висновок документа
Якщо в номенклатурній гр. 2 зведеної компенсуючої/розподільчої податкової накладної (ПН) (за пп. 198.5, 199.1 ПКУ) вказані неправильні реквізити (номер) вхідної ПН, то для виправлення помилки слід скласти:
— зменшуючий РК — для обнулення рядка з неправильною вхідною ПН і
— нову зведену компенсуючу/розподільчу ПН — на вхідну ПН з правильними реквізитами
Податківці безсоромно продовжують просувати свій улюблений прийом (з перевиписуванням ПН) при виправленні будь-яких помилок. Детальніше про нього див. у «Податки та бухгалтерський облік», 2019, № 30, с. 4.
Тепер фіскали пішли далі і пропонують керуватися ним при виправленні несумових помилок — не пов’язаних зі зміною суми компенсації, тобто навіть якщо в ПН не зачеплені об’єми і сума ПДВ. Цього разу вони радять так виправляти помилки в номенклатурній графі 2 зведених компенсуючих (за п. 198.5 ПКУ) або розподільчих (за п. 199.1 ПКУ) ПН. Нагадаємо, що в графу 2 таких ПН заносять реквізити (дати складання і порядкові номери) вхідних ПН постачальників за «подвійними» придбаннями або придбаннями для пільгової діяльності (п.п. 1 п. 16 Порядку № 1307*), а за імпортними придбаннями — дати і номери митних декларацій (БЗ 101.16; детальніше про заповнення таких ПН див. «Податки та бухгалтерський облік», 2018, № 96, с. 32).
* Порядок заповнення ПН, затверджений наказом Мінфіну від 31.12.2015 р. № 1307.
Так от навіть якщо помилилися при заповненні номенклатурної гр. 2 компенсуючої/розподільчої ПН і помилково занесли туди вхідну ПН з неправильними реквізитами (наприклад, з іншим номером), тоді як суми вказали вірні, то, на думку фіскалів, помилку треба виправляти в два кроки: зменшуючим РК (що обнуляє рядок з такою вхідною ПН) і перевиписуванням ПН (на вірну вхідну ПН — з правильним номером).
Хоча насправді для виправлення такої несумової помилки вистачило б і одного нульового РК, що міняє номенклатуру і замінює неправильну вхідну ПН на правильну (двома рядками «-»/«+»). Тим паче, що про можливість виправлення несумових помилок за допомогою РК однозначно говорить п. 192.1 ПКУ. І навіть більше: механіку виправлень, що проводяться, пояснює п. 21 Порядку № 1307. Він прямо передбачає, що при виправленні помилок, яких припустилися в ПН, не пов’язаних зі зміною суми компенсації, в РК вказуються виправлені (!) дані. Тим самим маючи на увазі, що усі виправлення повинні здійснюватися саме в складеному РК.
Проте одного РК фіскалам недостатньо і усупереч цим приписам вони чомусь пропонують діяти інакше. Напевно, тому, що так на рівному місці платників можна розкрутити на штраф за несвоєчасну реєстрацію ПН. Адже наостанок контролери акцентують: датувати нову самозведену ПН треба не пізніше останнього дня звітного (податкового) періоду, в якому платник зобов’язаний був нарахувати відповідні компенсуючі/розподільчі ПЗ.
Втім, якоюсь мірою обнадіює те, що у контролерів водночас є й інші консультації (БЗ 101.15, 101.16, листи ДПСУ від 29.10.2019 р. № 1073/6/99-00-07-03-02-15/ІПК, від 10.09.2019 р. № 98/6/99-00-07-02-02-15/ІПК), в яких, наприклад, номенклатурну помилку в звичайних (несамозведених) ПН вони радять виправляти як належить: одним РК (з двома рядками «-»/«+»). А також консультації, в яких навіть сумові помилки у зведених компенсуючих/розподільчих ПН вони рекомендують виправляти одним РК (БЗ 101.15). Тому хтозна, може, контролери передумають (таке іноді трапляється ☺) і відмовляться від своєї ідеї виправлення номенклатури самозведених ПН. Адже пропонований податківцями спосіб виправлень несумових помилок суперечить і Порядку № 1307, і ПКУ.