Теми статей
Обрати теми

Допомога по вагітності та пологах. Задачки з практики

Ушакова Лілія, експерт з кадрових і податкових питань
Теорія — це той мінімум (основний набір), який установлює головні правила гри. Вона сувора й суха. Практика — це зовсім інше. Це безліч варіантів, ситуацій, в яких бухгалтеру доводиться розбиратися, досліджувати, з'ясовувати… Ну, як-то кажуть, Шерлок Холмс тут і поруч не стояв! Звісно, багато проблемних питань щодо розрахунку допомоги по вагітності та пологах ходять по колу від одного підприємства до іншого. Тож ми вирішили їх зібрати разом у цій статті та надати на них вичерпні відповіді. Долучайтеся!

Доглядає першу та збирається за другою

Працівниця, яка перебуває у відпустці для догляду за дитиною до 3 років, надала листок непрацездатності у зв’язку з вагітністю та пологами. Чи переривається відпустка для догляду за першою дитиною на період відпуски у зв’язку з вагітністю та пологами другої дитини? Як у цьому випадку розрахувати середньоденну зарплату, якщо в розрахунковому періоді немає заробітку?

Відпустка для догляду за дитиною до 3 років та відпустка у зв’язку з вагітністю та пологами належать до соціальних відпусток.

Чинним законодавством не передбачено перебування у двох соціальних відпустках одночасно. Проте Мінпраці в листах від 12.07.2010 р. № 201/13/116-10, від 02.06.2011 р. № 175/13/116-11, від 06.03.2012 р. № 70/13/116-12 наполягає на тому, що якщо у працівниці, яка перебуває у відпустці для догляду за першою дитиною до 3 років, виникло право на відпустку у зв’язку з вагітністю та пологами другої дитини, то відпустка до 3 років не переривається.

Матуся продовжує перебувати у соціальній відпустці для догляду за дитиною до 3 років

При цьому на підставі лікарняного листа їй нараховується допомога по вагітності та пологах без оформлення відпустки у зв’язку з вагітністю та пологами.

Проте ніхто не забороняє жінці перервати відпустку для догляду та оформити відпустку у зв’язку з вагітністю та пологами. Помилки тут не буде. Але доведеться трохи пововтузитися з документами (заяви на переривання/надання, накази на переривання/надання).

Важливо! Незалежно від варіанта оформлення працівниця має право на оплату лікарняного листа у зв’язку з вагітністю і пологами.

Якщо в розрахунковому періоді для розрахунку суми допомоги працівниця не мала заробітку з поважних причин, то середню зарплату розраховують так. Тарифну ставку (оклад) або її частину (при неповному робочому часі), установлену працівниці на момент настання страхового випадку, ділять на середньомісячну кількість календарних днів (30,44).

Наприклад, оклад працівниці на момент настання страхового випадку складає 12000 грн. Розрахуємо середньоденну зарплату:

12000 грн. : 30,44 к. дн. = 394,22 грн./к. дн.

Звернемо увагу на те, що період відпустки для догляду за дитиною до 3 років уключається до страхового стажу жінки як період, за який сплачено страхові внески виходячи з розміру мінімального страхового внеску (див. абзац другий ч. 1 ст. 21 Закону № 1105).

Тож якщо працівниця перед початком тимчасової непрацездатності у зв’язку з вагітністю та пологами 6 чи більше місяців перебувала у відпустці для догляду за дитиною до 3 років, то обмеження для тих, у кого «за 12 менше 6» (див. с. 6), не застосовуємо.

Припустимо, що листок непрацездатності видано на 126 календарних днів. Тоді сума допомоги складе:

394,22 грн./к. дн. х 126 к. дн. = 49671,72 грн.

Тільки-но вийшла і знову зайшла

Працівниця, яка після закінчення відпустки для догляду за дитиною до 3 років відпрацювала менше місяця, йде у відпустку у зв’язку з вагітністю та пологами. Середньоденну зарплату розраховувати виходячи з окладу?

Відповідь на це запитання буде залежати від того, входять чи не входять до розрахункового періоду відпрацьовані дні. Розглянемо можливі варіанти.

