Теми статей
Обрати теми

Гроші з кишені в кишеню: дохід ФОП на ЄП?

Нестеренко Максим, податковий експерт
За матеріалами підкатегорії 107.01.03 Бази знань

Висновок документа

До доходу ФОП — платника ЄП включається сума коштів, отримана від продажу товарів і перерахована з одного рахунку, відкритого для підприємницької діяльності, на інший

Ну от… Приїхали. Пам’ятаєте скандальну УПК № 1183* («Податки та бухоблік», 2013, № 10, с. 11)? Так-так, про те, що у ФОП — платника ЄП виникає «дохід від самого себе».

* Узагальнююча податкова консультація, затверджена наказом ДПСУ від 24.12.2012 р. № 1183.

Так от, сьогодні перед нами постає не менш одіозне роз’яснення. У ньому податківці говорять, що у ФОП-єдиноподатника виникає «дохід від самого себе», якщо він перерахував БЕЗготівкові кошти з одного підприємницького рахунка на інший! Сьогоднішнє роз’яснення за безглуздістю навіть перевершує вищезгадану УПК. Якщо ФОП вносить на рахунок готівку, податківці ще можуть запідозрити, що ця готівка «чорна», а тому при надходженні не була оподаткована ані ЄП, ані ПДФО…

А в чому ж можна запідозрити ФОП, який просто перекладає кошти з однієї своєї кишені в іншу? Наголошуємо: ідеться навіть не про те, що гроші надходять на підприємницький рахунок з особистого рахунка (на який теж могли потрапити неоподатковувані гроші). Йдеться про те, що гроші, які надійшли на рахунок ФОП як виручка від реалізації товарів, були включені до єдиноподаткового доходу… і після цього перераховані на інший рахунок цього ж ФОП, теж підприємницький.

Податківці у консультації, що коментується, заявляють: гроші, які надійшли на рахунок ФОП-єдиноподатника з іншого рахунку цього ж ФОП, треба знову включати до ЄП-доходів!

Сказати, що це фіскально — це нічого не сказати. Навіть вищезгадана одіозна УПК № 1183 дозволяє ФОП не відображати повторно дохід, якщо на підприємницький рахунок вноситься готівкова виручка. А консультація із БЗ 107.01.03 пропонує конкретизувати походження готівкових коштів. Якщо внесені готівкові кошти власні (отримані не від ФОП-діяльності) — тоді дохід. А якщо внесено готівкову виручку, яка вже була врахована в ЄП- обліку, ЄП-доходу нема.

Що в нашій ситуації? Походження коштів достеменно відоме (це виручка від реалізації товарів, отримана в безготівковій формі). До єдиноподаткових доходів цю виручку включено, єдиний податок сплачено. Але податківці фіскалять, причому без жодних застережень!

Тобто відображав дохід чи ні (коли виручка надійшла від покупця), сплачено з цього доходу ЄП чи ні — усе це значення не має. Надійшли гроші на підприємницький рахунок — відображай дохід! І те, що гроші надійшли з твого ж власного іншого рахунку, та ще й підприємницького, — нікого не цікавить. Дохід — і все!

Жодних законодавчих аргументів податківці не навели. Тому що їх просто не існує. Все, на що спромоглися фіскали, — заявити, що дохід згідно з п. 292.1 ПКУ відображається за фактом надходження коштів на рахунок ФОП. Але у п.п. 292.1 ПКУ йдеться про надходження на рахунок ФОП іззовні, а не від самого себе.

Залишається послатися хіба що на ч. 2 ст. 17 ГКУ, де йдеться, що одні й ті самі доходи не оподатковуються двічі. І якщо з готівкою ще є запитання, то безготівкові кошти на рахунку ФОП, — оподатковані ЄП однозначно.

Тож можна показати податківцям їх власний лист ДФСУ від 02.08.2019 р. № 3626/6/99-99-13-02-03-15/ІПК (ср. ). Та й у БЗ до 01.01.2021 р. містилася консультація з висновком, аналогічним згаданій ІПК. І жодних правових підстав для зміни викладеної там правової позиції — немає. Бо ж профільні норми ПКУ відтоді не змінилися.

App
Завантажуйте наш мобільний додаток Factor

© Factor.Media, 1995 -
Всі права захищені

Використання матеріалів без узгодження з редакцією заборонено

Ознайомитись з договором-офертою

Приєднуйтесь
Адреса
м. Харків, 61002, вул. Сумська, 106а
Ми приймаємо
ic-privat ic-visa ic-visa

Ми використовуємо cookie-файли, щоб зробити сайт максимально зручним для вас та аналізувати використання наших продуктів та послуг, щоб збільшити якість рекламних та маркетингових активностей. Дізнатися більше про те, як ми використовуємо ці файли можна тут.

Дякуємо, що читаєте нас Увійдіть і читайте далі