Відразу скажемо, особливість нульового РК, який коригує номенклатуру, полягає в тому, що він не змінює: обсяги постачання товарів; суму податкових зобов’язань (ПЗ) у продавця; суму податкового кредиту (ПК) у покупця.
До 01.03.2021 р. у декларації з ПДВ і додатку Д1: продавець — розшифровував коригування ПЗ з усіх РК (у тому числі за пільговими операціями й операціями зі ставкою 0 %), у яких коригувався тільки обсяг операції; покупець — відображав коригування ПК тільки за тими придбаннями, де був вхідний ПДВ за ставками 20 і 7 %. А ось коригування за пільговими операціями й операціями зі ставкою 0 %, що змінюють лише обсяг операції, у додатку Д1 не розшифровував.
При цьому коригування за нульовими РК ані в рядках 7 і 14 декларації з ПДВ, ані в додатку Д1 не відображали (див. БЗ 101.24, діяла до 01.03.2021 р.).
З 01.03.2021 р. подаємо оновлені декларацію з ПДВ та додаток Д1, у якому: продавець у таблиці 1.2 — розшифровує лише коригування ПЗ зі збільшуючих РК звітного періоду, але не зареєстрованих у ЄРПН на момент подання ПДВ-декларації; покупець у таблиці 2.2 — розшифровує коригування ПК по-старому.
Проте, як і раніше, нульові РК, що не змінюють обсяг операції, ні суму ПЗ продавця, ні суму ПК покупця в додатку Д1, а також рядках 7 і 14 декларації з ПДВ не відображаємо.