Теми статей
Обрати теми

Вносимо запис про прийняття на роботу

Вишневський Михайло, податковий експерт
Податки & бухоблік Вересень, 2020/№ 73
Друк
Насамперед розглянемо порядок внесення до трудової книжки запису про прийняття фізособи на роботу. Адже саме з прийняття на роботу починається трудовий шлях працівника в того чи іншого роботодавця. Але спочатку декілька слів про «доприймальні» записи.

«Доприймальні» записи

За наявності в новоявленого працівника відповідного бекграунду в його трудовій книжці перед внесенням до розділу «Відомості про роботу» запису про прийняття на роботу необхідно окремим рядком з посиланням на дату, номер і найменування відповідних документів (якщо вони, звичайно, будуть надані) зазначити дані (п. 2.19 Інструкції № 58):

— часу служби у складі ЗСУ та інших військ, із зазначенням дати призову (зарахування) і дати звільнення зі служби;

— часу догляду за особою з інвалідністю I групи або дитиною з інвалідністю віком до 16 років, а також за пенсіонером, який за висновком медичної установи потребує постійного стороннього догляду;

— часу навчання у професійних навчально-виховних закладах та інших закладах у навчально-курсових комбінатах (центрі, пункті тощо);

— часу навчання у вищих навчальних закладах (включаючи час роботи в студентських таборах, на виробничій практиці та при виконанні науково-дослідної госпдоговірної тематики) та про час перебування в аспірантурі і клінічній ординатурі.

Що стосується часу навчання, то робити зазначений вище запис доведеться в тому випадку, якщо до вас на роботу завітав, наприклад, випускник ПТНЗ або ВНЗ, у якого зроду не було трудової книжки, тобто ви для нього — перший роботодавець.

А як щодо студентів, слухачів курсів, учнів, аспірантів та клінічних ординаторів, які вже мали трудові книжки до вступу до навчального закладу? Тут діє такий механізм. Якщо працівник не працював, а навчався, запис про період навчання до трудової вносить навчальний заклад (п. 2.16 Інструкції № 58). Якщо ж студент навчався і паралельно працював і його трудова книжка на момент закінчення навчання перебуває на підприємстві, то в цьому випадку, на наш погляд, запис про період навчання може бути внесено до його трудової книжки після запису про звільнення з цього місця роботи майбутнім роботодавцем перед записом про прийняття на роботу.

Запис про прийняття на роботу

Запис про прийняття працівника на роботу вносять до його трудової книжки не пізніше тижневого строку після видання наказу (розпорядження) про прийняття на роботу.

Запис про прийняття працівника на роботу фіксують у розділі «Відомості про роботу». Детально про внесення такого запису ми говорили в таблиці у статті «Оформляємо трудову книжку, вкладиш і дублікат» цього номера. Тому зайвий раз зупинятися на цьому не будемо. А поговоримо далі про можливі варіанти оформлення трудових відносин і про те, чи передбачають вони якісь особливості заповнення розділу «Відомості про роботу» трудової книжки.

Безстроковий трудовий договір. Запис про прийняття на роботу в трудовій книжці повинен точно відповідати тексту наказу (розпорядження) керівника підприємства-роботодавця і може виглядати, наприклад, так: «Прийнятий на посаду аудитора у відділ аудиту». Інформацію про те, що трудовий договір безстроковий, у трудовій книжці не наводять.

Строковий договір. Строк дії трудового договору прописують тільки в наказі про прийняття на роботу. Відомості про те, що трудовий договір у цьому випадку — строковий, до трудової книжки не вносять (див. лист Мінпраці від 29.05.2007 р. № 126/13/133-07). Коли настане момент розставання зі «строковим» працівником, то й у наказі, й у трудовій книжці просто зроблять запис про звільнення з формулюванням: «Звільнений у зв’язку із закінченням строку трудового договору, п. 2 ч. 1 ст. 36 КЗпП».

