Теми статей
Вибрати теми статей
Сортувати за темами

«Тут і казочці кінець…», або Остання ЄП-декларація

Нестеренко Максим, податковий експерт
Податки & бухоблік Серпень, 2021/№ 68
Друк
ФОП — платник ЄП, який проводить держреєстрацію свого припинення як суб’єкта господарювання, постає перед необхідністю подати останню єдиноподаткову декларацію. Які особливості пов’язані з цим процесом? Давайте розбиратися!

Останній звітний період

Держреєстратор не завжди проводить ФОП-розреєстрацію на перше число місяця і тим більше року. Виходить, що ФОП відпрацював на ЄП неповний рік або квартал. За який період подається остання ЄП-декларація?

Базовою нормою, яка мала би визначити тривалість останнього звітного ЄП-періоду, є п. 294.6 ПКУ.

Але там лише написано, що у разі держреєстрації припинення ФОП, який є платником ЄП, останнім податковим (звітним) періодом вважається період, у якому відповідний податковий орган отримав від держреєстратора повідомлення про ФОП-розреєстрацію.

Зрозуміли? Тобто ніяких чітких часових меж для останнього звітного ЄП-періоду п. 294.6 ПКУ не встановлює.

Натомість цей пункт відштовхується від базового звітного періоду. А такий період є різним для ФОП різних груп: (1) для ФОП груп 1 і 2 базовим звітним періодом є календарний рік, а (2) для ФОП групи 3 — календарний квартал (п. 294.1 ПКУ).

Здавалося б, можна хоча б орієнтовно визначити тривалість останнього ЄП-періоду: для ФОП груп 1 і 2 — це рік, в якому вони ліквідувалися як ФОП, а для ФОП групи 3 — квартал, в якому відбулася ФОП-розреєстрація.

Але ж ні! Навіть якщо держреєстратор ліквідував ФОП-єдиноподатника в певному році чи кварталі — це не означає, що саме ці рік чи квартал стануть для ФОП останнім звітним ЄП-періодом. Адже

п. 294.6 ПКУ говорить не про період, коли відбулися ліквідаційні дії держреєстратора, а про період, коли про такі дії стало відомо податківцям

Із ч. 2 ст. 13 Закону № 755 ми знаємо, що держреєстратор має повідомляти податківців про будь-яку реєстраційну дію (у тому числі ліквідацію ФОП) безпосередньо в день проведення такої реєстраційної дії. Реально це здебільшого відбувається на наступний день. Але якщо держреєстратор ліквідував ФОП групи 1 у грудні 2020 року, а податківці дізнались у січні 2021 року? Тоді формально останнім звітним періодом для такого ФОП є 2021-й, а не 2020 рік. Звичайно, це порушення прямої норми закону, але таке буває.

В які строки подавати останню ЄП-декларацію? ПКУ відповіді на це запитання не містить. Натомість у примітці 2 до ЄП-декларації ФОП знаходимо таке формулювання: «У разі подання декларації за останній податковий (звітний) період (квартал, півріччя, три квартали), на який припадає дата держреєстрації припинення <...> платник ЄП звільняється від обов’язку подання декларації у строк, визначений для річного податкового (звітного періоду) (п. 294.6, п.п. 296.5.1 ПКУ)».

Якщо ідеться про ФОП групи 3, все більш-менш зрозуміло. Якщо, наприклад, у серпні 2021 року податковій стало відомо, що ФОП групи 3 ліквідувався, йому достатньо подати ЄП-декларацію за три квартали 2021 року у строк не пізніше 09.11.2021 р. (п.п. 49.18.2 ПКУ). І ЄП-декларацію за увесь 2021 рік цьому ФОП подавати вже не потрібно.

А якщо у серпні 2021 року податковій стало відомо, що ліквідується ФОП групи 1 чи 2? Формально з п. 294.6 ПКУ випливає, що для такого ФОП останній звітний ЄП-період — 2021 рік, і останню ЄП-декларацію потрібно подати не пізніше 01.03.2022 р. (див. п.п. 49.18.3 ПКУ). Але до чого тоді фраза про звільнення від подання річної декларації? І до чого в процитованій вище примітці 2 посилання на п.п. 296.5.1 ПКУ, якщо в зазначеній нормі немає згадки про ліквідацію ФОП-єдиноподатника? Хіба що вважати ФОП-розреєстрацію відмовою від спрощеної системи нарівні з переходом на загальну систему.

Податківці ухиляються від прямої відповіді. У своїх роз’ясненнях вони (не згадуючи про п.п. 296.5.1 ПКУ) заявляють, що будь-який ліквідований ФОП-єдиноподатник подає останню ЄП-декларацію протягом 40 календарних днів, що настають за останнім днем звітного кварталу або до закінчення такого звітного періоду, на який припадає дата ліквідації.

