Згідно з п.п. 9.5 підрозд. 8 розд. ХХ ПКУ на час перебування на спецЄП реєстрація платника ПДВ призупиняється. Платник спецЄП утрачає всі свої права й обов’язки як платник ПДВ на період перебування на цій системі оподаткування.
У вашому випадку перша подія відбулася ще до того, як покупець перейшов на спецЄП. Тому за датою першої події ви абсолютно правильно склали в загальному порядку ПН (як на платника ПДВ) і подали її на реєстрацію. Після того як її призупинили, ви повинні подати відповідні документи на розблокування (див. «Орієнтовний перелік розблокувальних, антиризикових і табличних документів» // «Податки & бухоблік», 2023, № 15). Причому той факт, що покупець перейшов на спецЄП, ніяк не змінює суті цієї ПН. Її не потрібно якось виправляти і, скажімо, переробляти на неплатника.
На наш погляд, немає жодних перешкод для того, щоб зареєструвати цю ПН
Навіть попри те що в покупця реєстрацію платником ПДВ зупинено. Принаймні в ПКУ прямої заборони немає. Тому якщо ви подасте документи на розблокування цієї ПН і податківці приймуть рішення про її реєстрацію, то вона повинна зареєструватися.
Що стосується покупця, то після того, як він повернеться на колишню систему оподаткування (чи на загальну систему, якщо побажає; п.п. 9.9 підрозд. 8 розд. ХХ ПКУ), він, по-перше, зможе показати ПК за цією ПН, а по-друге, у нього повинен збільшитися регліміт через показник ΣНаклОтр. Адже заборона на збільшення цього показника встановлена тільки на період зупинення реєстрації платником ПДВ (детальніше див. «Навздогін» за ПКУ, або Розрахунок регліміту для спецЄПшника» // «Податки & бухоблік», 2022, № 95).