Варіант 1. Є відпрацьовані дні в розрахунковому періоді.

Приклад 1. Працівниця по 26.01.2020 р. перебувала у відпустці для догляду за дитиною до 3 років, з 27.01.2020 р. по 18.02.2020 р. працювала, а з 19.02.2020 р. пішла у відпустку у зв’язку з вагітністю та пологами.

Для працівниці розрахунковим періодом для нарахування допомоги буде лютий 2019 року — січень 2020 року. З цього періоду виключаємо місяці, повністю не відпрацьовані з поважної причини — відпустка для догляду за дитиною до 3 років.

У результаті такої «чистки» у нас залишається один місяць у розрахунковому періоді — січень 2020 року. Частину цього місяця працівниця не працювала з тієї ж поважної причини, частина була відпрацьована.

При підрахунку днів у розрахунковому періоді викидаємо дні відпуски для догляду за дитиною до 3 років, що припала на січень. У результаті у розрахунку візьме участь 5 календарних днів (31 к. дн. - 26 к. дн.) січня, та зарплата, яка була нарахована за фактично відпрацьовані дні січня.

Тобто розрахунок суми допомоги проводимо не з окладу, а виходячи із суми зарплати, нарахованої в розрахунковому періоді. Припустимо, що її сума склала 2380,95 грн.

Тоді середньоденна зарплата дорівнює:

2380,95 грн. : 5 к. дн. = 476,19 грн./к. дн.

Сума допомоги складе:

476,19 грн./к. дн.х 126 к. дн. = 59999,94 грн.

Варіант 2. У розрахунковому періоді нема відпрацьованих днів.

Приклад 2. Працівниця по 05.02.2020 р. перебувала у відпустці для догляду за дитиною до 6 років, з 06.02.2020 р. вона вийша на роботу, а з 24.02.2020 р. пішла у відпустку у зв’язку з вагітністю та пологами.

Як і в першому варіанті, для працівниці розрахунковим періодом для нарахування допомоги буде лютий 2019 року — січень 2020 року. З цього періоду потрібно виключити місяці, повністю не відпрацьовані з поважної причини, — відпустка для догляду за дитиною до 3 років. І що ми отримаємо в результаті? Що всі місяці випадуть із розрахунку. Адже до роботи працівниця приступила у лютому 2020 року.

Можливо, тоді потрібно розраховувати допомогу за фактично відпрацьований час з 6 по 23 лютого? Також ні. Адже таким чином розрахунковий період визначають, якщо застрахована особа перебувала у трудових відносинах менше ніж календарний місяць (див. п. 27 Порядку № 1266).

У ситуації, що розглядається, керуємося п. 28 Порядку № 1266 (ср. ). У ньому зазначено: якщо у розрахунковому періоді перед настанням страхового випадку застрахована особа з поважних причин не мала заробітку, середня заробітна плата визначається виходячи з тарифної ставки (посадового окладу) або її частини, встановленої на день настання страхового випадку.

Припустимо, оклад працівниці у лютому становив 10000 грн. Тоді середньоденна зарплата складе:

10000 грн. : 30,44 к. дн. = 328,52 грн.

Сума допомоги дорівнюватиме:

328,52 грн./к. дн. х 126 к. дн. = 41393,52 грн.

Звільнилася у відпустці

Працівниця звільнилася в періоді декретної відпустки. Чи оплачується лікарняний лист-продовження по вагітності та пологах, який був наданий після звільнення?

Працівниця має право звільнитися за власним бажанням (ст. 38, 39 КЗпП) або за угодою сторін (п. 1 ст. 36 КЗпП) в період відпустки у зв’язку з вагітністю та пологами. Тут жодних заборон немає. При цьому якщо після звільнення вона надасть продовження листка непрацездатності у зв’язку з вагітністю та пологами, то такий листок також повинен бути оплачений (якщо, звісно, він належним чином оформлений).

Адже право на допомогу виникає з настанням страхового випадку в період роботи (включаючи час випробування та день звільнення), зайняття підприємницькою та іншою діяльністю, якщо інше не передбачено законом (п. 1 ст. 19 Закону № 1105).

