Теми статей
Обрати теми

Чим загрожує неправильний код УКТ ЗЕД у чеку

Альошкіна Наталя, податковий експерт
За матеріалами категорії 109.20 Бази знань

Висновок документа

Якщо під час перевірки буде виявлений факт реалізації підакцизного товару через РРО/ПРРО з неправильно запрограмованим кодом товарної підкатегорії УКТ ЗЕД, порушникові загрожує фінсанкція у розмірі 5100 грн та адмінштраф

У чому сіль консультації, що коментується?

Податківці стверджують: якщо в чеку РРО/ПРРО неправильно запрограмовано код УКТ ЗЕД будь-якого підакцизного товару, вам загрожує та ж відповідальність, що й при повній відсутності такого коду, а саме: (1) фінсанкція у розмірі 5100 грн згідно з п. 7 ст. 17 Закону про РРО, а також (2) адмінштраф за ст. 1551 КУпАП у розмірі від 34 до 85 грн на осіб, що здійснюють розрахункові операції, і в розмірі від 85 до 170 грн на посадових осіб.

Висновок щодо фінсанкції не втішний, але логічний (а щодо адмінвідповідальності — очевидний). Чому? Пояснимо нижче.

Будь-яка розрахункова операція через РРО/ПРРО повинна супроводжуватися створенням у паперовій та/або електронній формі відповідного розрахункового документа (п. 1 ст. 3 Закону про РРО). Одним з обов’язкових реквізитів такого документа (фіскального чека) є код товарної підкатегорії УКТ ЗЕД, який зазначається у випадках, передбачених законодавством (п. 2 розд. ІІ Положення № 13*). При цьому проводити розрахункові операції через РРО/ПРРО для підакцизних товарів треба з використанням режиму програмування із зазначенням коду товарної підкатегорії УКТ ЗЕД, найменування товарів, цін товарів і обліку їх кількості (п. 11 ст. 3 Закону про РРО). Тобто при продажу підакцизних товарів (їх перелік див. у ст. 215 ПКУ) в чеку РРО/ПРРО обов’язково має бути код УКТ ЗЕД.

* Затверджено наказом Мінфіну від 21.01.2016 р. № 13.

Узагалі-то, за відсутності в розрахунковому документі хоча б одного обов’язкового реквізиту такий документ не визнається розрахунковим (п. 3 розд. I Положення № 13). Причому контролери некоректно заповнений обов’язковий реквізит прирівнюють до його відсутності (див. лист ДПАУ від 09.12.2008 р. № 12115/6/23-701) і, як наслідок, до невидачі розрахункового документа, за що накладається штраф за п. 1 ст. 17 Закону про РРО (див. БЗ 109.18). Хоча суди незначну помилку в будь-якому з обов’язкових реквізитів чека не розцінювали як критичну (див. ухвалу ВАСУ від 27.05.2014 р. № К/9991/52660/11).

Утім, код УКТ ЗЕД — реквізит особливий, відмінний від інших. І санкція у нього своя — не за п. 1 ст. 17 Закону про РРО, а за п. 7 цієї статті. А вона з невидачею розрахункового документа не пов’язана. Її застосування залежить від того, чи зазначений код підакцизного товару. Ба більше: у чеку необхідно зазначати саме десятизначний код УКТ ЗЕД, адже в п. 11 ст. 3 Закону про РРО йдеться про код товарної підкатегорії. Тобто скорочувати код до восьми знаків не можна (лист ДПСУ від 04.06.2021 р. № 2254/ІПК/99-00-07-05-01-06).

Інакше кажучи, якщо ви хоч на одну цифру помилилися при програмуванні коду або запрограмували не всі десять цифр, то ідентифікувати конкретну позицію акцизного товару, що реалізовується, буде неможливо. А раз так, та вимога про програмування товару із зазначенням коду не виконана. Отже, штрафним санкціям бути.

Але є й гарна новина. Як роз’яснили податківці у БЗ 109.18, фінсанкція у розмірі 5100 грн накладається незалежно від кількості встановлених під час перевірки таких порушень.

App
Завантажуйте наш мобільний додаток Factor

© Factor.Media, 1995 -
Всі права захищені

Використання матеріалів без узгодження з редакцією заборонено

Ознайомитись з договором-офертою

Приєднуйтесь
Адреса
м. Харків, 61002, вул. Сумська, 106а
Ми приймаємо
ic-privat ic-visa ic-visa

Ми використовуємо cookie-файли, щоб зробити сайт максимально зручним для вас та аналізувати використання наших продуктів та послуг, щоб збільшити якість рекламних та маркетингових активностей. Дізнатися більше про те, як ми використовуємо ці файли можна тут.

Дякуємо, що читаєте нас Увійдіть і читайте далі