Теми статей
Обрати теми

Стара офісна техніка — куди її подіти?

Вишневський Михайло, податковий експерт
Комп’ютери та інша офісна техніка постійно удосконалюються. У результаті підприємства часто змушені закуповувати нове й більш потужне офісне обладнання ще до того, як зіпсується старе. А куди подіти, власне, оцю офісну техніку, яка, може, й старенька, але цілком придатна до використання? Не викидати ж її на смітник! Давайте подивимось на можливі варіанти використання такої техніки.

Найчастіше офісна техніка обліковується на балансі як ОЗ чи МНМА. Якщо техніка придатна для використання, вона продовжує відповідати критеріям визнання активом (ст. 1 Закону про бухоблік). Відтак просто списати цю техніку — не вийде. Що ж із такою технікою робити? Практика випрацювала кілька можливих варіантів позбутися цієї техніки. Розглянемо кожен із них!

Розібрати на запчастини

Бухоблік. Якщо ви розберете стару техніку, яка є ОЗ, на запчастини, з облікового погляду це буде означати ліквідацію ОЗ. Але щоб ліквідувати цілком справну й придатну для використання техніку (яка зносилася хіба що морально), потрібні підстави.

Такою підставою може бути висновок експертної комісії підприємства про недоцільність подальшої експлуатації ОЗ та складений на підставі цього висновку акт на списання за ф. № ОЗ-3. Саме комісія має визначити, які запчастини можна отримати внаслідок розбирання офісної техніки, та зробити про це спеціальні відмітки в полі «Надійшло від списання» зворотної сторони ф. № ОЗ-3 (п. 41 Методрекомендацій № 561).

Акт за ф. 3 ОЗ-3 відображається в бухобліку лише після того, як його затвердить посадова особа підприємства (п. 43 Методрекомендацій № 561). Якщо рішення про ліквідацію техніки з метою розібрати її на запчастини затверджено, робимо проводки: Дт 131 — Кт 104 (на суму накопиченого зносу) і Дт 976 — Кт 104 (на суму залишкової вартості).

Деталі, вузли, агрегати та інші матеріали, отримані при розбиранні офісної техніки, оприбутковуються на рахунки запасів з визнанням іншого доходу (п. 44 Методрекомендацій № 561). Тобто при оприбуткуванні запчастин робимо проводку Дт 207 (201, 209) — Кт 746. Щоправда, є альтернативний метод: проводки Дт 209 — Кт 976 чи навіть Дт 209 — Кт 10 (ще до списання залишкової вартості; див. «Податки та бухоблік», 2021, № 66, с. 2).

А якщо техніка — МНМА? Тоді за фактом списання зазвичай робимо лише проводку Дт 132 — Кт 112, а потім просто прибуткуємо запчастини з визнаннями іншого доходу. Якщо МНМА ще повністю не замортизовані, буде також проводка Дт 976 — Кт 112.

Податок на прибуток. У малодохідників — усе за бухобліковими правилами. А от високодохідники (і малодохідники-добровольці) мають визначити за технікою-ОЗ ліквідаційні різниці, що їх передбачено пп. 138.1, 138.2 ПКУ. Тобто збільшити бухфінрезультат на бухоблікову залишкову вартість розібраної техніки і зменшити його на залишкову вартість за даними податковоприбуткового обліку. Якщо техніка — МНМА, різниці не визначаємо.

ПДВ. ОЗ, які ліквідуються за самостійним рішенням платника, для цілей ПДВ-обліку вважаються такими, що постачаються за звичайними цінами, але не нижче балансової вартості на момент ліквідації (п. 189.9 ПКУ). Водночас згідно з п.п. 14.1.191 ПКУ випадки, коли платник надає податківцям документ про розібрання ОЗ, не вважаються постачанням товарів. І

у БЗ 101.07 податківці визнають акт на списання ОЗ за ф. № ОЗ-3 чи за довільною формою з усіма реквізитами первинного документа як підставу не нараховувати ПДВ

Операції з оприбуткування запчастин внаслідок ліквідації ОЗ теж обходяться без ПДВ-наслідків. На такі операції не нараховуються податкові зобов’язання згідно з п. 189.10 ПКУ.

