Висновок документа
НБУ пом’якшив деякі з валютних обмежень, зокрема щодо переказів Укрпоштою пенсій та допомоги за кордон та ін. Заразом посилено вимоги щодо розрахунків за експорт та імпорт
Зміни, які були внесені до головної «воєнно»-валютної постанови № 18*, вже діють з 12 серпня цього року. Спочатку — про різноманітні специфічні покращення.
Укрпошта і переказ за кордон пенсій та допомог. Тепер АТ «УКРПОШТА» матиме змогу здійснювати перекази для виплати пенсій та грошових допомог громадянам України, які тимчасово перебувають за межами України, відповідно до нормативно-правових актів КМУ «щодо виплати та доставки пенсій, грошової допомоги, прийнятих на час дії воєнного стану в Україні». Нагадаємо, що до цього діяв лише дозвіл на переказ коштів за кордон для виплат пенсій громадянам у межах міжнародних договорів, укладених Україною з іноземними державами.
Банки-нерезиденти та ОВДП*. НБУ дозволив переказ коштів у гривні на кореспондентські рахунки банків-нерезидентів, відкриті в українських банках, для проведення банками-нерезидентами операцій з ОВДП, номінованими в грн. НБУ сподівається, що це посприяє активнішій участі банків-нерезидентів у операціях з гривневими ОВДП та водночас завдяки збереженню обмеження на конвертацію цих коштів у іноземну валюту та їх переказ за кордон це не призводитиме до посилення тиску на валютний ринок.
* Облігації внутрішніх державних позик України.
Товарні біржі: повернення гарзабезпечення. Товарним біржам дозволено повертати нерезидентам попередньо внесені ними суми гарантійного забезпечення для участі в біржових торгах. Але — лише за рахунок цих, попередньо внесених нерезидентами, гарантійних сум (тобто купувати для таких операцій інвалюту біржі не можуть). НБУ сподівається, що це заохотить нерезидентів жвавіше брати участь у торгах на укрбіржах, що сприятиме збільшенню припливу інвалюти в Україну.
Член-внески. Дозволено транзакції з оплати членських внесків до міжнародних організацій або інших юросіб-нерезидентів госптовариствам, 100 % акцій (часток) яких належить державі.
Імпорт та експорт: сюрпризи щодо нагляду. Починаючи із 12 серпня
«Банк не має права завершити валютний нагляд за дотриманням резидентами граничних строків розрахунків:
1) за операцією з експорту товарів після зарахування на поточний рахунок резидента в банку грошових коштів, що надійшли від нерезидента за товар, якщо ці кошти не переказувалися з-за кордону в Україну;
2) за операцією з імпорту товарів, якщо відбувається повне або часткове повернення імпортеру коштів з рахунку нерезидента, відкритого в банку в Україні.»
Таким чином, гроші за експорт мають бути перераховані нерезидентом тільки з-за кордону. Інакше після спливу граничного строку (180 днів) почне нараховуватись ЗЕД-пеня.
Однак вважаємо, що це обмеження не стосується тих ситуацій, коли резидент отримує від нерезидента кошти за експорт на свій рахунок, відкритий в іноземному банку, а потім направляє їх на свій рахунок в українському банку. Адже ці кошти будуть переказані саме з-за кордону, тому обмеження не порушується і датою зарахування коштів в укрбанк (за наявності документів від іноземного банку) експортну операцію укрбанк має із нагляду зняти*.
* Щодо такої ситуації див. також консультацію в БЗ 112.04 та наш коментар до неї: «Гроші за будь-який експорт — в Україну!» // «Податки & бухоблік», 2022, № 76.
А в разі коли імпортний контракт з тих чи інших причин повністю чи частково не виконано (постачання зірвалися), то нерезидент має повернути резиденту попередню оплату теж тільки з-за кордону! Інакше банк валютний нагляд не припинить і все теж може закінчитись ЗЕД-пенею.
Зазначимо, що подібні обмеження в Інструкції № 7*, що є головним нормативом, який регулює питання банківського нагляду за ЗЕД-розрахунками, відсутні. Цим законно користались деякі учасники ЗЕД для розрахунків з нерезидентами, але серед них були й «схемники», які, імітуючи імпорт, виводили інвалюту з України…
Тобто починаючи з 12 серпня резидентам стало «надто некомільфо» в погашення заборгованості за експортними чи імпортними контрактами приймати від нерезидентів кошти, перераховані з їх банківських рахунків в Україні. Враховуйте ці моменти при укладенні і, можливо, при зміні умов діючих контрактів! Можливо, з врахуванням таких обставин нашим експортерам/імпортерам варто ініціювати перегляд умов діючих контрактів з нерезидентами, якщо в них передбачена оплата нерезидентом ЗЕД-заборгованостей «не закордонним» шляхом…