На жаль, фіскали проти такого зменшення ПЗ постачальника (101.15 БЗ). Проте вважаємо, аргументи для відновлення справедливості знайти можна.
Спочатку озвучимо позицію фіскалів. Вони стверджують, оскільки після операції з постачання товарів покупець таких товарів утрачає статус платника ПДВ і, відповідно, втрачає право на коригування ПК, сформованого в період його реєстрації платником податку, то у продавця відсутні підстави для складання РК на такого покупця і немає права зменшити ПЗ. Тобто фіскали проводять чітку залежність зменшення ПЗ продавця від зменшення ПК покупцем. Якщо той не зменшує ПК, то жодного зменшення ПЗ продавцем не буде.
Потрібно зазначити, якщо після анулювання покупцем статусу ПДВ відбувається збільшення суми компенсації вартості поставлених товарів, то тут фіскали вимагають на суму такого збільшення складати нову ПН. І жодна залежність податківців не бентежить (101.16 БЗ). Тобто про зменшення ПЗ забудь, а ось збільшити ПЗ — зобов’язаний.
Вважаємо, що сміливці в цій ситуації можуть керуватися передусім не ст. 192 ПКУ, яка дозволяє здійснювати коригування ПДВ у разі зміни суми компенсації вартості товарів, а фактом відсутності об’єкта оподаткування ПДВ. Адже, оскільки договір розірвали, товар повернули в повному обсязі, то фактично правочин не відбувся. А отже, немає постачання і немає об’єкта оподаткування ПДВ. При цьому зменшити ПЗ сміливий платник податків, на наш погляд, може і на підставі бухгалтерської довідки. Адже зменшуючий РК повинен реєструвати в ЄРПН покупець, а оскільки він уже не платник ПДВ, то зробити це вже ніяк не зможе.
Тим не менш, враховуючи настрій фіскалів, готуйтеся зіткнутися з їх наполегливим протистоянням. Якщо сперечатися з ними не хочете, то доведеться змиритися із завищеними ПЗ.