Якщо техніка — МНМА, п. 189.9 ПКУ не застосовуємо. Але і нараховувати ПДВ за фактом списання у більшості випадків підстав нема, бо техніка вже повністю замортизована і, відповідно, використана в оподатковуваних операціях. А от якщо МНМА ще повністю не замортизовані, на їх балансову вартість на початок місяця розбирання нараховуємо ПДВ згідно з п.п. «г» п. 198.5 ПКУ.

Продати на сторону

Бухоблік. Доцільність продажу справного, але морально застарілого ОЗ, на нашу думку, теж доцільно підтвердити висновком комісії підприємства (див. п. 41 Методрекомендацій № 561).

Якщо прийнято рішення про продаж офісної техніки, слід промоніторити її на відповідність критеріям з п. 1 розд. ІІ НП(С)БО 27. Ці критерії дотримано? Тоді техніка перестає обліковуватися як ОЗ і починає обліковуватися як запаси.

Тобто запускається дія НП(С)БО 27, і призначена для продажу техніка переводиться до складу необоротних активів, утримуваних для продажу. У бухобліку це відображається проводками: Дт 131 — Кт 104 (на суму накопиченого зносу) і Дт 286 — Кт 104 (на суму залишкової вартості).

На субрахунку 286 техніка обліковується або за балансовою вартістю, або за чистою вартістю реалізації, залежно від того, яка з них менше (п. 9 розд. ІІ НП(С)БО 27). Звичайно ж, на техніку, яка обліковується на субрахунку 286, ніяка амортизація більше не нараховується (п. 6 розд. ІІ НП(С)БО 27).

Продаж техніки відображають стандартними проводками для реалізації оборотних активів. Спочатку визнають дохід від реалізації (Дт 377 — Кт 712), а потім списують балансову вартість (Дт 943 — Кт 286).

Щодо МНМА, то тут принцип бухобліку — аналогічний. За винятком того, що коли МНМА повністю замортизовані, їх залишкова вартість нуль. Тоді робимо проводку Дт 132 — Кт 112, а на субрахунок 286 нічого не переводимо.

Податок на прибуток. У малодохідників — усе, знову ж таки, за бухобліковими правилами. А от високодохідники (і малодохідники-добровольці) мають визначити продажні різниці за ОЗ, що їх передбачено пп. 138.1, 138.2 ПКУ.

Механізм податковоприбуткових коригувань при продажу виробничих ОЗ — такий самий, як і при їх ліквідації.

Тобто збільшуємо бухфінрезультат на бухоблікову залишкову вартість техніки, що продається (сформовану на момент переведення на субрахунок 286), і зменшуємо його на залишкову вартість за даними податковоприбуткового обліку. Звертаємо увагу:

те, що в бухобліку техніку переведено до запасів на податковоприбутковий облік, ніяк не впливає

Для цілей податковоприбуткового обліку техніка, яка відповідає податковому визначенню ОЗ (п.п. 14.1.138 ПКУ), як була, так і залишається ОЗ (див., наприклад, лист ДФСУ від 29.01.2019 р. № 307/6/99-99-15-02-02-15/ІПК). При цьому податкову амортизацію техніки, утримуваної для продажу, припиняють синхронно з бухгалтерською.

Але мусимо попередити: інколи податківці натякають на те, що продажні різниці треба робити вже на дату переведення ОЗ на субрахунок 286 (див., наприклад, лист ДФСУ від 11.05.2019 р. № 2078/6/99-99-15-02-02-15/ІПК). На нашу думку, це безпідставно і різницю слід визначати саме на момент продажу ОЗ.

ПДВ. А от ПДВ-облік операцій з технікою, яка стала утримуваною для продажу, суттєво відрізняється від ліквідації.

Жодних ліквідаційних пп. 189.9, 189.10 ПКУ тут не буде. Натомість ідеться про звичайну операцію постачання товарів (п.п. «а» п. 185.1 ПКУ). Базою оподаткування ПДВ у загальному випадку буде договірна вартість. Тобто, якщо абстрагуватися від деталей, договірна вартість — це за скільки ви домовилися продати свою стареньку техніку.

