Теми статей
Вибрати теми статей
Сортувати за темами

Коли потрібен РРО при інтернет-торгівлі

Костюк Дмитро, заступник головного редактора
Податки & бухоблік Червень, 2020/№ 51
Друк
Специфіка продажів в Інтернеті обумовлює складнощі в застосуванні РРО. Головне питання — в яких випадках узагалі доречний РРО, а коли можна без нього обійтися? Інше не менш важливе — якщо РРО потрібно використовувати, то коли пробивати чек?

Розрахункова операція

Визначимося із засадничим постулатом Закону про РРО: РРО використовується тільки тоді, коли є розрахункова операція. А під нею, зокрема, розуміється приймання від покупця готівкових коштів, платіжних карток тощо за місцем реалізації товарів або послуг. Акцентуємо увагу — приймання готівки і карток, тобто продавець має побудувати діяльність так, щоб він саме приймав картки. Відповідно РРО потрібен при здійсненні розрахункових операцій у готівковій та/або безготівковій формі (але врахуйте — звичайна безготівка, тобто перерахування коштів з рахунку на рахунок, жодного відношення до РРО не має).

Якщо у вас немає таких операцій, РРО вам не потрібен. Причому для ФОП не має значення ні система оподаткування, ні наявність торгівлі складними побутовими товарами/ліками/ медвиробами, чи перевищує дохід 1 млн грн (і прийдешні зміни до Закону про РРО (див. cтаттю «РРО-перспективи для ФОП» цього номера) в цьому плані нічого не змінюють).

Давайте розглянемо основні випадки інтернет-торгівлі.

Інтернет-еквайринг

Платіж від покупця надходить у безготівковій формі з використанням платіжної картки за допомогою платіжної системи. Сам розрахунок здійснюється на сайті інтернет-магазину шляхом введення реквізитів картки. Для зрозумілості, а зовсім не для реклами, — такими системами є LiqРау, Portmone тощо.

Цей спосіб оплати по суті не відрізняється від розрахунку звичайною платіжною карткою через РОS-термінал. Тільки термінал цей віртуальний. І у випадку з платіжною карткою і при інтернет-еквайрингу бізнес продавця побудований так, що він приймає картки до оплати.

Напевно, ніхто не сперечатиметься, що при розрахунку через РОS-термінал РРО потрібен. Тому у випадку з інтернет-еквайрингом РРО не уникнути. Податківці не раз акцентували на цьому (ІПК ДФСУ від 16.09.2019 р. № 276/6/99-00-05-04-01-15/ІПК, ІПК ДПСУ від 27.05.2020 р. № 2208/6/99-00-05-04-01-06/ІПК).

Оплата на сайті еквайра. Деякі еквайри надають послугу з перерахування коштів зі свого сайта, тобто покупець може здійснити платіж своєю карткою на сайті еквайра за реквізитами продавця. Вважаємо, що в такому разі продавець не повинен застосовувати РРО, адже він не приймає картку до оплати.

Інтернет-банкінг

У загальному вигляді інтернет-банкінг — це програмний комплекс, що дозволяє контролювати стан розрахунків і здійснювати банківські операції без відвідування банку в режимі 24/7. Знову ж таки не для реклами, а для зрозумілості: такими є Приват24, Монобанк та ін.

За своєю суттю платіж за допомогою інтернет-банкінгу є звичайним безготівковим платежем. Кошти з рахунку покупця перераховуються на рахунок продавця. Тобто РРО застосовувати не потрібно. І хоча може мати місце деяка прив’язка до платіжної картки, принципова відмінність від еквайрингу в тому, що при інтернет-банкінгу продавець не приймає картку. Покупець сам ініціює платіж.

І тим не менш, податківці вважають по-іншому. Зазвичай, у своїх консультаціях вони примушують застосовувати РРО (БЗ109.02), а чек пробивати так само, як і при інтернет-еквайрингу (лист ГУ ДПС у Харківській обл. від 03.04.2020 р. № 1386/ІПК/20-40-05-10-19).

