Теми статей
Обрати теми

Оклад знизили, потім підвищили: як індексувати зарплату

Ушакова Лілія, експерт з кадрових і податкових питань
Лист Мінсоцполітики від 09.04.2021 р. № 2144/0/290-21/51

Висновок документа

Порівняння суми підвищення заробітної плати із сумою можливої індексації здійснюємо в умовах місяця, в якому відбулося таке підвищення

Уведення минулого року карантинних заходів змусило багатьох роботодавців переглянути оплату працівників (не у більший бік) і шукати способи вижити, вигребти й заробити. І не може не радувати, що сьогодні є ті, хто готовий переглянути штатний розпис і підвищити оклади.

Якщо дивитися на ситуацію з боку індексації, то факт зниження окладу ніяк не впливає на визначення базового місяця для індексації зарплати. Наприклад, востаннє оклади на підприємстві підвищувалися з 1 січня 2018 року. Із 1 травня 2020 року працівникам оклади були знижені. Але для цих працівників базовим залишився січень 2018 року.

Припустимо, що на підприємстві ситуація стабілізувалася і з 1 квітня 2021 оклади підвищуються. Як для цілей індексації у квітні 2021 року визначити суму підвищення грошових доходів працівників:

варіант 1 — як різницю між заробітком, розрахованим з нового окладу після його підвищення з 1 квітня 2021 року, і заробітком, розрахованим з попереднього (березневого) окладу до такого підвищення;

варіант 2 — як різницю між заробітком, розрахованим із нового окладу після його підвищення з 1 квітня 2021 року, і заробітком, розрахованим з окладу до зниження (тобто окладу січня 2018 року)?

На нашу думку, правильнним є варіант 1. Це узгоджується з приписами п. 5 Порядку проведення індексації грошових доходів населення, затвердженого постановою КМУ від 17.07.2003 р. № 1078 (далі — Порядок № 1078).

Проте на практиці, при перевірці Держпраці, окремі інспектори праці наполягали на правильності варіанта 2.

Тому ми звернулися за роз’ясненнями до Мінсоцполітики.

У листі, що коментується, відомство також, як і ми, дійшло висновку, що правильним є варіант 1.

Визначення суми підвищення доходу для його порівняння із сумою індексації, яка склалася на квітень 2021 року, має відбуватися з урахуванням посадового окладу до (станом на березень 2021 року) та після його підвищення та всіх складових заробітної плати, які були встановлені на квітень 2021 року.

Сума заробітку до зниження окладу (січень 2018 року) на розрахунок суми підвищення окладу ніяк не впливає.

Якщо розмір підвищення грошового доходу в місяці підвищення тарифних ставок (окладів) перевищує суму індексації, яка склалася в місяці підвищення доходу, то сума індексації не нараховується цього місяця.

Якщо ж розмір підвищення грошового доходу не перевищує суму індексації, яка склалася в місяці підвищення доходу, сума індексації цього місяця визначається з урахуванням розміру підвищення доходу і розраховується як різниця між сумою індексації та розміром підвищення доходу.

Вважаємо, не зайвим нагадати, що роз’яснення стосовно застосування Порядку № 1078 має право надавати саме Мінсоцполітики (п. 14 Порядку № 1078). Тож упевнені, у зв’язку з появою цього роз’яснення у перевіряючих запитання зникнуть.

App
Завантажуйте наш мобільний додаток Factor

© Factor.Media, 1995 -
Всі права захищені

Використання матеріалів без узгодження з редакцією заборонено

Ознайомитись з договором-офертою

Приєднуйтесь
Адреса
м. Харків, 61002, вул. Сумська, 106а
Ми приймаємо
ic-privat ic-visa ic-visa

Ми використовуємо cookie-файли, щоб зробити сайт максимально зручним для вас та аналізувати використання наших продуктів та послуг, щоб збільшити якість рекламних та маркетингових активностей. Дізнатися більше про те, як ми використовуємо ці файли можна тут.

Дякуємо, що читаєте нас Увійдіть і читайте далі