Винагорода найманим працівникам за підсумками роботи за рік входить до фонду оплати праці у складі інших заохочувальних та компенсаційних виплат (див. п.п. 2.3.3 Інструкції зі статистики заробітної плати, затвердженої наказом Держкомстату від 13.01.2004 № 5). Тобто ця виплата є зарплатою, у тому числі й для ПКУ-цілей.
Разом з тим є підприємства, які нараховують та виплачують таку винагороду у тому числі й звільненим працівникам за період їх роботи до моменту звільнення. Це передбачено їх внутрішніми документами, що визначають порядок нарахування та виплати винагороди за рік. Проте чи важливий статус отримувача для цілей оподаткування? Розповідаємо.
ПДФО та ВЗ. Винагороду за підсумками роботи за рік найманим працівникам оподатковуйте ПДФО за ставкою 18 % та ВЗ за ставкою 1,5 % у складі заробітної плати (п.п. 164.2.1 ПКУ, п.п. 1.4 п.п. 161 підрозд. 10 розд. ХХ ПКУ).
У 4ДФ зазначайте суму винагороди таким працівникам у загальній сумі зарплати з ознакою доходу «101».
Якщо винагороду за підсумками роботи за рік виплачуєте колишнім працівникам після звільнення (тобто вже стороннім особам), то її суму також оподатковуйте ПДФО за ставкою 18 % та ВЗ за ставкою 1,5 %, але вже як інший оподатковуваний дохід (п.п. 164.2.20 ПКУ).
У 4ДФ відображайте суму винагороди експрацівникам з ознакою доходу «127».
ЄСВ. Винагорода за підсумками роботи за рік у складі зарплати входить до бази нарахування ЄСВ. Ставки внеску стандартні: 22 % — у загальному випадку, 8,41 % — для осіб з інвалідністю (див. п. 1 ч. 1 ст. 7 Закону № 2464*).