Для початку давайте з’ясуємо, чому виникла така ситуація.
Якщо підприємство має неуповноважений відокремлений підрозділ, то воно відображає базу оподаткування, визначену за працівниками такого підрозділу, та утриманий з неї ПДФО й ВЗ в окремому Розрахунку. Тобто формує окремо:
1) Розрахунок на себе, який складатиметься безпосередньо з самого Розрахунку та Д1, Д5, Д6 з відомостями на всіх працівників та 4ДФ без працівників відокремленого підрозділу;
2) Розрахунок на неуповноважений підрозділ, який міститиме сам Розрахунок (заголовна частина) та 4ДФ виключно з працівниками такого підрозділу.
При цьому під час прийняття звітності програма визначає, що це за Розрахунок: за підприємство чи за його неуповноважений підрозділ, за заповненим рядком 033 заголовної частини розрахунку. У ньому слід зазначити повне найменування неуповноваженого відокремленого підрозділу, за який подається Розрахунок.
Якщо рядок 033 заголовної частини Розрахунку заповнено — це звіт за неуповноважений підрозділ. Якщо не заповнено — за підприємство. Як показала практика, доволі часто бухгалтери забувають заповнювати цей «шкідливий» рядок 033 або не заповнюють, оскільки підрозділ не має назви, й потрапляють у таку ж ситуацію, як і наш читач: Розрахунок за підрозділ «лягає» як Розрахунок за головне підприємство, а останній бракується.
Якщо ви також отримали такий «подарунок долі», то діємо так.
Виходимо з того, що фактично у вас уже є прийнятий Розрахунок за підприємство. Так, у ньому неправильні відомості та й додатків Д1, Д5, Д6 немає. Але ніхто його скасовувати не буде, якщо він пройшов усі контролі (див. лист ДПСУ від 13.07.2021 № 15832/7/99-00-04-03-01-07). Тож працювати доведеться саме з цим.
Що робимо, коли накосячили у звітності? Виправляємо помилки. Так, на жаль, тут мова йде вже саме про виправлення помилки в прийнятій звітності.
Якщо звітний період ще триває — це супер! Докидаємо за допомогою Розрахунку з типом «Звітний новий» та відповідних додатків до нього відомості за головним підприємством, яких бракує. Тут усе просто. Формуємо в додатках рядки із загубленою інформацією на фізосіб і в останній графі проставляємо «0» — рядок на додавання.
Якщо граничний строк подання звітності минув, як у читача, який поставив запитання, то запускаємо механізм коригування прийнятого Розрахунку за допомогою Розрахунку з типом «Уточнюючий» та відповідних додатків до нього. Формуємо в 4ДФ та Д5 рядки з загубленими відомостями та в останній графі за кожним рядком проставляємо «0» — рядок на додавання. А ось у Д1 донарахування ЄСВ проводимо за допомогою коду типу нарахувань «2» у графі 09, рядки без сум додаємо через «0» в останній графі.
Ще такий момент. Оскільки в період карантину звільнення від штрафу за донарахування ЄСВ не діє, розуміємо, що при перевірці можемо його отримати.
Тож будьте уважні з рядком 033 основної частини Розрахунку. Не забувайте його заповнювати, коли звітуєте за неуповноважений підрозділ. Якщо ж він не має назви, в рядку 033 податківці рекомендують зазначати назву підприємства, тип об’єкта (магазин, кіоск, склад), за яким знаходиться підрозділ, та адресу його місцезнаходження (див. роз’яснення в категорії 103.25).