Нерезидент здає майно в оренду через агента

В обраному У обране
Друк
Ольховик Ольга, податковий експерт
Податки та бухгалтерський облік Жовтень, 2019/№ 86
Нерезидент здає майно в оренду на території України через агента. Агент отримує гроші від орендаря та перераховує їх нерезиденту. Як платити ПДВ і податок на репатріацію? (м. Київ)

Під ПДВ-оподаткування в агента потрапить тільки сума агентської винагороди. А ось отриману орендну плату агент ПДВ не оподатковує. Порядок сплати податку з доходів нерезидента залежить від того, чи представляє агент інтереси тільки певного (одного) нерезидента або декількох нерезидентів у межах своєї основної (звичайної) діяльності. Пояснимо детальніше.

ПДВ. При оренді нерухомості на території України місцем постачання орендних послуг є митна територія України (п.п. 186.2.2 ПКУ). Тому така операція є об’єктом оподаткування ПДВ згідно з п.п. «б» п. 185.1 ПКУ. При цьому відповідальним за нарахування і сплату ПДВ є отримувач послуг, тобто орендар (п. 180.2 ПКУ). Незалежно від того, чи зареєстрований він платником ПДВ. А ось

для комерційного агента ані отримання коштів від резидента, ані перерахування їх нерезиденту до жодних податкових наслідків з ПДВ не призведе

Це підкреслюють і фіскали в листах ДФСУ від 01.11.2017 р. № 2460/6/99-99-15-03-02-15/ІПК (далі — лист № 2460) і від 13.07.2018 р. № 3112/6/99-99-15-03-02-15/ІПК (далі — лист № 3112). Під ПДВ-оподаткування в агента потрапить тільки сума агентської винагороди. Адже, на думку фіскалів, місцем постачання агентських послуг, що надаються нерезиденту, є місце реєстрації постачальника таких послуг (агента), тобто митна територія України (див. листи № 2460, № 3112, лист ДФСУ від 29.01.2018 р. № 306/6/99-99-15-03-02-15/ИНК). А це зобов’язує агента оподаткувати такі суми в загальновстановленому порядку (п. 185.1 ПКУ).

Податок на репатріацію. Оскільки виплату доходу нерезиденту здійснює агент, він же відповідальний за його оподаткування. При цьому правила оподаткування нерездоходу залежать від того, чи представляє комерційний агент інтереси тільки певного (одного) нерезидента або декількох нерезидентів у межах своєї основної (звичайної) діяльності.

Так, якщо агент представляє інтереси тільки одного нерезидента, то з метою сплати податку на прибуток він прирівнюється до постійного представництва такого нерезидента (абзац перший п.п. 141.4.8 ПКУ). Із цим погоджуються й контролери (див. листи № 2460, № 3112). Податок на репатріацію згідно з п.п. 141.4.2 ПКУ в цьому випадку не утримується (див. лист ДФСУ від 14.03.2018 р. № 1008/6/99-99-15-02-02-15/ІПК).

Якщо ж комерційний агент представляє інтереси декількох нерезидентів (наприклад, агентство нерухомості), то він оподатковуватиме таку виплату як звичайний госпсуб’єкт, що виплачує нерезиденту доходи, які підпадають під репатріацію (абзац другий п.п. 141.4.8 ПКУ). Тобто агентство нерухомості утримуватиме з орендної плати, виплаченої нерезиденту, податок на репатріацію за ставкою 15 % (якщо інше не передбачено нормами міжнародних договорів) (п.п. 141.4.2 ПКУ). Це підкреслюють і податківці в листі ДФСУ від 15.12.2017 р. № 3020/6/99-99-15-02-02-15/ІПК.

Утримувати податок на репатріацію комерційний агент буде за рахунок суми орендної плати і сплачуватиме його до бюджету під час виплати доходу нерезиденту

Важливо! Застосовувати правила міжнародних договорів при виплаті нерезиденту орендної плати орендар може тільки у тому випадку, якщо нерезидент надасть довідку (або її нотаріально посвідчену копію), яка підтверджує, що він є резидентом країни, з якою укладений міжнародний договір, а також інші документи, якщо це передбачено міжнародним договором України (п. 103.4 ПКУ).

Оформи передплату та читай все Передплатити журнал

Схоже, що ви використовуєте блокувальник реклами :(

Щоб користуватися всіма функціями сайту, додайте нас у винятку!

Як відключити