Теми статей
Вибрати теми статей
Сортувати за темами

Допомога по частковому безробіттю: «128» в 1ДФ

Ушакова Лілія, експерт з кадрових і податкових питань
Податки & бухоблік Червень, 2020/№ 52
Друк
За матеріалами категорії 103.25 Бази знань

висновок документа

Сума допомоги по частковому безробіттю на період карантину, перерахована роботодавцю та виплачена ним найманому працівнику, відображається у формі № 1ДФ під ознакою доходу «128» як соціальна виплата з відповідного бюджету

Креатив щодо оподаткування допомоги по частковому безробіттю на період карантину податківці проявляли з моменту її появи.

Так, спочатку з’явилося роз’яснення в БЗ, де ДПСУ дійшла висновку, що сума такої допомоги не підпадає під дію п.п. 165.1.1 ПКУ. І це незважаючи на те, що ця норма виводить з-під оподаткування суми державної та соціальної матеріальної допомоги, державної допомоги, винагород і страхових виплат, які отримує платник податку з бюджетів та фондів загальнообов’язкового державного соціального страхування.

На їх думку, така допомога повинна була оподатковуватися на підставі п.п. 164.2.20 ПКУ у складі інших оподатковуваних доходів.

Проте неочікувано швидко спрацювали наші законотворці. У результаті у підрозд. 1 розд. ХХ ПКУ з’явився п. 13, відповідно до якого з 2 квітня 2020 року до оподатковуваного ПДФО доходу не включаються доходи у вигляді допомоги по частковому безробіттю на період COVID-карантину.

А щоб закріпити ефект, у п.п. 16 п. 161 підрозд. 10 розд. ХХ ПКУ також зазначили, що така допомога не оподатковується ВЗ.

Звісно, такі зміни в ПКУ вимагали відповідного коригування курсу в роз’ясненнях у БЗ.

Тож з’явилося нова консультація в підкатегорії 103.02, де податківці погодилися з неоподаткуванням допомоги по частковому безробіттю на підставі норм, якими було доповнено розд. ХХ ПКУ.

Можна зітхнути з полегшенням.

Але ж добігає кінця ІІ квартал, у якому роботодавці вперше отримали та виплатили таку допомогу працівникам. Тож постає запитання: з якою ознакою доходу відобразити у Податковому розрахунку неоподатковувану допомогу по частковому безробіттю на період карантину?

Оскільки (1) норма, що звільняє від оподаткування таку допомогу, наведена не в ПДФОшному розд. IV ПКУ, а в розд. ХХ «Перехідні положення» ПКУ, а також (2) беручи до уваги, що ДПСУ так категорично виступала проти того, щоб така допомога підпадала під дію п.п. 165.1.1 ПКУ, логічно припустити, що таку виплату слід відображати у формі № 1ДФ з ознакою доходу «194» — інші доходи, які згідно з цим ПКУ не включаються до складу загального місячного (річного) оподатковуваного доходу.

Але… логіка не спрацювала.

Нещодавно з’явилося роз’яснення, яке наразі коментуємо, де податківці на запитання: за якою ознакою доходу відображати роботодавцеві у Податковому розрахунку за формою № 1ДФ суми допомоги по частковому безробіттю на період карантину, які були виплачені працівникам, відповіли — з ознакою доходу «128». І посилання на п.п. 165.1.1 ПКУ в описі до цієї ознаки доходу їх зовсім не хвилює.

Не будемо протестувати й ми. Адже на черзі підприємці, які отримали та отримують допомогу по частковому безробіттю на себе. І для них питання оподаткування такої допомоги наразі залишається відкритим. Тож дуже добре, якщо податківці з’їдуть на звільняючі норми п.п. 165.1.1 ПКУ.

App
Завантажуйте наш мобільний додаток Factor

© Factor.Media, 1995 -
Всі права захищені

Використання матеріалів без узгодження з редакцією заборонено

Ознайомитись з договором-офертою

Приєднуйтесь
Адреса
м. Харків, 61002, вул. Сумська, 106а
Ми приймаємо
ic-privat ic-visa ic-visa
Powered by
Factor Web Solutions
Ми використовуємо cookie-файли, щоб зробити сайт максимально зручним для вас та аналізувати використання наших продуктів та послуг, щоб збільшити якість рекламних та маркетингових активностей. Дізнатися більше про те, як ми використовуємо ці файли можна тут.
Дякуємо, що читаєте нас Увійдіть і читайте далі