У випадку, що розглядається, право на матеріальне забезпечення (допомогу по вагітності та пологах) настало в період, коли працівниця перебувала у трудових відносинах із роботодавцем. Адже саме тоді був відкритий первинний листок непрацездатності у зв’язку з вагітністю та пологами.

У разі ускладнених пологів (а такий факт установлюється тільки після самих пологів), жінці, яка народила, додатково видається лікарняний лист на 14 календарних днів, що є продовженням першого лікарняного листа по вагітності та пологах (п. 6.2 Інструкції № 455).

Висновок: колишній працівниці роботодавець зобов’язаний нарахувати і виплатити за рахунок коштів Фонду допомогу по вагітності та пологах за 14 календарних днів. При цьому факт звільнення її за власним бажанням у період відпустки у зв’язку з вагітністю та пологами значення не має.

Не хочу бути ФОП. Повертати допомогу?

ФОП на єдиному податку отримала допомогу по вагітності та пологах від ФСС. Підприємницьку діяльність вести в цьому році не планує. Чи потрібно буде їй повертати ФСС суму допомоги, якщо вона вирішить розреєструватися в періоді, за який вона надана?

Ні, не потрібно. Пояснимо. Право на отримання допомоги з ФСС виникає з настанням страхового випадку в період роботи (включаючи час випробування і день звільнення), заняття підприємницькою та іншою діяльністю, якщо інше не передбачене законом (п. 1 ст. 19 Закону № 1105).

Допомогу по вагітності та пологах застрахованій особі виплачують за увесь період тимчасової непрацездатності у зв’язку з вагітністю та пологами. Розмір допомоги обчислюють сумарно і надають застрахованій особі в повному обсязі незалежно від кількості днів відпустки, фактично використаних до пологів.

Із наведеного випливає, що допомога по вагітності та пологах застрахованій особі, страховий випадок у якої настав під час заняття підприємницькою діяльністю, надається за увесь період тимчасової непрацездатності у зв’язку з вагітністю та пологами, зазначений у належним чином оформленому лікарняному листі. При цьому у разі, якщо жінка вирішить припинити підприємницьку діяльність в період тимчасової непрацездатності у зв’язку з вагітністю та пологами, то

сума допомоги по вагітності та пологах за дні після розреєстрації ФОП перерахунку і поверненню не підлягає

З ФСС тут проблем бути не повинно. Вони згодні (див. лист ФСС від 08.10.2019 р. № 1992-11-1).

Але будьте уважними! Якщо ФОП спочатку зніметься з держреєстрації, а вже потім звернеться за отриманням допомоги, то йому нарахують тільки частину допомоги: за період з початку лікарняного до дня припинення підприємницької діяльності (зняття з держреєстрації).

З повного на неповний робочий час

Працівниця йде у відпустку у зв’язку з вагітністю та пологами з 20 лютого 2020 року. У розрахунковому періоді (лютий 2019 року — січень 2020 року) в лютому — травні у неї була повна зайнятість, а в червні 2019 року — січні 2020 року була переведена на неповний робочий день. Як розрахувати суму декретних?

Декретні розраховуємо в загальному порядку. І нехай вас не хвилює, що в розрахунковому періоді у працівниці змінилася зайнятість. Тобто

зміна зайнятості працівниці (з повної на неповний робочий час) в розрахунковому періоді для розрахунку середньоденної зарплати не важлива

Працюємо тільки із середньоденною заробітною платою з розрахунку на 1 календарний день, незалежно від режиму роботи та зайнятості співробітниці. Її суму знаходимо, поділивши зарплату, нараховану в розрахунковому періоді, на загальну кількість календарних днів, що припадають на такий період, зменшену на кількість днів, не відпрацьованих з поважних причин (див. на с. 4).

Розрахували середньоденну зарплату? Якщо вона вписується в обмежувальні межі, розраховуємо суму декретних.

Припустимо, що загальна сума зарплати, нарахована в розрахунковому періоді (лютий 2019 року — січень 2020 року), склала 119544 грн.

Кількість календарних днів, що припадають на розрахунковий період і беруть участь у розрахунку, — 365.

Сума середньоденної зарплати з розрахунку на 1 календарний день дорівнює:

119544 грн. : 365 к. дн. = 327,52 грн./к. дн.