Але! Якщо ваша техніка обліковується за балансовою вартістю, договірну вартість потрібно порівняти з нею. Якщо договірна вартість менше, доведеться нарахувати мінбазний ПДВ до рівня балансової вартості на початок місяця продажу (п. 188.1 ПКУ) і скласти ПН з типом причини «15».

Якщо ж ваша техніка вже після переведення на субрахунок 286 була уцінена та обліковується за чистою вартістю реалізації, то саме ця вартість і буде мінбазою.

Адже це очікувана ціна реалізації запасів в умовах звичайної діяльності за вирахуванням очікуваних витрат на завершення їх виробництва і реалізацію (п. 4 НП(С)БО 9). Якщо у вас договірна вартість на рівні чистої вартості реалізації, мінбазний ПДВ вам донараховувати не доведеться.

А якщо балансова вартість ОЗ чи МНМА дорівнює нулю? Тоді в ПДВ-обліку орієнтуємося лише на договірну вартість.

Подарувати безоплатно

Бухоблік. У бухобліку операції з безоплатної передачі не належать до продажу. Тому якщо ви вирішили безоплатно роздати свою стареньку техніку, немає потреби переводити її на субрахунок 286.

Безоплатно передані об’єкти ОЗ просто виключаються з активів (п. 33 П(С)БО 7, п. 40 Методрекомендацій № 561). Для цього їх знос списується проводкою Дт 131 — Кт 104, а залишкова вартість — проводкою Дт 976 — Кт 104. От і все.

Об'єкти МНМА просто списують проводкою Дт 132 — Кт 112. Якщо є залишкова вартість, її списують проводкою Дт 976 — Кт 112.

Податок на прибуток. Безоплатна передача ОЗ має свої податковоприбуткові особливості. Адже ОЗ відповідає «податковому» визначенню товару (п.п. 14.1.244 ПКУ), а безоплатна передача ОЗ — «податковому» визначенню продажу (п.п. 14.1.202 ПКУ). А там, де має місце продаж ОЗ, мають місце й продажні різниці. За МНМА цих різниць немає.

Тож високодохідники зобов’язані збільшити свій фінрезультат на суму бухгалтерської залишкової вартості безоплатно переданих ОЗ і одночасно зменшити фінрезультат на суму залишкової вартості цього ж об’єкта згідно з ПКУ (пп. 138.1, 138.2 ПКУ).

Малодохідників ця різниця, як і попередні, не стосується: у них залишкова вартість безоплатно переданого ОЗ зберігається у складі витрат відповідно до даних бухобліку.

І ще. Якщо ви високодохідник (чи малодохідник-доброволець) вам потрібно враховувати, кого саме ви вирішили ощасливити, подарувавши йому свою стареньку офісну техніку.

Найпростіше в тому випадку, якщо ви обдарували звичайну фізичну особу, ФОП-загальносистемника або стандартного платника податку на прибуток. Тоді ніякої різниці (крім вищезгаданої продажної) вам визначати не потрібно. Якщо ви подарували свою техніку єдиноподатнику або платнику податку на прибуток за ставкою 0 % (п. 44 підрозд. 4 розд. ХХ ПКУ) — вам доведеться збільшити ваш бухфінрезультат на всю суму вартості ОЗ, які ви подарували таким суб’єктам господарювання (п.п. 140.5.10 ПКУ).

Наступний варіант — офісна техніка подарована суб’єктам фізкультури і спорту, про яких згадує п.п. 140.5.14 ПКУ (ср. ). Тоді потрібно розрахувати ліміт на витрати, який становить 8 % від обсягу оподатковуваного прибутку за минулий рік.

Якщо вартість подарованої техніки менше — ніяких різниць. Більше? Тоді доведеться збільшити бухфінрезультат на суму перевищення вартості подарованої техніки над значенням 8 %-го ліміту на витрати.

Якщо техніку подаровано іншим неприбутковим організаціям (крім спортивних) — працюють положення п.п. 140.5.9 ПКУ. Для таких подарунків ліміт на витрати удвічі менший 4 %-го оподатковуваного прибутку за попередній рік. Відповідно бухфінрезультат теж збільшується на суму перевищення.

