Теми статей
Обрати теми

Ненадання довідки про середній заробіток — не привід відмовити у призначенні лікарняних

Лист ФСС від 04.04.2022 № 362-11-1

Висновок документа

Довідка про середній заробіток за основним місцем роботи не впливає на прийняття рішення комісією (уповноваженим) із соціального страхування за сумісництвом щодо призначення допомоги по тимчасовій непрацездатності

Цей лист є відповіддю на запит у зв’язку з наступною ситуацією. Працівник-сумісник після хвороби відмовився надати довідку про середню заробітну плату з основного місця роботи. У результаті роботодавець за місцем роботи за сумісництвом не має можливості розрахувати та виплатити йому допомогу по тимчасовій непрацездатності. При цьому інформація щодо електронного лікарняного листа, виданого працівнику-суміснику, відображається в кабінеті страхувальника. Чи може у такій ситуації комісія (уповноважений) із соціального страхування за місцем роботи за сумісництвом відмовити у призначенні допомоги по тимчасовій непрацездатності?

Як абсолютно справедливо зазначив ФСС у своєму листі, відмовити у призначенні допомоги у цій ситуації комісія із соціального страхування не може. Справа в тому, що такої підстави для відмови ст. 23 Закону № 1105* не містить.

* Закон України «Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування» від 23.09.99 № 1105-XIV.

Тобто зазначити у протоколі комісії (рішенні уповноваженого) із соціального страхування, що працівнику відмовлено у призначенні допомоги у зв’язку з ненаданням довідки про зарплату з основного місця роботи, не можна.

Але що ж робити у такій ситуації? Адже підприємство не може розрахувати суму лікарняних.

Нагадаємо: згідно з п. 30 Порядку № 1266* у разі коли на момент настання страхового випадку застрахована особа працює за сумісництвом, обчислення середньої заробітної плати здійснюється страхувальниками окремо за основним місцем роботи та за сумісництвом. При цьому страхові виплати та оплата перших п’яти днів тимчасової непрацездатності за рахунок коштів роботодавця за сумісництвом здійснюються на підставі копії виданого в установленому порядку листка непрацездатності та довідки про середню заробітну плату за основним місцем роботи. Сумарна заробітна плата, з якої розраховуються виплати, за місяцями розрахункового періоду за основним місцем роботи та за сумісництвом не може перевищувати розміру максимальної величини бази нарахування ЄСВ.

* Порядок обчислення середньої заробітної плати (доходу, грошового забезпечення) для розрахунку виплат за загальнообов’язковим державним соціальним страхуванням, затверджений постановою КМУ від 26.09.2001 № 1266.

Таким чином, нарахувати суму лікарняних за сумісництвом без довідки про зарплату у розрахунковому періоді з основного місця роботи неможливо. Навіть у мінімальному розмірі. Адже може виявитися, що у працівника за основним місцем роботи в місяцях розрахункового періоду зарплата вище максимальної величини бази нарахування ЄСВ, що позначиться на сумі допомоги за місцем роботи за сумісництвом. На це звертає увагу ФСС у листі, що коментується.

На наш погляд, тут буде доречним такий вихід. Бухгалтерія підприємства звертається до працівника-сумісника з письмовим проханням надати довідку про середній заробіток з основного місця роботи для нарахування йому лікарняних. У свою чергу, працівник, який не бажає цього робити, письмово пише відмову надати таку довідку. У цьому випадку підприємство не нестиме жодної відповідальності за невиплату працівнику допомоги по тимчасовій непрацездатності, оскільки тут немає його вини. Все можливе для виконання роботодавцем свого обов’язку було зроблено.

завантажити файл

App
Завантажуйте наш мобільний додаток Factor

© Factor.Media, 1995 -
Всі права захищені

Використання матеріалів без узгодження з редакцією заборонено

Ознайомитись з договором-офертою

Приєднуйтесь
Адреса
м. Харків, 61002, вул. Сумська, 106а
Ми приймаємо
ic-privat ic-visa ic-visa

Ми використовуємо cookie-файли, щоб зробити сайт максимально зручним для вас та аналізувати використання наших продуктів та послуг, щоб збільшити якість рекламних та маркетингових активностей. Дізнатися більше про те, як ми використовуємо ці файли можна тут.

Дякуємо, що читаєте нас Увійдіть і читайте далі