Сума допомоги по вагітності та пологах становитиме:

327,52 грн./к. дн. х 126 к. дн. = 41267,52 грн.

Місяць не відпрацьовано. Чи залишиться виплата?

Працівниця йде у відпустку у зв’язку з вагітністю та пологами з 24 лютого 2020 року. У розрахунковому періоді (лютий 2019 року — січень 2020 року) у червні вона з 1 по 14 число хворіла, 15-го та 16-го не працювала (вихідні дні), а з 17 по 30 червня була у відпустці за свій рахунок. У цьому ж місяці (червні 2019 року) працівниці нарахували та виплатили премію за 2 квартал 2019 року. Чи залишати червень та суму квартальної премії, що нарахована в цьому місяці, в розрахунку?

Пояснимо, чому саме червень 2019 року з 12 місяців розрахункового періоду зацікавив нашого читача. У цьому місяці працівниця не працювала з поважних причин. Але поважні причини (тимчасова непрацездатність і відпустка без збереження зарплати) ішли не безперервно одна за одною, а переривалися на вихідні дні (15 та 16 червня) + було нараховано дохід (квартальну премію).

Та, незважаючи на таку «розірваність», червень 2019 року повинен залишити розрахунковий період. Адже незважаючи на те, що поважні причини «розірвані» вихідними днями, висновок очевидний — у цьому місяці немає жодного дня, відпрацьованого працівником. При цьому Порядком № 1266 передбачено, що місяці розрахункового періоду (з першого до першого числа), в яких застрахована особа не працювала з поважних причин, виключають із розрахункового періоду.

З таким підходом погоджуються і Мінсоцполітики (див. лист від 13.10.2016 р. № 334/18/99-16), і ФСС (див. лист від 08.10.2019 р. № 1993-11-1).

А разом з червнем, на жаль, розрахунок залишать виплати, нараховані цього місяця (премія за 2 квартал 2019 року).

Сумно, але це життя...

Працівниця, перебуваючи у відпустці у зв’язку з вагітністю та пологами, народила дитину в строк, але остання померла на третій день після народження. Чи потрібно працівниці переривати відпустку та повертати суму допомоги по вагітності та пологах?

Ні, не потрібно. У випадку мертвонародження або якщо дитина померла через декілька днів після народження, але в період відпустки у зв’язку з вагітністю та пологами, така відпустка не переривається, а призначена та виплачена допомога не повертається.

Проте якщо жінка вирішить (із власної ініціативи та за погодженням з роботодавцем) вийти на роботу до закінчення відпустки у зв’язку з вагітністю та пологами, то з дня такого виходу їй нараховуватиметься заробітна плата. А ось суму допомоги, отриманої за дні, що збігаються з відпрацьованими днями, доведеться повернути ФСС.

Для цього роботодавець визначає суму до повернення, складає бухдовідку та відображає сторнування суми допомоги, що повертається, в бухобліку. Далі перераховує ФСС надміру отримані кошти та направляє у Фонд письмові пояснення.

Копію платіжного документа з відміткою банку про його виконання подаєте ФСС разом із листом-повідомленням.

Відзначимо: якщо надміру отримані кошти були повернені Фонду з відповідними поясненнями, то Звіт із заборгованості страхувальника до ФСС подавати не потрібно. Це підтверджує ФСС у роз’ясненнях на своєму офіційному сайті www.fssu.gov.ua.

App
Завантажуйте наш мобільний додаток Factor

© Factor.Media, 1995 -
Всі права захищені

Використання матеріалів без узгодження з редакцією заборонено

Ознайомитись з договором-офертою

Приєднуйтесь
Адреса
м. Харків, 61002, вул. Сумська, 106а
Ми приймаємо
ic-privat ic-visa ic-visa

Ми використовуємо cookie-файли, щоб зробити сайт максимально зручним для вас та аналізувати використання наших продуктів та послуг, щоб збільшити якість рекламних та маркетингових активностей. Дізнатися більше про те, як ми використовуємо ці файли можна тут.

Дякуємо, що читаєте нас Увійдіть і читайте далі