Теми статей
Обрати теми

Мобілізували під час відпустки: розбираємося з гарантіями

Ушакова Лілія, експерт з кадрових і податкових питань
Працівник був призваний на військову службу у зв’язку з мобілізацією під час відпустки. Як діяти роботодавцеві? З якого моменту зберігати середній заробіток: з початку проходження військової служби чи з дня, що йде за днем закінчення відпустки? (Полтавська обл.)

Ситуація, описана нашим читачем в запитанні, не поодинока. Тут на перше місце виходять гарантії, передбачені ч. 3 ст. 119 КЗпП. Саме нею встановлений обов’язок роботодавця за працівниками, призваними на військову службу за призовом під час мобілізації, на особливий період, зберігати місце роботи, посаду та середній заробіток до закінчення особливого періоду або до дня фактичного звільнення працівника з військової служби.

При цьому у протистоянні «відпускні норми — трудові гарантії ч. 3 ст. 119 КЗпП» пріоритет слід віддавати саме останнім. І тут, вважаємо, не має значення, ні вид відпустки, ні її оплачуванність. Тобто, відпустка переривається й починають працювати ч. 3 ст. 119 КЗпП.

Увага! Якщо переривається щорічна (основна чи додаткова) відпустка або соцвідпустка на дітей, передбачена ст. 19 Закону про відпустки, то невикористана частина відпустки не пропадає. Вона повинна бути надана після завершення подій, які її перервали, або ж за домовленістю між працівником та роботодавцем перенесена на інший період.

Документальне. Як усе це оформити документально?

1. Отримуємо від працівника (або його родичів) документи, що підтверджують мобілізацію (копії сторінок військового квитка з відповідними службовими відмітками або ж довідку про призов чи витяг з наказу чи довідку про зарахування у списки військової частини, видану військовою частиною).

2. На підставі документів, що підтверджують мобілізацію працівника, видаємо наказ про увільнення працівника від роботи на період військової служби у зв’язку з мобілізацією.

3. Якщо відпустка працівника буде продовжена автоматично після завершення військової служби, то окремий наказ про її продовження можна не видавати. Такий висновок зроблено Великою Палатою Верховного Суду у постанові від 13.10.2020 р. у справі № 712/9213/18 // reyestr.court.gov.ua/Review/93217983 (див. наш коментар до вказаної постанови у «Податки & бухоблік», 2021, № 15).

Але, якщо є бажання (у тому числі й для цілей вірного перерахунку зарплати працівника бухгалтерією), то наказ про продовження відпустки зробити можна. Ураховуючи, що сьогодні ніхто не знає, коли працівник повернеться з військової служби, у наказі про продовження відпустки, можна зазначити, що невикористана частина відпустки буде надана після закінчення причин, що стали підставою для продовження.

Якщо ж працівник відразу заявив, що бажає перенести відпустку (надав заяву) і роботодавець не проти, видайте наказ про перенесення відпустки, в якому вкажіть, що конкретна дата виходу у відпустку буде погоджена додатково.

У бухобліку суму відпускних, нарахованих за невикористані у зв’язку з мобілізацією дні, сторнуємо. Виплачені відпускні за невикористану частину відпустки зараховуємо в рахунок майбутніх виплат (середнього заробітку).

Після повернення працівника та надання йому невикористаної частини відпустки, середньоденну зарплату для її оплати розраховуємо заново, виходячи з нового розрахункового періоду.

Звітне. В 4ДФ відсторновані суми відпускних вказуємо в загальній сумі зарплати місяця сторнування. Окремо не виділяємо.

В Д1 сторновану суму відпускних (та нарахований на них ЄСВ) відображаємо в окремому рядку з кодом типу нарахувань 10 і зі знаком «-».

App
Завантажуйте наш мобільний додаток Factor

© Factor.Media, 1995 -
Всі права захищені

Використання матеріалів без узгодження з редакцією заборонено

Ознайомитись з договором-офертою

Приєднуйтесь
Адреса
м. Харків, 61002, вул. Сумська, 106а
Ми приймаємо
ic-privat ic-visa ic-visa

Ми використовуємо cookie-файли, щоб зробити сайт максимально зручним для вас та аналізувати використання наших продуктів та послуг, щоб збільшити якість рекламних та маркетингових активностей. Дізнатися більше про те, як ми використовуємо ці файли можна тут.

Дякуємо, що читаєте нас Увійдіть і читайте далі