховується в жовтні, а також змінену структуру зарплати за вересень з урахуванням суми індексації: основна зарплата — 3500 грн., індексація за вересень — 62,22 грн., доплата до МЗП — 610,78 грн. Всього: 4173,00 грн.

У жовтні працівникові буде нараховано: 3500 грн. основної зарплати + 62,22 грн. індексації за жовтень + + 610,78 грн. «трудової» доплати (4173 грн. МЗП - - 3500 грн. + 62,22 грн.) + 62,22 грн. донарахованої індексації за вересень. Разом: 4235,22 грн.

App
Завантажуйте наш мобільний додаток Factor

© Factor.Media, 1995 -
Всі права захищені

Використання матеріалів без узгодження з редакцією заборонено

Ознайомитись з договором-офертою

Приєднуйтесь
Адреса
м. Харків, 61002, вул. Сумська, 106а
Ми приймаємо
ic-privat ic-visa ic-visa

Ми використовуємо cookie-файли, щоб зробити сайт максимально зручним для вас та аналізувати використання наших продуктів та послуг, щоб збільшити якість рекламних та маркетингових активностей. Дізнатися більше про те, як ми використовуємо ці файли можна тут.

Дякуємо, що читаєте нас Увійдіть і читайте далі