ПДВ. Безоплатна передача для цілей ПДВ-обліку — це справжнісіньке постачання товарів. Отже,

за фактом безоплатної передачі офісної техніки з погляду ПДВ-обліку відбувається її постачання за нульовою вартістю

Складається нульова податкова накладна, в якій зазначається обдарований (отримувач подарунка).

Водночас до операцій із безоплатного постачання, безумовно, застосовується правило мінбази (п. 188.1 ПКУ).

Очевидно, що якою б не була залишкова вартість старенької техніки на початок місяця, коли ви її подарували, це буде більше ніж нуль. А договірною вартістю в операціях з безоплатної передачі буде нульова вартість.

Тож вам доведеться скласти мінбазну податкову накладну з типом причини «15» і донарахувати ПДВ до рівня цієї самої залишкової вартості.

Як бачите, варіанти, куди «сплавити» морально застарілу офісну техніку, є. Але в кожного з них є як переваги, так і недоліки.

А якщо ви єдиноподатник?

У єдиноподатника бухоблік буде таким самим, як описано вище. А от у податковому обліку будуть свої особливості при операціях з продажу техніки-ОЗ.

У такому випадку будуть застосовуватися правила п. 292.2 ПКУ і доходом буде різниця між сумою отриманих коштів та балансовою вартістю техніки.

Звертаємо увагу: податківці дозволяють разовий продаж активів, які обліковуються на балансі єдиноподатника, як ОЗ. Навіть якщо це автомобіль, тобто підакцизний товар, продаж яких на ЄП заборонено (БЗ 108.05).

Але у випадку з технікою радимо завчасно внести до ЄП-Реєстру КВЕД 47.41 (чи інший відповідний код). Аби податківці не «скинули» з ЄП за здійснення діяльності, не зазначеної у ЄП-Реєстрі (п.п. 7 п.п. 298.2.3 ПКУ).

ПДФО і ЄСВ

Якщо старенька техніка продається чи дарується фізособі, виникає питання з оподаткуванням ПДФО, ВЗ і ЄСВ.

При продажу все просто. Дохід отримує юрособа, а у фізособи може виникати хіба що дохід у вигляді додблага. Ну це якщо техніку їй продають з індивідуальною знижкою (п.п. «е» п.п. 164.2.17 ПКУ).

А от якщо техніку подаровано, тоді дохід у фізособи виникає на суму вартості дарунків, що перевищує 25 % мінзарплати (у 2021 році — 1500 грн) у розрахунку на місяць (п.п. 165.1.39 ПКУ).

Сума перевищення над цією неоподатковуваною межею буде додатковим благом для фізособи і оподатковується із застосуванням натуркоефіцієнта (п. 164.5 ПКУ).

А от ВЗ утримуємо з «чистої» суми перевищення.

Що стосується ЄСВ, то тут має значення, якій саме фізособі дарується техніка — працівнику чи просто сторонній особі.

Найчастіше стареньку техніку роздають саме працівникам. Тоді цей подарунок буде розглядатись як одноразове заохочення в натуральній формі. А такі заохочення належать до фонду додаткової зарплати (п.п. 2.3.2 Інструкції № 5).

Тож з подарунків працівникам стягується ЄСВ. З подарунками непрацівникам такого питання не виникає, оскільки відсутні трудові відносини.

висновки

  • Доцільність розбирання офісної техніки на запчастини або її продажу повинна визначати комісія підприємства.
  • Безоплатна передача в податковоприбутковому обліку відображається залежно від того, кому ви даруєте техніку.
  • Продаж техніки фізособі з індивідуальною знижкою або її безоплатна передача означає дохід у фізособи у вигляді додаткового блага.
App
Завантажуйте наш мобільний додаток Factor

© Factor.Media, 1995 -
Всі права захищені

Використання матеріалів без узгодження з редакцією заборонено

Ознайомитись з договором-офертою

Приєднуйтесь
Адреса
м. Харків, 61002, вул. Сумська, 106а
Ми приймаємо
ic-privat ic-visa ic-visa

Ми використовуємо cookie-файли, щоб зробити сайт максимально зручним для вас та аналізувати використання наших продуктів та послуг, щоб збільшити якість рекламних та маркетингових активностей. Дізнатися більше про те, як ми використовуємо ці файли можна тут.

Дякуємо, що читаєте нас Увійдіть і читайте далі