Неприбутківець виплачує матдопомогу

В обраному У обране
Друк
Солошенко Людмила, податковий експерт
Податки & бухоблік Вересень, 2019/№ 76
Неприбуткову організацію (НПО) цікавить: чи можна виплатити неоподатковувану матеріальну допомогу своєму співробітникові? Чи не вважатиметься це розподілом доходів серед своїх? Чи не виключать за це з Реєстру НПО?

Побоювання НПО небезпідставні і продиктовані п.п. 133.4.1 ПКУ, який забороняє розподіляти серед своїх доходи (прибутки), отримані НПО.

Нагадаємо: п.п. 133.4.1 ПКУ означено низку умов, яким повинна відповідати неприбуткова організація. Одна з них — засновницькі документи НПО (або вищої за рівнем організації, на підставі яких діє НПО відповідно до закону) повинні містити заборону на розподіл отриманих доходів (прибутків) або їх частини серед засновників (учасників), членів такої організації, працівників (окрім оплати їх праці, нарахування ЄСВ), членів органів управління та інших пов’язаних з ними осіб. Проте не вважається розподілом фінансування витрат, визначених п.п. 133.4.2 ПКУ, тобто витрат на утримання НПО, реалізацію мети (цілей, завдань) і напрямів діяльності, визначених у засновницьких документах НПО. Звідси і виникло запитання: чи не є виплата працівникові матдопомоги порушенням (забороненим розподілом доходів) і чи має право НПО взагалі виплачувати матдопомогу?

Матдопомога працівникові: оподатковувана і неоподатковувана

Спершу — про дозволені виплати.

Передусім, зверніть увагу: трудові виплати (тобто витрати на оплату праці, нарахування ЄСВ) дозволені для НПО і не вважаються розподілом отриманих доходів (прибутків). Тож до зарплатних виплат претензій бути не може. А це — виплати, що включаються у ФОП (фонд оплати праці). Тому багато що залежить від того, яку виплачувати матдопомогу: що включається у ФОП або не включається.

Оподатковувана матдопомога (з ФОП). Не проти виплати неприбутківцями матдопомоги з ФОП і контролери (листи ДФСУ від 15.12.2017 р. № 3018/6/99-99-15-02-02-15/ІПК, від 19.06.2018 р. № 2727/6/99-99-15-02-02-15/ІПК). Вони згодні з тим, що виплати працівникам, які включаються до фонду заробітної плати, не є розподілом доходів (прибутків) НПО і можуть здійснюватися такою організацією в статусі неприбуткової. Тобто НПО-умови з п.п. 133.4.1.ПКУ не порушуються,

при виплаті такої матдопомоги НПО-статус не втрачається, за це не виключать з Реєстру НПО

При цьому контролери відмічають, що складовою ФОП, окрім усього іншого, є інші заохочувальні та компенсаційні виплати (п. 2.3 Інструкції зі статистики заробітної плати, затвердженої наказом Держкомстату від 13.01.2004 р. № 5), серед яких, зокрема:

винагороди і заохочення, здійснювані раз на рік або які мають разовий характер (п.п. 2.3.2 Інструкції № 5);

матдопомога, що має систематичний характер, надається усім або більшості працівників, зокрема, на оздоровлення (п.п. 2.3.3 Інструкції № 5).

Втім, якщо матдопомога, наприклад, несистематична (виплачується окремому співробітникові) і «компенсаційно-заохочувальний» п. 2.3 Інструкції № 5 не дуже-то підходить, можна скористатися альтернативним «преміальним» варіантом: нарахувати премію або доплату за виконання виробничих функцій і завдань. Приміром, за інтенсивність праці, високу професійну майстерність, виконання особливо важливої роботи та ін. (п.п. 2.2.1 Інструкції № 5). Проте, врахуйте, що «зарплатна» матдопомога, на жаль, буде оподатковуваною. Оскільки її по повній доведеться оподатковувати ПДФО, ВЗ і ЄСВ.

Тому далі поговоримо про ситуацію, що цікавила НПО, — можливості виплати співробітникові матдопомоги неоподатковуваної.

Неоподатковувана матдопомога (неФОП). До неоподатковуваної належить «незарплатна» матдопомога. Так, якщо матдопомога світить тільки обраним, то матеріальна допомога разового характеру, що надається окремим працівникам за сімейними обставинами, на оплату лікування і тому подібне, не входить до фонду оплати праці (п. 3.31 Інструкції № 5). Тому оподатковувати таку матдопомогу ЄСВ не треба. А також така допомога у сумі, що сукупно за рік не перевищує розміру, встановленого п.п. 170.7.3 ПКУ (у 2019 році — 2690 грн.), не оподатковується ПДФО і ВЗ. Проте

від бажання виплатити працівникові неоподатковувану матдопомогу краще утриматися,

оскільки така виплата не є витратами на оплату праці. І тому поставить під загрозу перебування організації в Реєстрі НПО і в колі неприбуткових.

