ОЗ амортизували прискорено і продали: що в декларації?

В обраному У обране
Друк
Ольховик Ольга, податковий експерт
Податки & бухоблік Жовтень, 2019/№ 84
Амортизували прискорено, але, не дочекавшись закінчення дворічного строку, продали об’єкт основних засобів (ОЗ). Яку залишкову вартість ставити в декларації з податку на прибуток — за вирахуванням суми амортизації, розрахованої прискореним методом, або вже перераховану виходячи із звичайного строку корисного використання?

За рядком А4.1 додатка АМ до прибуткової декларації слід відобразити балансову (залишкову) вартість, яка сформувалася при розрахунку амортизації прискореним методом. Пояснимо чому.

Можливість прискорено (з використанням мінімально допустимого строку 2 роки) амортизувати ОЗ четвертої групи надає п. 43 підрозд. 4 розд. ХХ ПКУ. Одна з умов застосування прискореного методу — у рамках строку прискореної амортизації об’єкт не продається.

Якщо ця умова порушена, то у звітному (податковому) періоді, в якому відбувся продаж ОЗ, платник податку зобов’язаний:

збільшити фінрезультат на суму нарахованої амортизації за прискореним методом (цю збільшуючу різницю відображають в ряд. 4.1.17 додатка РІ до декларації за період, в якому сталося порушення);

зменшити фінрезультат на суму амортизації, розрахованої з урахуванням строків з п. 138.3 ПКУ (цю зменшуючу різницю відображають у ряд. 4.2.16 додатка РІ до декларації за період порушення).

Зверніть увагу: п. 43 підрозд. 4 розд. ХХ ПКУ не приписує припинити нарахування амортизації прискореним методом, а тільки примушує перерахувати амортизацію виходячи зі строків з п. 138.3 ПКУ і відкоригувати фінрезультат на різницю, що виникла. Це означає, що перераховують прискорену амортизацію на звичайну за увесь період починаючи з дати введення об’єкта ОЗ в експлуатацію по період, в якому сталося порушення. Тобто за період, в якому об’єкт був реалізований, амортизація розраховується прискореним методом. Тому у рядку А4.1 таблиці додатка АМ відображають «прискорені» дані — в графах 3 (4) залишкову вартість на початок (кінець) звітного податкового періоду, що сформувалася при розрахунку амортизації прискореним методом, а в графі 5 — суму нарахованої прискореної амортизації.

А ось при розрахунку продажних різниць треба орієнтуватися вже на перераховану залишкову вартість (ця сума відображається в ряд. 1.2.2 додатка РІ). Адже після того, як амортизація перерахована, на ОЗ поширюються загальні правила ст. 138 ПКУ. Тому залишкову вартість для розрахунку продажних різниць потрібно визначати за цими загальними (а не прискореними) правилами.

Приклад. Підприємство прискорено (із строком 2 роки) амортизувало ОЗ четвертої групи первісною вартістю 12000 грн. Ліквідаційна вартість — 0 грн. Об’єкт введений в експлуатацію у січні 2018 року. У вересні 2019 року його продали. Строк корисного використання у бухобліку — 2 роки.

Сума прискореної амортизації = 12000 грн. : 24 місяці х 20 місяців = 10000 грн.

Перерахована сума амортизації = 12000 грн. : 60 місяців х 20 місяців = 4000 грн.

Тоді в декларації за 9 місяців відображаємо:

— залишкову вартість на початок звітного періоду (на 01.01.2019 р.) у гр. 3 таблиці додатка АМ — 6500 грн.;

— залишкову вартість на кінець звітного періоду (на 30.09.2019 р.) у гр. 4 таблиці додатка АМ — 2000 грн.;

— суму амортизації в гр. 5 таблиці додатка АМ — 4500 грн.

Додаток РІ заповнюємо так, як показано в таблиці.

Заповнюємо додаток РІ

Коригування

Збільшуючі

Зменшуючі

Рядок додатка РІ

Сума, грн.

Рядок додатка РІ

Сума, грн.

1.1.1

4500

1.2.1

4500

1.1.2

2000

1.2.2

8000

4.1.17

10000

4.2.16

4000

Оформи передплату та читай все Передплатити журнал

Схоже, що ви використовуєте блокувальник реклами :(

Щоб користуватися всіма функціями сайту, додайте нас у винятку!

Як відключити
Завантажуйте наш мобільний додаток iFactor

© Factor.Media, 1995 -
Всі права захищені

Використання матеріалів без узгодження з редакцією заборонено

Ознайомитись з договором-офертою

Приєднуйтесь
Адреса
м. Харків, 61002, вул. Сумська, 106а
Powered by
Factor Web Solutions
Ми використовуємо cookie-файли, щоб зробити сайт максимально зручним для вас та аналізувати використання наших продуктів та послуг, щоб збільшити якість рекламних та маркетингових активностей. Дізнатися більше про те, як ми використовуємо ці файли можна тут.
Закрити
icon-block
Заважає реклама?
Ви маєте можливість її відключити!
Бажаєте побачити, як сайт буде виглядати без реклами?
Вимкнути на 10 секунд