Теми статей
Обрати теми

Підпис ПН/РК після звільнення підписанта

Децюра Сергій, податковий експерт
Податки & бухоблік Липень, 2021/№ 57
Друк
За матеріалами категорії 101.17 Бази знань

Висновок документа

У разі звільнення особи, уповноваженої підписувати ПН/РК, до закінчення граничного терміну їх реєстрації в ЄРПН накладається КЕП головного бухгалтера (бухгалтера) або керівника

Що сталося із підписом ПН/РК. З 23.04.2021 р. платники ПДВ уже не могли підписати новими ключами ПН/РК, складені до дати отримання цих ключів. Так, якщо у середині місяця звільнилася особа, яка підписувала ПН/РК, і найняли іншу (змінилися підписант і ключ, яким підписується ПН/РК), то новим ключем можна підписати тільки ПН/РК, складені після отримання такого ключа.

Старі ПН/РК можна підписати тільки старими ключами. А оскільки особа, яка це могла зробити, уже звільнена і ключі її анульовані, то виникало питання, як підписати такі старі ПН/РК.

Що рекомендували ми. На наш погляд (див. «Податки & бухоблік», 2021, № 47, с. 21), щоб підписати старі ПН/РК (складені до дати звільнення підписанта), потрібно було або:

використовувати старі ключі осіб, що працюють на підприємстві до і після звільнення підписанта;

іти в суд і доводити, що такий алгоритм перевірки підписів на ПН/РК не прописаний у жодному нормативно-правовому акті.

Рекомендації фіскалів. У консультації, що коментується, податківці заявили, що у разі звільнення підписанта ПН/РК до закінчення граничного терміну реєстрації ПН/РК в ЄРПН реєстрація ПН/РК здійснюється з накладенням КЕП головного бухгалтера (бухгалтера) або керівника (у разі відсутності у постачальника (продавця) посади бухгалтера).

По суті фіскали підтвердили нашу позицію. Хоча вони:

1) так і не пояснили, чому змінився алгоритм перевірки підписів ПН/РК. З Порядку ведення ЄРПН, затвердженого постановою КМУ від 29.12.2010 р. № 1246, такий алгоритм перевірки не випливає;

2) як саме на практиці почати використовувати підписи інших осіб для підпису старих ПН/РК, якщо підписанта звільнено.

На що звернути увагу. На наш погляд, замінити особу, яка має право підписувати старі ПН/РК, не складно. Достатньо просто направити фіскалам в електронній формі Повідомлення про надання інформації щодо КЕП (форми J(F)1391103).

Головне — пам’ятати про те, що:

1) для підпису старих ПН/РК, що були складені, доки працював старий підписант, і лишилися не зареєстровані на дату його звільнення, можна використовувати тільки електронні підписи (КЕП) осіб, які працювали на підприємстві до звільнення особи, якій було делеговано право підпису ПН/РК, і працюють надалі;

2) вищезгадані особи мали згенерували на своє ім’я ключі (КЕП) до дати звільнення підписанта. Це не обов’язково мають бути ключі для підпису ПН/РК. Стануть у пригоді і ключі, згенеровані для інших цілей.

Чому можна використовувати тільки ключі, отримані до дати звільнення підписанта? А все через те, що ключі, які будуть згенеровані після дати звільнення підписанта, підійдуть тільки для підпису ПН/РК, складених із дати генерації таких ключів. Бо відлік дати, з якої можна підписувати ПН/РК, іде з дати отримання сертифіката на певний ключ (КЕП).

Щоб не було проблем з підписом ПН/РК, слід на підприємстві тримати про запас ще хоча б одну особу, яка має згенеровані сертифікати ключів. Щоб, як тільки виникне необхідність, можна було скористатися її ключем для підпису ПН/РК і спати спокійно.

App
Завантажуйте наш мобільний додаток Factor

© Factor.Media, 1995 -
Всі права захищені

Використання матеріалів без узгодження з редакцією заборонено

Ознайомитись з договором-офертою

Приєднуйтесь
Адреса
м. Харків, 61002, вул. Сумська, 106а
Ми приймаємо
ic-privat ic-visa ic-visa
Powered by
Factor Web Solutions
Ми використовуємо cookie-файли, щоб зробити сайт максимально зручним для вас та аналізувати використання наших продуктів та послуг, щоб збільшити якість рекламних та маркетингових активностей. Дізнатися більше про те, як ми використовуємо ці файли можна тут.
Дякуємо, що читаєте нас Увійдіть і читайте далі