Податок сплачено не туди ≠ порушення!

В обраному У обране
Друк
Амброзяк Наталя, юрист
Податки & бухоблік Липень, 2020/№ 57
Сплата податків (чи зборів) на помилковий рахунок... Фіскали в цій ситуації стверджують: платежі не «сядуть» у картці. А отже, утвориться заборгованість.

Тому якщо не встигнути перекинути їх на правильний рахунок до закінчення строків сплати таких податків/зборів, то платникові загрожують штрафи і пеня за несплату/несвоєчасну сплату грошових зобов’язань.

Тим не менш і ми, і суди проти цієї позиції. Так, у постанові ВС від 10.12.2019 р. у справі № 640/4301/19 (reyestr.court.gov.ua/Review/86239142) судді нагадали фіскалам, що

сплату ВЗ на рахунок ПДФО не можна кваліфікувати як несплату збору

Чим аргументують? Суд вважає, що сплату податку (тут йшлося про ВЗ) не на той рахунок потрібно розцінювати як дію, хоч і помилкову. Тобто немає ознак бездіяльності — немає і штрафу, оскільки ст. 127 ПКУ передбачає штраф за бездіяльність (ненарахування/неутримання/несплату/неперерахування).

Тому вища судова інстанція дійшла висновку: платник виконав свої зобов’язання зі сплати ВЗ у встановлені в законі строки. Податкове повідомлення-рішення було скасовано.

Подібною логікою Верховний Суд керувався і при помилковому перерахуванні податку на прибуток (див. постанову ВС від 16.07.2019 р. у справі № 826/15424/14 // «Податки & бухоблік», 2016, № 45, с. 42).

Також нагадаємо, що підхід фіскалів (неперерахування на правильний рахунок = борг) не підтримують суди й у разі помилок у коді бюджетної класифікації: постанови ВС від 02.06.2020 р. у справі № 808/3455/15, від 19.05.2020 р. у справі № 826/10665/17, від 18.10.2019 р. у справі № 820/3132/16* тощо.

* Див. за посиланнями: reyestr.court.gov.ua/Review/89675119, reyestr.court.gov.ua/Review/89395020 і reyestr.court.gov.ua/Review/85032153 відповідно.

При цьому Верховний Суд зазначає, що помилковий код бюджетної класифікації в платіжному дорученні не є достатньою підставою для висновку про несплату грошового зобов’язання в установлені в ПКУ строки.

Та сама історія і з ЄСВ. Наприклад, у постанові ВС від 11.04.2019 р. у справі № 822/3323/17 (reyestr.court.gov.ua/Review/81089283) судді, крім усього іншого, зазначили, що перерахування ЄСВ на помилковий рахунок не завдало шкоди державі, оскільки гроші все одно були б перераховані на єдиний казначейський рахунок. А податки та збори вважаються зарахованими до держбюджету якраз із дня зарахування їх на цей рахунок (ч. 5 ст. 45 БКУ).

Єдиний податок не став винятком. Його перерахування на помилковий рахунок суди теж виправдовували (постанова ВС від 14.05.2019 р. у справі № 813/2747/16 // reyestr.court.gov.ua/Review/81728543).

Важливо! Ці рішення об’єднує не лише аргументація. Практично в усіх справах платник надсилав фіскалам лист із проханням перекинути гроші на правильний рахунок. Причому при перерахуванні платежі все ж потрапляли до бюджету. Тобто якщо ви випадково перерахували ці суми, наприклад, контрагенту, то позиція Верховного Суду не врятує.

Незважаючи на позитив, усе ж закликаємо вас уважно заповнювати платіжки. Набагато простіше не доводити ситуацію до суду.

Оформи передплату та читай все Передплатити журнал

Схоже, що ви використовуєте блокувальник реклами :(

Щоб користуватися всіма функціями сайту, додайте нас у винятку!

Як відключити
Завантажуйте наш мобільний додаток iFactor

© Factor.Media, 1995 -
Всі права захищені

Використання матеріалів без узгодження з редакцією заборонено

Ознайомитись з договором-офертою

Приєднуйтесь
Адреса
м. Харків, 61002, вул. Сумська, 106а
Powered by
Factor Web Solutions
Ми використовуємо cookie-файли, щоб зробити сайт максимально зручним для вас та аналізувати використання наших продуктів та послуг, щоб збільшити якість рекламних та маркетингових активностей. Дізнатися більше про те, як ми використовуємо ці файли можна тут.
Закрити
icon-block
Заважає реклама?
Ви маєте можливість її відключити!
Бажаєте побачити, як сайт буде виглядати без реклами?
Вимкнути на 10 секунд