Теми статей
Вибрати теми статей
Сортувати за темами

Розрахунок коригування не тією датою: що робити?

Альошкіна Наталя, податковий експерт
Податки & бухоблік Квітень, 2020/№ 31
Друк
Платник ПДВ на дату відвантаження товару склав ПН і зареєстрував її в ЄРПН. Пізніше товар повернули, до ПН був складений і зареєстрований у ЄРПН розрахунок коригування (РК), але помилково зазначили не ту дату. Як виправити таку помилку у двох ситуаціях: якщо (1) помилковий РК повністю обнулив ПН (наприклад, РК був складений на всю суму постачання) або (2) РК складений на часткове повернення (тобто ПН не обнулена)?

Відразу скажемо, якщо ПН обнулена, то виправити помилку не вийде. А ось в іншому випадку — можна перевиписати РК, попередньо склавши технічний РК. А тепер усе по порядку.

Як ви знаєте, РК складається і реєструється в ЄРПН у порядку, встановленому для ПН (п. 21 Порядку № 1307). Тому, зазначивши неправильну дату в РК, постачальник допустив помилку в обов’язковому реквізиті. Отже, на думку фіскалів, такий РК не надає можливості ідентифікувати операцію (лист ДПСУ від 24.10.2019 р. № 981/6/99-00-07-03-02-15/ІПК).

Зверніть увагу, незалежно від дати реєстрації зменшуючого РК або, взагалі, від його наявності, якщо товар був повернений, то покупець утрачає право на ПК уже в періоді здійснення коригування ПДВ (ст. 192 ПКУ). . А ось продавець не може зменшити ПЗ на підставі РК, зареєстрованого з помилкою в даті (101.15 БЗ). Тому саме продавець зацікавлений у швидкому виправленні ситуації. Як же виправляти?

За великим рахунком, РК є інструментом для виправлення помилок саме в ПН, а не в РК. Якщо ж до ПН уже був складений РК, то наступний РК складають до тієї ж ПН, але з урахуванням попередніх коригувань. Тому виправити ситуацію, просто склавши наново РК уже з правильною датою (неначе помилкового РК немає), не вийде. Система не зможе його зв’язати з ПН.

Складати будь-який подальший РК можливо, тільки відштовхнувшись від показників ПН, які на поточну дату обліковуються в ЄРПН, з урахуванням усіх зареєстрованих до неї РК (101.16 БЗ). На жаль, якщо помилковий РК повністю обнулив ПН (усі показники такої ПН дорівнюють нулю), то відкоригувати таку операцію, взагалі не вийде. Адже виправляючий РК просто ні до чого буде прив’язати (бо такої ПН у системі більше немає). Так само стверджують фіскали (див. лист ДПСУ від 24.10.2019 р. № 981/6/99-00-07-03-02-15/ІПК).

Отже, продавець за свою неуважність поплатиться тим, що втратить можливість зменшити ПЗ. Хоча тут є один оптимальний вихід — провернути варіант з перевиписуванням ПН і РК з правильною датою, а колишні ПН з РК вважати помилковими і в декларації їх не відображати. Але без наслідків можна так зробити, якщо ПН і помилковий РК будуть з одного періоду і граничні строки їх реєстрації ще не минули. Інакше за прострочення реєстрації загрожують штрафи.

Інша річ, якщо помилковий РК не обнулив ПН. Тоді виправляти помилковий РК можна у два етапи.

(1) Складаємо «зворотний» технічний РК. По суті, його призначення — анулювати помилковий РК. Тобто потрібно навести дані ПН до тих показників, які були до складання помилкового РК. Тому складаємо його точнісінько так, але навпаки до помилкового РК. Оскільки РК буде складений на збільшення, реєструє його сам продавець.

(2) Складаємо новий правильний РК з потрібною датою, який реєструє покупець.

У результаті технічний РК та РК з помилковою датою до декларації з ПДВ не потрапляють, адже, як ми вже сказали, вони не відповідають первинним документам. А ось зменшить продавець ПЗ у ПДВ-декларації при реєстрації в ЄРПН правильного РК:

своєчасно* — у періоді здійснення коригування ПДВ;

* Своєчасно — тут означає в загальні строки, передбачені для реєстрації РК, який складається на дату коригування ПДВ.

несвоєчасно — у періоді реєстрації правильного РК.

App
Завантажуйте наш мобільний додаток Factor

© Factor.Media, 1995 -
Всі права захищені

Використання матеріалів без узгодження з редакцією заборонено

Ознайомитись з договором-офертою

Приєднуйтесь
Адреса
м. Харків, 61002, вул. Сумська, 106а
Ми приймаємо
ic-privat ic-visa ic-visa
Powered by
Factor Web Solutions
Ми використовуємо cookie-файли, щоб зробити сайт максимально зручним для вас та аналізувати використання наших продуктів та послуг, щоб збільшити якість рекламних та маркетингових активностей. Дізнатися більше про те, як ми використовуємо ці файли можна тут.
Дякуємо, що читаєте нас Увійдіть і читайте далі