Страховий стаж: від загального до деталей

В обраному У обране
Друк
Огай Олена, експерт з питань оплати праці
Податки та бухгалтерський облік Жовтень, 2019/№ 84
Розмір лікарняних і декретних безпосередньо залежить від страхового стажу працівника. І головне в цій справі — не помилитися! Тому питання правильного визначення страхового стажу актуальне завжди. Ми пропонуємо розпочати його розгляд із загальних правил, а потім перейдемо до деталей.

Умовно страховий стаж можна розділити на загальний і спеціальний.

Загальний страховий стаж вкаже, який відсоток середньоденної зарплати (50, 60, 70, 80, 100 %) використати для визначення суми денної виплати при розрахунку лікарняних (див. ч. 1 ст. 24 Закону № 1105*). Його ми обчислюємо за увесь період трудової діяльності (сплати страхових внесків) до моменту настання страхового випадку.

* Закон України «Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування» від 23.09.99 р. № 1105- XIV.

Спеціальний страховий стаж потрібен, щоб визначитися з необхідністю застосування спецобмежень за розміром лікарняних і декретних (див. п. 1 ч. 4 ст. 19 Закону № 1105). Його обчислюємо за 12 місяців перед настанням страхового випадку.

Відразу зазначимо, що визначення поняття «страховий стаж» і принципи його обчислення змінювалися не раз. Причому скидати з рахунків попередні редакції страхового стажу не можна. На це звертається увага в ч. 2 ст. 21 Закону № 1105. Вона зобов’язує нас уключати періоди здобуття страхового стажу в загальний страховий стаж, орієнтуючись на порядок і умови обчислення страхового стажу, які були передбачені законодавством у такі періоди. Зараз,

щоб порахувати страховий стаж працівника, орієнтуємося на три контрольні дати — 28.02.2001 р., 01.01.2011 р. і 01.01.2016 р.

Щоб подивитися повну версію, підпишіться на журнал Ви вже підписалися? Увійти

Схоже, що ви використовуєте блокувальник реклами :(

Щоб користуватися всіма функціями сайту, додайте нас у винятку!

Як відключити