Теми статей
Обрати теми

З офісу за парту: організаційні питання навчання працівників

Свіриденко Алла, податковий експерт
Кадри вирішують усе. Пам’ятаючи про це, багато роботодавців інвестують кошти в навчання своїх працівників, підвищення їх професійного рівня. Саме тому напередодні чергового Дня знань дедалі більшої актуальності набувають запитання щодо організації та проведення навчання працівників коштом підприємства, а також обліку понесених у зв’язку із цим витрат. Відповідям на них і присвячений наш сьогоднішній тематичний номер. Ну а почнемо ми з того, що з’ясуємо: чи зобов’язане взагалі підприємство навчати працівників за свій рахунок, а також поговоримо про види навчання.

Навчати чи не навчати?

Вимоги КЗпП і Закону про зайнятість щодо обов’язку підприємства навчати своїх працівників дуже розпливчасті й установлюють, що роботодавець:

— організовує індивідуальне, бригадне, курсове та інше виробниче навчання за рахунок підприємства (ст. 201 КЗпП);

— періодично організовує в порядку, передбаченому законодавством, колективним договором і угодами, для працівників професійне навчання, перепідготовку та підвищення кваліфікації (ч. 3 ст. 34 Закону про зайнятість).

Як бачите, ні КЗпП, ні Закон про зайнятість не встановлюють обов’язку роботодавця навчати своїх співробітників. Водночас з ч. 3 ст. 34 Закону про зайнятість випливає, що обов’язки з навчання співробітників на роботодавця можуть бути покладені:

(1) положеннями спеціальних законів та підзаконних нормативно-правових актів;

(2) угодами (генеральною, галузевими, міжгалузевими);

(3) колективним договором.

Навчання згідно із законодавством. Наприклад, Положення № 127 передбачає необхідність проходити:

— для робітників* — підвищення кваліфікації, зазвичай, не рідше за один раз на 5 років (п. 2.5);

* Робітничі професії перелічено, зокрема, під кодами 6111 — 6190, 7111 — 7990, 8111 — 8990 Класифікатора професій ДК 003:2010.

— для керівників, фахівців, професіоналів** — підвищення кваліфікації та стажування залежно від виробничої необхідності, але не рідше одного разу на 5 років (п. 2.6).

** Професії, які належать до керівників, професіоналів та фахівців, названі, зокрема, під кодами 1110 — 1499, 2111 — 2490 і 3111— 3590 Класифікатора професій ДК 003:2010 відповідно.

Крім того, конкретні вимоги щодо профнавчання працівників може містити спеціальне для вашої сфери діяльності законодавство.

Навчання згідно з колективними договорами/угодами. Умови колдоговорів та угод є обов’язковими для всіх підприємств, на які вони поширюються, а також для сторін, які їх уклали (ст. 5 Закону про колдоговори). Тому обов’язок періодично навчати працівників може бути передбачено в тексті колективного договору/угоди.

Як бачите, роботодавець далеко не завжди зобов’язаний навчати працівників за свій рахунок. Обов’язковим вважається тільки навчання, передбачене законодавством, колективним договором, угодою.

Водночас дуже багато керівників добре розуміють, що кваліфіковані фахівці — запорука прибутковості бізнесу. У такому разі роботодавець може ініціювати навчання співробітника самостійно, без будь-яких вимог з боку законодавства або колдоговору. Якщо ініціатива про проходження навчання виходить від самого роботодавця (або від працівника), має місце добровільне навчання.

Формальне і неформальне навчання

Частина 5 ст. 6 Закону № 4312 усі можливі види навчання працівників поділяє на дві групи: формальне і неформальне професійне навчання. У чому основні відмінності між цими видами навчання, див. у таблиці.

Відмінності між формальним і неформальним навчанням

№ з/п

Критерій

Професійне навчання:

формальне

неформальне

1

Місце проведення

(1) безпосередньо в роботодавця;

(2) на договірних умовах у навчальних закладах (професійно-технічних, вищих);

(3) на договірних умовах на інших підприємствах, що здійснюють навчання (ч. 6 ст. 6 Закону № 4312)

Зазвичай, у роботодавця (ч. 7 ст. 6 Закону № 4312)

2

Програма навчання

Навчання проводять відповідно до вимог державних стандартів освіти, типових навчальних планів і програм, стандартів вищої освіти (ст. 1, 8 Закону № 4312)

Не регламентовані

3

Строки навчання

Установлені державними стандартами освіти

4

Документ, який видають за підсумками навчання

Документ про освіту встановленого зразка* (ст. 1, ч. 6 ст. 6 Закону № 4312)

Довідка від роботодавця або свідоцтво встановленого зразка**

* Зразки документів про професійну (професійно-технічну) освіту див. у постанові КМУ від 22.07.2015 р. № 645, а про вищу освіту — у наказі Міносвіти від 12.05.2015 р. № 525.

** У деяких випадках результати неформального навчання вимагають підтвердження в порядку, затвердженому постановою КМУ від 15.05.2013 р. № 340. Підтвердження кваліфікації здійснюється за робітничими професіями, зазначеними в Класифікаторі професій ДК 003:2010. Працівникові, що підтвердив кваліфікацію, видають свідоцтво про присвоєння (підвищення) робітничої кваліфікації за результатами неформального професійного навчання.

Для найманих працівників робітничих професій формами формального навчання є (ч. 6 ст. 6 Закону № 4312 і пп. 2.3 — 2.5 Положення № 127):

первинна професійна підготовка — це професійно-технічне навчання осіб, які раніше не мали робітничої професії, що забезпечує рівень професійної кваліфікації, необхідний для продуктивної професійної діяльності;

перепідготовка — це професійне (професійно-технічне) навчання, спрямоване на оволодіння іншою професією працівниками, які здобули первинну профпідготовку;

підвищення кваліфікації — професійне (професійно-технічне) навчання працівників, що дає змогу розширювати і поглиблювати раніше здобуті знання, уміння і навички на рівні вимог виробництва чи сфери послуг.

У свою чергу, співробітники, які належать до категорій керівників, професіоналів і фахівців, можуть проходити перепідготовку, стажування, спеціалізацію та підвищення кваліфікації (ч. 6 ст. 6 Закону № 4312).

Формальне навчання проводиться в різних формах — денній, вечірній (змінній), очно-заочній, дистанційній, екстернатній, з відривом або без відриву від виробництва, а також за індивідуальним навчальним планом (ч. 1 ст. 7 Закону № 4312).

App
Завантажуйте наш мобільний додаток Factor

© Factor.Media, 1995 -
Всі права захищені

Використання матеріалів без узгодження з редакцією заборонено

Ознайомитись з ліцензійним договором та договором-офертою

Приєднуйтесь
Адреса
м. Харків, 61002, вул. Сумська, 106а
Ми приймаємо
ic-privat ic-visa ic-visa ic-prostir

Ми використовуємо cookie-файли, щоб зробити сайт максимально зручним для вас та аналізувати використання наших продуктів та послуг, щоб збільшити якість рекламних та маркетингових активностей. Дізнатися більше про те, як ми використовуємо ці файли можна тут.

Дякуємо, що читаєте нас Увійдіть і читайте далі