Теми статей
Вибрати теми статей
Сортувати за темами

Орендуємо у фізичної особи

Ушакова Лілія, експерт з кадрових і податкових питань
Податки & бухоблік Травень, 2020/№ 43
Друк
Підприємство, яке застосовує МСФЗ, у травні уклало з фізособою (резидент України) договір оренди приміщення (офісу). Термін оренди — 5 років. Як визначити базу оподаткування ПДФО і ВЗ?

Ситуація, коли орендодавцем виступає звичайна фізособа-непідприємець, не рідкість. Але для орендаря, який веде облік за МСФЗ, тут є свої нюанси. Розбираємося з ними і знімаємо питання.

Підприємство-орендар у витрати включає амортизацію активу з права користування і відсотки за орендним зобов’язанням (див. статтю «Основна ідея МСФЗ 16 та наслідки його застосування» цього номера).

Проте при розрахунках з орендодавцем орієнтир — сума орендного платежу, зафіксована в договорі оренди (акті). Щоправда, орендний платіж може бути не фіксований, а, наприклад, розрахований з урахуванням індексу інфляції. У цьому випадку базу оподаткування ПДФО і ВЗ визначаємо, орієнтуючись на порядок розрахунку суми орендного платежу, прописаний у договорі.

Водночас для цілей оподаткування слід звертати увагу також на положення п.п. 170.1.2 ПКУ. Ним визначено: об’єкт оподаткування «орендного» доходу визначають виходячи з розміру орендної плати, вказаної в договорі оренди, але не менше мінімальної суми орендного платежу за повний або неповний місяць оренди.

Таку мінімальну суму бази оподаткування знаходять, помноживши загальну площу орендованого нерухомого майна у кв. м на мінімальну вартість місячної оренди 1 кв. м.

Розмір мінімальної вартості місячної оренди 1 кв. м загальної площі нерухомого майна з урахуванням його місцезнаходження, інших функціональних і якісних показників установлює орган місцевого самоврядування села, селища, міста, на території якого розміщена нерухомість, що здається в оренду.

Причому місцеві ради зобов’язані не лише її встановити, але й оприлюднити способом, доступним для жителів територіальної громади, до 1 січня звітного податкового року. Якщо цього зроблено не було, то об’єкт оподаткування дорівнюватиме розміру орендної плати, вказаному в договорі оренди офісу.

Припустимо, що сума орендної плати, вказана в договорі оренди, вище мінімальної суми, визначеної згідно з п.п. 170.1.2 ПКУ.

Якщо фізособі-орендодавцю виплачуємо усю суму орендної плати, зафіксовану в договорі, питань з обчисленням сум зобов’язань виникнути не повинно. Із вказаної суми утримуємо і перераховуємо до бюджету ПДФО і ВЗ, різницю — виплачуємо орендодавцеві.

А як бути, якщо орендний дохід виплачується частинами? У цьому випадку, щоб знайти суму «грязного» доходу, з якого будуть стягнуті податки, треба «накрутити» ПДФО і ВЗ на виплачувану фізичній особі «чисту» суму орендної плати. Для цього рекомендуємо використати коефіцієнт (К), розрахований за формулою:

К = 100 : (100 - Сп - СВЗ),

де Сп — ставка ПДФО (18 %);

СВЗ — ставка ВЗ (1,5 %).

При вказаних ставках ПДФО і ВЗ отримуємо коефіцієнт 1,242236. Застосувавши його до «чистої» суми виплачуваної фізичній особі орендної плати, отримаємо «грязну» суму орендного доходу, з якого мають бути утримані і сплачені ПДФО і ВЗ.

У Податковому розрахунку за формою № 1ДФ суму орендної плати відображаємо з ознакою доходу «106».

ЄСВ з суми орендної плати не стягуємо. Причина — її виплата робиться не за договором на виконання робіт (надання послуг) (див. ч. 1 ст. 7 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування» від 08.07.2010 р. № 2464-VI).

App
Завантажуйте наш мобільний додаток Factor

© Factor.Media, 1995 -
Всі права захищені

Використання матеріалів без узгодження з редакцією заборонено

Ознайомитись з договором-офертою

Приєднуйтесь
Адреса
м. Харків, 61002, вул. Сумська, 106а
Ми приймаємо
ic-privat ic-visa ic-visa
Powered by
Factor Web Solutions
Ми використовуємо cookie-файли, щоб зробити сайт максимально зручним для вас та аналізувати використання наших продуктів та послуг, щоб збільшити якість рекламних та маркетингових активностей. Дізнатися більше про те, як ми використовуємо ці файли можна тут.
Дякуємо, що читаєте нас Увійдіть і читайте далі