Підстави вони вбачають у п.п. 49.18.8 ПКУ (БЗ 107.01.07 та роз’ясненнях ГУ ДПС у Київській обл. від 05.03.2021 р. і Шевченківської ДПІ ГУ ДПС у Харківській обл. від 21.07.2021 р.*). Аналогічний висновок у Мінфіну (див. лист від 19.07.2021 р. № 11220-05/О-351/8/1547). Цей же (тобто «квартальний») підхід у судів (див. рішення Кіровоградського окружного адмінсуду від 23.10.2020 р. у справі № 340/2944/20 і Запорізького окружного адмінсуду від 12.03.2021 р. у справі № 280/8564/20**).

* Див.: kyivobl.tax.gov.ua/media-ark/news-ark/455992.html і kh.tax.gov.ua/media-ark/local-news/484509.html

** Див.: reyestr.court.gov.ua/Review/92378563 і reyestr.court.gov.ua/Review/95607042

Прямо скажемо, неоднозначний висновок. Але ймовірно, що саме на нього будуть орієнтуватися податківці на місцях. Тоді у вступній частині декларації в полі 2 «Податковий (звітний) період» у тому числі й ФОП груп 1 і 2 зазначають не тільки рік, але й квартал. Наприклад, якщо ЄП-розреєстрація відбулася у серпні 2021 року, в останній ЄП-декларації у полі 2 зазначаємо «три квартали 2021».

У декларації ліквідований ФОП робить позначку «+» у рядку 8.1 поля «Особливі відмітки». Оскільки ЕЦП уже анульовано, останню ЄП-декларацію він подає на папері — особисто, через уповноважену особу або поштою (див. пп. «а», «б» п. 49.3 ПКУ). Хоча у житті бувало, що приймали в електронному вигляді.

Остання сплата ЄП

Заяву про відмову від ЄП при ліквідації ФОП як суб’єкта господарювання подавати не потрібно (БЗ 107.01.09). Згідно з абзацами другим та третім п.п. 65.10.4 ПКУ визначено, що держреєстрація припинення діяльності ФОП не припиняє її зобов’язань та не змінює строків і порядку виконання таких зобов’язань та застосування штрафних санкцій і нарахування пені за їх невиконання.

Простіше кажучи, незважаючи на свою розреєстрацію як суб’єкта господарювання, колишній ФОП-єдиноподатник має сплатити ЄП за періоди, в які він здійснював діяльність на спрощеній системі. Спеціальна норма конкретизує, що ФОП-розреєстрованому єдиноподатнику податкові зобов’язання зі сплати ЄП нараховуються до останнього дня (включно) календарного місяця, в якому анульовано ЄП-реєстрацію за рішенням податкового органу (п. 295.8 ПКУ). Тобто знову ж таки

ключове значення має не місяць, в якому ФОП ліквідувався, а місяць, в якому про це дізнались податківці

ФОП групи 3 не сплачує ЄП починаючи з кварталу, наступного за кварталом, в якому відбулася ЄП-розреєстрація, а ФОП груп 1 і 2 — починаючи з місяця, наступного за місяцем, в якому податківці зняли такого ФОП з ЄП-обліку, отримавши повідомлення, що ФОП ліквідовано (БЗ 107.01.09).

На практиці податкова затягує ЄП-розреєстрацію ФОП. Відомі випадки, коли ФОП-єдиноподатник розреєструвався у травні 2021 року, натомість ЄП йому нарахували і за червень, і за липень 2021 року. Якщо таке трапилося — є підстави скаржитися на податківців.

Хай ФОП групи 2 ліквідовано 30.06.2021 р. Повідомлення надійшло податківцям у 01.07.2021 р. Тоді останню ЄП-декларацію цього ФОП заповнено так, як далі. Авансові внески ФОП за IV квартал не зазначають, а за ІІІ квартал — лише за липень.

img 1

App
Завантажуйте наш мобільний додаток Factor

© Factor.Media, 1995 -
Всі права захищені

Використання матеріалів без узгодження з редакцією заборонено

Ознайомитись з договором-офертою

Приєднуйтесь
Адреса
м. Харків, 61002, вул. Сумська, 106а
Ми приймаємо
ic-privat ic-visa ic-visa
Powered by
Factor Web Solutions
Ми використовуємо cookie-файли, щоб зробити сайт максимально зручним для вас та аналізувати використання наших продуктів та послуг, щоб збільшити якість рекламних та маркетингових активностей. Дізнатися більше про те, як ми використовуємо ці файли можна тут.
Дякуємо, що читаєте нас Увійдіть і читайте далі