Нульовому РК не місце у ПДВ-декларації

Децюра Сергій, податковий експерт
Податки & бухоблік Жовтень, 2019/№ 82
В обраному У обране
Друк
Підприємство отримало від свого постачальника у вересні товар і податкову накладну (ПН). В тому ж місяці стало відомо, що постачальник при складанні ПН припустився помилки у коді товару згідно з УКТ ЗЕД. Тому він одразу склав нульовий розрахунок коригування (РК) і зареєстрував його в ЄРПН. Чи потрібно покупцеві при заповненні ПДВ-декларації показувати такий РК?

Розпочнемо з того, що помилка у такому обов’язковому реквізиті ПН, як код товару згідно з УКТ ЗЕД (у тому числі якщо помилка наявна хоча б в одній цифрі коду та незалежно від того, яку кількість цифр такого коду зазначено у відповідному рядку ПН: 4 чи 10), не дає змоги у повній мірі ідентифікувати здійснену операцію. А тому, щоб покупець мав змогу розраховувати на ПК, постачальник має скласти РК до такої ПН і виправити недолік (див. лист ГУ ДФС у Чернігівській обл. від 13.06.2019 р. № 2721/ІПК/25-01-12-01-04 та лист ДФСУ від 30.01.2019 р. № 318/6/99-99-15-03-02-15/ІПК).

Такий РК буде нульовим, тобто він не змінює суму ПЗ у продавця та ПК у покупця, а тому реєструвати його має сам постачальник. У нашому випадку помилкова ПН і РК до неї були складені і зареєстровані в одному періоді, а тому саме починаючи з цього періоду покупець має відобразити таку ПН у декларації з ПДВ. Детально про це читайте у «Податки та бухгалтерський облік», 2019, № 10, с. 22.

При цьому оскільки нульовий РК складений до ПН з помилкою у коді УКТ ЗЕД і не змінює суму ПЗ у продавця та ПК у покупця, то податківці вважають, що його ані в додатку Д1, ані в самій ПДВ-декларації показувати не слід (БЗ 101.23). На підставі такого РК ні у продавця, ні у покупця підстав для заповнення відповідних рядків декларації з ПДВ та додатку Д1 немає.

Водночас місцеві податківці інколи з цього приводу мають свою думку. На їх погляд, і покупець, і продавець все одно мають показувати нульовий РК у додатку Д1 до декларації з ПДВ. За їхніми словами, вони хочуть бачити у звітності всі РК і ПН, що зареєстровані у ЄРПН.

Якщо покупець чи продавець не включив нульовий РК до декларації з ПДВ, то місцеві фіскали радять провести уточнення декларації з ПДВ за той період, якого стосується РК. Якщо брати наш приклад — то за період, у якому до декларації з ПДВ потрапила ПН, у якій була допущена помилка у коді УКТ ЗЕД.

На наш погляд, такі вимоги місцевих контролерів необґрунтовані. Річ у тім, що:

— по-перше, покупець додаток Д1 заповнює, тільки коли заповнено ряд. 14 декларації (п.п. 3 п. 4 розд. V Порядку № 21*). Якщо припустити, що у покупця за весь період був тільки один РК і той нульовий, то даних для заповнення ряд. 14 не буде, а отже і додаток Д1 заповнювати не потрібно. Уже тільки цей факт говорить, що є випадки, за яких нульовий РК відображати у додатку Д1 точно не потрібно. А це підтверджує відсутність логіки у вимогах фіскалів.

* Порядок заповнення і подання податкової звітності з ПДВ, затверджений наказом Мінфіну від 28.01.2016 р. № 21.

Подібний висновок можна зробити і для продавця товару, опираючись на правила заповнення ряд. 7 декларації (п.п. 8 п. 3 розд. V Порядку № 21);

— по-друге, у додатку Д1 відображається інформація про коригування в розрізі окремих контрагентів і періодів складання ПН, інформація з яких коригується. Якщо припустити, що один контрагент буде складати РК до різних ПН, складених за один період, то інформація про корективи в додатку Д1 буде відображена в одному рядку, тобто згорнуто. А отже говорити, що нульовий РК в цьому випадку потрапив чи не потрапив до декларації, взагалі проблематично. Тобто побачити, чи є у додатку Д1 нульовий РК, практично нереально.

Тому ми переконані, що вказувати нульовий РК у декларації з ПДВ і додатку Д1 не потрібно.

А щоб у вас не було остраху перед вимогами фіскалів, хочемо зауважити, що:

1) нульовий РК жодним чином не вплине на суму податку до сплати, а тому за його невідображення у декларації з ПДВ оштрафувати вас не зможуть;

2) накласти адмінштраф за невірне ведення податкового обліку згідно з п. 1631 КУпАП через відсутність нульового РК у декларації з ПДВ фіскали також не зможуть. Адже жодний нормативно-правовий акт (в тому числі і Порядок № 21) прямо цього від суб’єктів господарювання не вимагає.

Оформи передплату та читай все Передплатити журнал

Схоже, що ви використовуєте блокувальник реклами :(

Щоб користуватися всіма функціями сайту, додайте нас у винятку!

Як відключити
Завантажуйте наш мобільний додаток iFactor

© Factor.Media, 1995 -
Всі права захищені

Використання матеріалів без узгодження з редакцією заборонено

Ознайомитись з договором-офертою

Приєднуйтесь
Адреса
м. Харків, 61002, вул. Сумська, 106а
Powered by
Factor Web Solutions
Ми використовуємо cookie-файли, щоб зробити сайт максимально зручним для вас та аналізувати використання наших продуктів та послуг, щоб збільшити якість рекламних та маркетингових активностей. Дізнатися більше про те, як ми використовуємо ці файли можна тут.
Закрити
icon-block
Заважає реклама?
Ви маєте можливість її відключити!
Бажаєте побачити, як сайт буде виглядати без реклами?
Вимкнути на 10 секунд