Теми статей
Обрати теми

Зміни до КП. Застосовуємо на практиці

Коновалова Олена, заступник директора Департаменту - начальник відділу з питань трудових відносин Держпраці
Чи потрібно вносити зміни до штатного розпису у разі адаптації назви посади для означення жіночої статі особи, яка її займає? Як правильно утворити таку назву? Як відобразити у штатному розписі назву посади, що відповідає професійній назві роботи «Сестра медична (брат медичний)» (код КП 3231), а саме: окремими позиціями, зазначаючи кількість штатних одиниць за посадою «Сестра медична» та кількість штатних одиниць за посадою «Брат медичний», чи однією позицією?

Мінекономрозвитку наказом від 18.08.2020 р. № 1574 внесло зміни до Національного класифікатора України «Класифікатор професій ДК 003:2010» (далі — КП). Серед іншого ними перебачена можливість за потребою користувача (тобто роботодавця) адаптувати професійні назви робіт для означення жіночої статі особи, яка виконує відповідні роботи.

Така адаптація повинна виконуватися відповідно до п. 4 § 32 Українського правопису, схваленого постановою КМУ від 22.05.2019 р. № 437, тобто від назв професій чоловічого роду за допомогою суфіксів -к-, -иц-(я), -ин-(я), -ес- тощо утворюємо професії на означення осіб жіночої статі.

Найуживанішим є суфікс -к-, наприклад, «директор» — «директорка». Суфікс -иц-(я) приєднуємо насамперед до основ на -ник та -ень: «охоронник» — «охоронниця», «учень» — «учениця». Суфікс -ин-(я) сполучаємо з основами на -ець та на приголосний: «продавець непродовольчих товарів» — «продавчиня непродовольчих товарів», «філолог» — «філологиня». Суфікс -ес- рідковживаний: «диякон» — «дияконеса».

Увага! Адаптація проводиться за потреби. Це може бути звернення конкретної працівниці або ж відповідне рішення роботодавця, погоджене з трудовим колективом. Тобто КП не зобов’язує роботодавця адаптувати професійні назви робіт, проте розширює його можливості з урахуванням чинного правопису.

Що стосується штатного розпису, то вважаємо, що в ньому слід зазначати назви посад (робіт) у тому роді, в якому вони зазначені в додатках А та Б КП, тобто «директор», «юрист», «бухгалтер» тощо.

Це узгоджується з положеннями абзацу двадцять п’ятого розд. 3 «Основні положення» КП. У ньому зазначено, що професійні назви робіт, адаптовані для означення жіночої статі особи, яка виконує такі роботи, використовуються при внесенні запису про назву роботи до кадрової документації окремого працівника.

Штатний розпис до такої документації не належить. Він є організаційно-розпорядчим документом та встановлює для конкретного підприємства перелік посад знеособлено.

Адаптована назва посади буде наведена у трудовому договорі, кадрових наказах, особовій картці, а також у трудовій книжці працівниці. Адже п. 2.4 Інструкції про порядок ведення трудових книжок працівників, затвердженої наказом Мінпраці, Мін’юсту, Мінсоцзахисту від 29.07.93 р. № 58, вимагає, щоб усі записи в трудовій книжці про прийняття на роботу, переведення на іншу постійну роботу або звільнення, а також про нагороди та заохочення точно відповідали тексту наказу (розпорядження).

Переходимо до останнього питання. Починаючи з 18.08.2020 р. у КП в медичній галузі усі професійні назви робіт (спеціалізації) «сестри медичної» мають також відповідну «чоловічу» редакцію, зазначену в дужках. Наприклад, «Сестра медична (брат медичний)» код КП 3231.

Такі назви робіт є однотипними та на практиці потребують конкретного визначення («Сестра медична» або «Брат медичний»). Проте наведення їх в окремих рядках штатного розпису приведе до гендерної нерівності. Тому, на нашу думку, такі назви робіт слід вказувати в одному рядку, наприклад, таким чином: «Сестра медична/брат медичний».

App
Завантажуйте наш мобільний додаток Factor

© Factor.Media, 1995 -
Всі права захищені

Використання матеріалів без узгодження з редакцією заборонено

Ознайомитись з договором-офертою

Приєднуйтесь
Адреса
м. Харків, 61002, вул. Сумська, 106а
Ми приймаємо
ic-privat ic-visa ic-visa

Ми використовуємо cookie-файли, щоб зробити сайт максимально зручним для вас та аналізувати використання наших продуктів та послуг, щоб збільшити якість рекламних та маркетингових активностей. Дізнатися більше про те, як ми використовуємо ці файли можна тут.

Дякуємо, що читаєте нас Увійдіть і читайте далі