Товар у розстрочку: обліковуємо за МСФЗ

В обраному У обране
Друк
Адамович Наталія, податковий експерт
Податки та бухгалтерський облік Вересень, 2019/№ 76
Продовжуючи розмову про облік купівлі-продажу товарів у розстрочку (див. «Податки та бухгалтерський облік», 2019, № 70, с. 12), розглянемо, що слід знати тим, хто звітує за МСФЗ.

У продавця

Визнання доходу (виручки). Виручка (дохід) за договором поставки товару у розстрочку визнається в загальному порядку, коли зобов’язання за договором поставки товару виконане. Зобов’язання вважаються виконаними, коли постачальник передає контроль над обіцяними товарами покупцеві (§ 31 МСФЗ 15 «Дохід від договорів з клієнтами»). Це відбувається, коли покупець отримує пряме володіння над товарами або може отримати від них усі вигоди, що залишилися.

Зверніть увагу! За договором продажу товару у розстрочку продавець, як правило, зберігає право власності на товар до остаточного розрахунку винятково для захисту від неплатежу покупця. Проте таке право продавця не заважає покупцеві отримати контроль над активом.

Тож на дату відвантаження товару (у момент передачі контролю) продавець повинен визнати дохід (виручку) від продажу товару.

При визнанні виручки за договорами, в яких спостерігається (1) істотна різниця в часі між датою відвантаження товару покупцеві та датою остаточного розрахунку за товар; (2) істотна різниця між сумою обіцяної компенсації та ціною продажу в грошових коштах на обіцяні товари, МСФЗ 15 вимагає враховувати істотний компонент фінансування.

У такому разі дохід (виручку) від продажу товару визнають у розмірі дисконтованої вартості товару (за його теперішньою вартістю).

Щоб визначити теперішню (поточну) вартість заборгованості (платежів), можна орієнтуватися на таку формулу:

Щоб подивитися повну версію, підпишіться на журнал Ви вже підписалися? Увійти

Схоже, що ви використовуєте блокувальник реклами :(

Щоб користуватися всіма функціями сайту, додайте нас у винятку!

Як відключити