Сезонні та тимчасові роботи. Відомості про характер роботи (сезонна/тимчасова) до трудової книжки не вносяться.

Неповний робочий час. При прийнятті працівника на роботу на умовах неповного робочого часу інформацію про режим його роботи зазначають тільки в наказі про прийняття на роботу.

До трудової книжки вносять запис про прийняття на посаду (роботу) без згадки про неповний робочий час

Строк випробування. Коли працівника приймають на роботу зі строком випробування, таку умову обумовлюють в наказі: «Прийнятий на посаду водія автотранспортних засобів у транспортний відділ зі строком випробування три місяці». До трудової книжки умову про строк випробування не вносять.

Робота на умовах контракту. Умову про укладення контракту зазначають у трудовій книжці.

Якщо сторони обумовили строк дії контракту, то за два місяці до закінчення цього строку вони повинні вирішити — продовжувати його, припиняти чи укладати на новий строк.

При продовженні контракту трудові відносини між працівником і роботодавцем тривають (не припиняються). Додатковий запис про це до трудової книжки не вносять.

Якщо після закінчення дії попереднього контракту з працівником одразу укладають новий контракт на новий строк, то працівника звільняють і одночасно знову приймають на роботу. Звісно, в трудовій книжці ці маніпуляції відображають відповідними записами.

Переведення з іншого підприємства. Запис у трудовій книжці повинен містити вказівку на факт прийняття за переведенням, а також найменування підприємства, з якого переведений працівник.

Зверніть увагу: особі, запрошеній на роботу в порядку переведення з іншого підприємства за погодженням між старим і новим роботодавцями, не може бути відмовлено в укладенні трудового договору (ч. 5 ст. 24 КЗпП).

Надомники. У питаннях внесення запису до трудової книжки працівника-надомника роботодавець керується Інструкцією № 58 (ср. ). Механізм, установлений п. 8 Положення про умови праці надомників, затвердженого постановою Держкомпраці СРСР і Секретаріату ВЦРПС від 29.09.81 р. № 275/17-99, у цьому випадку не застосовний. Отже, працівникові, який працевлаштується вперше, ви зобов’язані оформити трудову книжку протягом 5 днів з дня прийняття на роботу, якщо, звичайно, ця робота для нього постійна.

Більше про дистанційну (надомну) роботу ви можете прочитати в «Податки & бухоблік», 2020, № 56, с. 9.

Звісно, не залишимо вас без прикладів внесення записів про прийняття на роботу до трудової книжки. Ви їх можете побачити на рис.

img 1

Тепер, вважаємо, з внесенням до трудової книжки запису про прийняття на роботу все зрозуміло. Далі поговоримо про випадки, коли записи до «трудової» вносяться протягом роботи співробітника в цього роботодавця.

висновки

  • Перший роботодавець спочатку зобов’язаний внести до трудової книжки працівника — випускника ВНЗ запис про період його навчання в навчальному закладі, а вже потім — запис про прийняття на роботу.
  • Запис про прийняття працівника на роботу вносять до його трудової книжки не пізніше тижневого строку після видання наказу (розпорядження) про прийняття на роботу.
  • Умову про укладення контракту зазначають у трудовій книжці.
App
Завантажуйте наш мобільний додаток Factor

© Factor.Media, 1995 -
Всі права захищені

Використання матеріалів без узгодження з редакцією заборонено

Ознайомитись з договором-офертою

Приєднуйтесь
Адреса
м. Харків, 61002, вул. Сумська, 106а
Ми приймаємо
ic-privat ic-visa ic-visa
Powered by
Factor Web Solutions
Ми використовуємо cookie-файли, щоб зробити сайт максимально зручним для вас та аналізувати використання наших продуктів та послуг, щоб збільшити якість рекламних та маркетингових активностей. Дізнатися більше про те, як ми використовуємо ці файли можна тут.
Дякуємо, що читаєте нас Увійдіть і читайте далі