Теми
Вибрати теми статей
Сортувати за темами

Мін’юст про бенефіціарів

Амброзяк Наталя, юрист
Податки & бухоблік Серпень, 2020/№ 70
В обраному У обране
Друк
Лист Мін’юсту від 29.07.2020 р. № 179/8.4.4/32-20

Одразу звертаємо вашу увагу: досі форму та зміст структури власності ще не затвердили. Це означає, що 3 місяці для подання даних про бенефіціарів для юросіб, зареєстрованих до 28.04.2020 р., ще не стартували (тобто поки не потрібно бігти до реєстратора з відомостями про бенефіціарів).

Про появу цього бланка ми обов’язково повідомимо на сторінках нашого видання.

Але потрібно бути напоготові й подати в такий короткий строк документи правильно.

Мін’юст завчасно надає відповіді на деякі запитання. Наведемо найголовніші висновки, яких дійшов держорган.

Висновок документа

Якщо юрособа зареєстрована до 28.04.2020 р., то дані про бенефіціарів можна подати безоплатно. Але не завжди

Адмінзбір платити не потрібно, якщо дані про бенефіціарів подаються:

— протягом 3 місяців з дати набуття чинності формою та змістом структури власності та/або

— разом із реєстраційними діями, не оплачуваними адмінзбором.

До них належать:

1) включення до ЄДР відомостей про юрособу, зареєстровану до 01.07.2004 р.;

2) зміни до даних про відокремлений підрозділ (наприклад, філію);

3) внесення змін щодо інформації про здійснення зв’язку з юрособою;

4) перехід на модельний статут і назад.

Адмінзбір доведеться заплатити, якщо дані про бенефіціарів подаються:

— після закінчення 3 місяців відтоді, коли бланк для структури власності набуде чинності, або

— разом із реєстраційними діями, за які потрібно платити адмінзбір. До них належать реєстраційні дії з ч. 4 і 5 ст. 17 Закону № 755*. Наприклад, внесення нового директора юрособи до ЄДР.

* Закон України «Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб — підприємців та громадських формувань» від 15.05.2003 р. № 755-IV.

Висновок документа

До появи бланка для форми та змісту структури власності подання держреєстратору «бенефіціарних» документів для проведення реєстраційних дій не передбачено

Тут усе логічно. Дійсно, якщо немає бланку, то й подати його неможливо.

Ба більше, Мін’юст доходить висновку, що навіть подання інших «бенефіціарних» документів під час проведення реєстраційних дій поставлено у залежність від набуття чинності формою та змістом структури власності.

Тобто доки не з’явиться бланк для структури власності, подавати документи про бенефіціарів при проведенні реєстраційних дій непотрібно! Нагадаємо, що йдеться про:

— витяг або будь-який інший документ, що підтверджує реєстрацію юрособи-нерезидента (якщо засновник юрособи — нерезидент);

— нотаріально засвідчену копію документа, що посвідчує особу (для бенефіціара-нерезидента) або копії паспорта-книжечки (для бенефіціара-резидента).

Висновок документа

Графа «Стан відомостей про кінцевого бенефіціарного власника» заповнюється, а «бенефіціарні» документи подаються тільки тоді, коли документи подає представник від імені юрособи

Тут нагадаємо: до держреєстратора зі змінами до даних про юрособу не завжди повинні звертатися представники цієї юрособи (п. 8 ч. 1 ст. 1 Закону № 755).

Так, якщо йдеться про купівлю-продаж частки у статутному капіталі ТОВ або ТДВ, то заяву та супутні документи подають покупець або продавець цієї частки. Та ж сама ситуація з виходом учасника з ТОВ чи ТДВ та спадкоємцями учасника таких товариств, який помер. Саме вони (учасник/спадкоємці) звертаються до держреєстратора для внесення відповідних змін до даних про юрособу до ЄДР, а не сама юрособа.

Так-от, Мін’юст зазначив, що в цих ситуаціях графа «Стан відомостей…» не заповнюється. А це означає, що, наприклад, покупцеві частки в статутному капіталі ТОВ для внесення змін не потрібно розшукувати бенефіціарів і подавати щодо них будь-які документи (включаючи форму та зміст структури власності такого ТОВ).

Але коли документи держреєстраторові подаються від імені юрособи (а не засновника, покупця або спадкоємця засновника)** і потрібно внести зміни до даних про бенефіціарів, то «бенефіціарні» документи подаватимуться обов’язково. Відповідно потрібно заповнити й графу «Стан відомостей…».

** Наприклад, документи подає директор юрособи або представник за довіреністю, виданою від імені цієї юрособи.

Проте пам’ятайте: якщо на час подання документів для держреєстрації від імені юрособи дані про бенефіціарів не вимагають змін, то «бенефіціарні» документи подавати не потрібно.

Достатньо у відповідній реєстраційній формі в графі «Стан відомостей про кінцевого бенефіціарного власника» поставити позначку «в актуальному стані» (див. лист Мін’юсту від 23.04.2020 р. № 3887/8.4.4/32-20). Виняток: юрособи, зареєстровані до 28.04.2020 р., які подаватимуть дані про бенефіціарів протягом 3 місяців з моменту появи бланка форми та змісту структури власності.

Висновок документа

Можливість подати документи про бенефіціарів в електронному вигляді буде. Але засвідчувати нотаріально копію документа, що посвідчує особу (для бенефіціара-нерезидента), або копію паспорта-книжечки (для бенефіціара-резидента) все одно доведеться

На жаль, для тих, хто подаватиме дані про бенефіціарів в електронному вигляді, зекономити на нотаріальному посвідченні не вдасться.

Річ у тім, що відповідно до п. 1 розд. IV Порядку, затвердженого наказом Мін’юсту від 09.02.2016 р. № 359/5, якщо потрібно подати нотаріально посвідчений документ (його копію), то до заяви в електронному вигляді подаються відскановані електронні копії таких документів із накладенням на них кваліфікованого електронного підпису заявника.

Тому, мабуть, Мін’юст і доходить висновку: спочатку посвідчіть нотаріально документи (у разі потреби), а вже потім скануйте, накладайте на них електронний підпис і додавайте до електронної заяви.

Подати держреєстраційні документи в електронному вигляді поки можна через:

— сайт «Он-лайн будинок юстиції» (online.minjust.gov.ua);

— портал «Дія» (diia.gov.ua/services).

Тож відстежуємо появу нового функціонала на цих ресурсах.

Оформи передплату та читай все Передплатити журнал
stop

Схоже, що ви використовуєте блокувальник реклами :(

Щоб користуватися всіма функціями сайту, додайте нас у винятку!

Як відключити
App
Завантажуйте наш мобільний додаток Factor

© Factor.Media, 1995 -
Всі права захищені

Використання матеріалів без узгодження з редакцією заборонено

Ознайомитись з договором-офертою

Приєднуйтесь
Адреса
м. Харків, 61002, вул. Сумська, 106а
Powered by
Factor Web Solutions
Ми використовуємо cookie-файли, щоб зробити сайт максимально зручним для вас та аналізувати використання наших продуктів та послуг, щоб збільшити якість рекламних та маркетингових активностей. Дізнатися більше про те, як ми використовуємо ці файли можна тут.
Дякуємо, що читаєте сайт Factor Увійдіть та читайте далі безкоштовно