Теми статей
Обрати теми

ФОП групи 2 не може надавати послуги нотаріусу

Нестеренко Максим, податковий експерт
ФОП групи 2 може надавати послуги не всім. Чи входить нотаріус до кола осіб, яким послуги надавати можна. У постанові ВС від 12.11.2020 р. у справі № 826/247/16* є відповідь!

* Див.: reyestr.court.gov.ua/Review/92811210

Позиції сторін

Платник. ФОПплатник єдиного податку групи 2 (позивач) згідно з договором надавав у оренду нотаріусу власне нерухоме майно.

Податковий орган (відповідач). Вважає, що цими діями ФОП порушив умови перебування на групі 2, а відтак — повинен оподаткувати дохід від забороненої діяльності за підвищеною ставкою і перейти на загальну систему оподаткування.

Суд першої інстанції позов частково задовольнив, суд апеляційної інстанції у задоволенні позову відмовив. ФОП звертається з касаційною скаргою.

Вирішення справи судом

Верховний Суд погодився із судом апеляційної інстанції й відмовив у задоволенні скарги.

Як зазначає суд, п.п. 2 п. 291.4 ПКУ визначає право ФОП групи 2 надавати послуги тільки певному колу осіб — іншим платникам єдиного податку та населенню. Приватний нотаріус, якому ФОП надавав приміщення в оренду, не належить ані до платників єдиного податку, ані до населення. Відтак, надаючи нотаріусу послугу з оренди приміщень, ФОП порушив правила перебування на групі 2.

Думка редакції

Платники єдиного податку групи 2 — це ФОП, які здійснюють господарську діяльність з надання послуг, у тому числі побутових, платникам єдиного податку та/або населенню (п.п. 2 п. 291.4 ПКУ). Надання послуг іншим отримувачам під час перебування ФОП у групі 2 є порушенням умов для перебування у цій групі.

Дохід, отриманий ФОП групи 2 від надання послуг забороненим категоріям отримувачів, оподатковується у нього за підвищеною ставкою — 15 % (п.п. 5 п. 293.4 ПКУ). Також здійснення ФОП групи 2 діяльності, яка не передбачена у п.п. 2 п. 291.4 ПКУ, зобов’язує такого ФОП перейти на загальну систему з першого числа місяця, наступного за кварталом, у якому є така діяльність (п.п. 9 п.п. 298.2.3 ПКУ).

Чи є оренда послугою? Виходячи з податкового визначення операції з постачання послуг (п.п. 14.1.185 ПКУ) — однозначно так. Тож надання приміщень в оренду цілком можна вважати послугою. Аналогічну думку висловлюють податківці — конкретно для застосування п. 291.4 ПКУ (див. БЗ 107.05).

Отримувачем послуги є приватний нотаріус. Така фізособа належить до самозайнятих осіб (п.п. 14.1.226 ПКУ), причому на облік у податкових органах її беруть тільки як особу, яка здійснює незалежну професійну діяльність (п. 6.7 Порядку № 1588)**.

** Деякі інші категорії незалежних професіоналів беруться на облік у податковій як ФОП.

Саме цей особливий реєстраційний статус орендаря (нотаріуса) і виявляється фатальним для ФОП. Він не дозволяє віднести фізособу-нотаріуса до «населення», і разом з юрособами-прибутківцями та ФОП-загальносистемниками перетворює незалежного професіонала на забороненого орендаря для ФОП-другогрупника (орендодавця).

Верховний Суд підтримав висновки податківців, які заявляли, що ФОП групи 2 не може надавати послуги незалежним професіоналам (див. роз’яснення ГУ ДПС у Тернопільській обл. від 26.10.2020 р.***). Про це ми вже писали у «Податки & бухоблік», 2020, № 71, с. 27.

*** Див.: tr.tax.gov.ua/media-ark/news-ark/438504.html

Несприятливе рішення суду обумовлене ще й тим, що договір оренди було укладено саме з незалежним професіоналом. Якби орендар у договорі виступав звичайною фізособою (хай навіть зареєстрованою як незалежний професіонал), порушення можна було уникнути.

App
Завантажуйте наш мобільний додаток Factor

© Factor.Media, 1995 -
Всі права захищені

Використання матеріалів без узгодження з редакцією заборонено

Ознайомитись з договором-офертою

Приєднуйтесь
Адреса
м. Харків, 61002, вул. Сумська, 106а
Ми приймаємо
ic-privat ic-visa ic-visa

Ми використовуємо cookie-файли, щоб зробити сайт максимально зручним для вас та аналізувати використання наших продуктів та послуг, щоб збільшити якість рекламних та маркетингових активностей. Дізнатися більше про те, як ми використовуємо ці файли можна тут.

Дякуємо, що читаєте нас Увійдіть і читайте далі