Про те ж говорять і контролери: інші «незарплатні» витрати, здійснені за рахунок доходів (прибутків) неприбуткової організації (у випадку якщо вони не є фінансуванням витрат, визначених п.п. 133.4.1 ПКУ), вважатимуться недотриманням НПО вимог цього підпункту з усіма подальшими наслідками (листи ДФСУ від 15.12.2017 р. № 3018/6/99-99-15-02-02-15/ІПК, від 19.06.2018 р. № 2727/6/99-99-15-02-02-15/ІПК).

Хоча в деяких випадках варіант виплати неоподатковуваної матдопомоги все-таки можливий. Що це за випадки? Далі — про них.

Матдопомога членові профспілки

Особливий випадок, якщо неприбуткова організація — профспілка. Адже члени профспілки мають право на профспілкові блага, у тому числі матдопомогу. Головне для неоподаткування — правильно оформити виплату документально. Тобто щоб за документами матдопомога проходила не як найманому працівникові, а, власне, як членові профспілки. Тоді вона буде не зарплатною, а профспілковою виплатою. І матдопомога від профспілки (у 2019-му в сумі не більше 2690 грн.) не оподатковуватиметься ні ПДФО, ні ВЗ, ні ЄСВ (згідно з «профспілковим» п.п. 165.1.47 ПКУ).

Тим паче, що виділення матдопомоги членам профспілки, як правило, передбачено Статутом профспілкової організації. Тобто здійснюється у рамках статутної діяльності і вписується в дозволені (статутні) витрати НПО.

Приємно, що у виплаті матдопомоги членам профспілки не бачать порушень і податківці. І роз’яснюють: якщо виплата матдопомоги здійснюється виключно для реалізації мети (цілей, завдань) і напрямів діяльності, визначених статутом, то така виплата не вважається розподілом отриманих доходів (прибутків) і не є підставою для виключення профспілки з Реєстру НПО (лист ГУ ДФС у м. Києві від 12.12.2018 р. № 5204/ІПК/26-15-12-03-11).

Матдопомога третій особі

А що як НПО — не профспілка, а інша неприбуткова організація, покликана за Статутом допомагати (приміром, благодійна організація)? Адже і в такому разі виплата матеріальної допомоги здійснюється у рамках її статутної діяльності, тобто є дозволеними витратами для НПО згідно з п.п. 133.4.2 ПКУ. Проте якщо не до душі «зарплатний» (оподатковуваний) варіант виплати матдопомоги працівникові, найспокійніше — «дружньо» виплатити матдопомогу «непов’язаному» знайомому/другу/дядькові/приятелеві працівника (тобто третій особі). Тоді матдопомога (з урахуванням положень благодійного п. 170.7 ПКУ) буде неоподатковуваною.

Але чому третій особі? Про те, що благодійна організація може виплачувати своїм працівникам «зарплатну» (оподатковувану) матдопомогу і не може «незарплатну»-благодійну (неоподатковувану), говорилося в листі ДФСУ від 04.01.2019 р. № 61/6/99-99-15-02-02-15/ІПК. Пряму заборону податківці убачають в п. 1 ст. 11 Закону України «Про благодійну діяльність і благодійні організації» від 05.07.2012 р. № 5073-VI, який установлює, що метою благодійної організації не може бути розподіл прибутку у тому числі серед працівників таких організацій. Тому фіскали визнають тільки можливість виплати працівникам оподатковуваної матдопомоги, що входить у ФОП.

Оформи передплату та читай все Передплатити журнал

Схоже, що ви використовуєте блокувальник реклами :(

Щоб користуватися всіма функціями сайту, додайте нас у винятку!

Як відключити
Завантажуйте наш мобільний додаток iFactor

© Factor.Media, 1995 -
Всі права захищені

Використання матеріалів без узгодження з редакцією заборонено

Ознайомитись з договором-офертою

Приєднуйтесь
Адреса
м. Харків, 61002, вул. Сумська, 106а
Powered by
Factor Web Solutions
Ми використовуємо cookie-файли, щоб зробити сайт максимально зручним для вас та аналізувати використання наших продуктів та послуг, щоб збільшити якість рекламних та маркетингових активностей. Дізнатися більше про те, як ми використовуємо ці файли можна тут.
Закрити
icon-block
Заважає реклама?
Ви маєте можливість її відключити!
Бажаєте побачити, як сайт буде виглядати без реклами?
Вимкнути на 10 секунд