Коли пробивати чек

Податківці стверджують, що розрахунковий документ має бути надрукований у момент здійснення розрахункової операції на підставі виписки з фінустанови, тобто після зарахування коштів на рахунок продавця (хоча, суворо кажучи, розрахункова операція ≠ зарахування коштів). При цьому продавець зобов’язаний видати чек покупцю (логічно вкласти у посилку) (лист ГУ ДПС у Харківській обл. від 03.04.2020 р. № 1386/ІПК/20-40-05-10-19). Це стосується й інтернет-еквайрингу, й інтернет-банкінгу.

Проблема в тому, що деякі еквайри зараховують кошти на рахунок продавця через певний час після оплати (до 3 роб. дн.). Тому обов’язок відвантажити товар (разом із чеком) є (інформація про оплату надходить від еквайра), а коштів немає. Тобто чек може бути пробитий трохи раніше, ніж вимагають податківці. Наскільки нам відомо, податківці не чіпляються до таких чеків (але в разі чого візьміть на озброєння аргументи зі статті «Несвоєчасний чек» цього номера).

Але можлива і дзеркальна ситуація: кошти від покупця надходять на рахунок миттєво. А оскільки покупець може оплатити товар/послугу в будь-який час доби, то надійти вони можуть у вихідний, уночі тощо, тобто в той час, коли постачальник не працює. У цей момент чек вибити нереально. Благо податківці хоча б дозволяють у таких випадках друкувати чек у робочий час (лист ДПСУ від 13.03.2020 р. № 1032/6/99-00-05-04-01-06/ІПК). Мабуть, мається на увазі перший робочий день, а це не відповідає ні даті розрахункової операції, ні даті зарахування коштів на рахунок. Знову ж таки в разі виникнення претензій спробуйте використати аргументи зі статті на «Несвоєчасний чек» цього номера.

Післяплата

Продавець передає товар, наприклад, операторові поштового зв’язку. Покупець у місці отримання товару вносить за нього кошти (готівкою або карткою) для подальшого перерахування на рахунок продавця. Знову ж таки для кращого розуміння наведу приклад: товар доставляється через «Нову пошту», а платіж — через платіжну систему FORPOST. У такому разі продавець отримує кошти на рахунок у безготівковій формі, тому він РРО не застосовує.

Важливо, що із цим згодні й податківці (БЗ 109.02, лист ДФСУ від 21.05.2019 р. № 2285/6/99-99-14-05-01-15/ІПК). І тим не менш судові баталії трапляються. Зрозуміло, суд дотримується позиції, що РРО тут не потрібен (постанова Київського апеляційного адмінсуду від 22.03.2018 р. №826/9748/17 // reyestr.court.gov.ua/Review/73104114).

Інша річ, якщо продавець отримає кошти готівкою. Тоді РРО не уникнути.

ПТКС

Покупець здійснює оплату через ПТКС, що приймає готівку або платіжні картки з подальшим зарахуванням на рахунок продавця. Сам ПТКС може належати банку або фінустанові. Але продавець отримує оплату безготівкою і не приймає платіжні картки. Тому РРО йому не потрібен.

Фіскали дозволяють не застосовувати РРО тільки в разі використання банківського або фіскалізованого ПТКС. Із цього приводу було багато роз’яснень (лист ДПСУ від 09.04.2020 р. № 1458/6/99-00-05-04-01/ІПК). Погодьтеся, для постачальника не дуже зручна ситуація.

Узагалі в інтернет-торгівлі багато що залежить і від характеру товару: якщо місце розрахунків визначити не можливо (поставка комп’ютерних програм, електронних книг, довідок, висновків, експертних оцінок та ін. в електронній формі), застосування РРО не обов’язкове.

І останній момент. Часто платіж надходить за мінусом комісії. Проте чек РРО потрібно пробивати на повну вартість покупки.

App
Завантажуйте наш мобільний додаток Factor

© Factor.Media, 1995 -
Всі права захищені

Використання матеріалів без узгодження з редакцією заборонено

Ознайомитись з договором-офертою

Приєднуйтесь
Адреса
м. Харків, 61002, вул. Сумська, 106а
Ми приймаємо
ic-privat ic-visa ic-visa
Powered by
Factor Web Solutions
Ми використовуємо cookie-файли, щоб зробити сайт максимально зручним для вас та аналізувати використання наших продуктів та послуг, щоб збільшити якість рекламних та маркетингових активностей. Дізнатися більше про те, як ми використовуємо ці файли можна тут.
Дякуємо, що читаєте нас Увійдіть і читайте далі