Теми статей
Вибрати теми статей
Сортувати за темами

Кинули помилкову ПН: чи буде штраф?

Солошенко Людмила, податковий експерт
Податки & бухоблік Лютий, 2020/№ 17
Друк
Ми помилково відправили на реєстрацію зайву ПН, яку нам заблокували. Чи можна не зв’язуватися з її розблокуванням, раз вона помилкова? Чи не застосують до нас тоді штраф за нереєстрацію ПН?

Про всяк випадок уточнимо: якщо помилкова ПН кинута і не зареєстрована, то штраф за несвоєчасну реєстрацію ПН (за п. 1201.1 ПКУ) їй не загрожує. Адже цей штраф може бути накладений тільки після реєстрації ПН (виходячи з днів прострочення), а її не буде. Тому хвилювати може тільки другий зі штрафів — за нереєстрацію ПН (за п. 1201.2 ПКУ).

Проте немає жодних сумнівів у тому, що будь-які помилкові ПН (поодинокі/повторні/складені не тією датою/не на того платника) штрафуватися не повинні. Адже жодну госпоперацію (першу подію) вони не підтверджують. Та й первинка під них відсутня.

Немає обов’язку — немає штрафу. І хоч фіскали люблять клеїти штрафи також і до помилкових ПН, але водночас визнають, що кожен конкретний випадок слід розглядати з урахуванням документів і матеріалів, які стосуються окремої ситуації (лист ДФСУ від 27.05.2019 р. № 2402/6/99-99-13-02-03-15/ІПК).

У зв’язку з цим обнадіює консультація в БЗ 101.28 (з формальних причин переведена в недіючі, але позиція контролерів змінитися не повинна). У ній на запитання про те, чи загрожує штраф за нереєстрацію ПН (за п. 1201.2 ПКУ), якщо щодо заблокованої ПН платник протягом 365 днів не діяв і не вживав жодних заходів з її розблокування, контролери роз’яснюють, що в такому разі:

— по-перше, після закінчення 365 днів буде прийнято рішення про відмову в реєстрації такої ПН, а

— по-друге, штраф за нереєстрацію за п. 1201.2 ПКУ буде застосовано в тому випадку, якщо після закінчення 365 днів за результатами проведеної перевірки (!) податківці виявлять факт здійсненої операції без реєстрації ПН.

Таким чином податківці дають зрозуміти, що штраф застосують, якщо в платника був реальний обов’язок зареєструвати ПН і він його не виконав.

Ну а в листі ДФСУ від 19.07.2019 р. № 3352/6/99-99-15-03-02-15/ІПК (який з’явився завдяки судовій практиці) прямо прозвучало, що за відсутності обов’язку складати і реєструвати ПН/РК (зокрема, при помилковому виписуванні ПН) платник звільняється від штрафів.

З позитивних судових розглядів щодо помилкових ПН можна відзначити:

постанову Восьмого апеляційного адмінсуду від 25.04.2019 р. у справі № 140/2159/18, див. reyestr.court.gov.ua/Review/81430895, де зазначалося, що помилкове виписування ПН (за відсутності обов’язку з виписування) не призводить до жодних наслідків, тому підстави для застосування до платника штрафних санкцій відсутні;

постанову Другого апеляційного адмінсуду від 12.11.2019 р. у справі № 480/2163/19, див. reyestr.court.gov.ua/Review/85772660, у якій суд підкреслював: помилкове виписування ПН не означає, що платником було вчинено податкове правопорушення, тому в такому разі відповідальність до платника незастосовна.

Про помилку треба повідомити. Зазначимо, що подавати документи на розблокування — право, а не обов’язок платника (п. 4 Порядку № 520). Тому платник може, загалом, їх і не надавати. Тим паче, що щодо помилкових ПН насправді-то й немає жодної підтвердної первинки, що визнають і контролери. Хіба що в цьому випадку платник може подати письмові пояснення про зайве помилкове складання ПН (хоча і це, як говорять податківці, не обов’язково, БЗ 101.18).

Та все ж, щоб не переживати про штрафи, якщо помилку через 365 днів виявлять перевіряючі, радимо все-таки повідомити податківців про допущену помилку і подати письмові пояснення (які, як показує судпрактика, ще можуть слугувати вагомим доказом відсутності вини) з проханням незастосування штрафних санкцій за ст. 1201 ПКУ.

App
Завантажуйте наш мобільний додаток Factor

© Factor.Media, 1995 -
Всі права захищені

Використання матеріалів без узгодження з редакцією заборонено

Ознайомитись з договором-офертою

Приєднуйтесь
Адреса
м. Харків, 61002, вул. Сумська, 106а
Ми приймаємо
ic-privat ic-visa ic-visa
Powered by
Factor Web Solutions
Ми використовуємо cookie-файли, щоб зробити сайт максимально зручним для вас та аналізувати використання наших продуктів та послуг, щоб збільшити якість рекламних та маркетингових активностей. Дізнатися більше про те, як ми використовуємо ці файли можна тут.
Дякуємо, що читаєте нас Увійдіть і читайте далі