Теми статей
Обрати теми

Загальний механізм блокування: робота СМКОР*

Солошенко Людмила, податковий експерт
Порядок блокування податкових накладних (ПН) / розрахунків коригування (РК) змінюється із завидною регулярністю. З 8 липня 2023 року запрацюють зміни, внесені постановою КМУ від 02.06.2023 № 574. Розглянемо ці блокувальні нововведення в тематичному номері. А розпочнемо з основ — нагадаємо загальний механізм блокування ПН/РК.

* Система моніторингу критеріїв оцінки ризику.

Моніторинг (перевірка) ПН/РК

ПН/РК перед реєстрацією в ЄРПН перевіряються — проходять дворівневий «блокувальний» контроль.

I рівень: відповідність ознакам безумовної реєстрації. Передусім ПН/РК перевіряються на відповідність ознакам безумовної реєстрації (тобто автоматичної реєстрації без блокування). Ознаки безумовної реєстрації наведені в п. 3 Порядку зупинення реєстрації ПН/РК в ЄРПН, затвердженого постановою КМУ від 11.12.2019 № 1165 (далі — Порядок № 1165). Усього їх 7:

1) ПН, які не видаються покупцеві та/або на пільгові операції (звільнені від ПДВ);

2) критерій «місячного обсягу постачань (без ПДВ) менше 500 тис. грн (а з одним покупцем — не більше 50 тис. грн) + ПДВ, сплачений за минулий місяць > 20 тис. грн + керівник займає «не більше 3 крісел» (керує одночасно не більше ніж трьома платниками)»;

3) критерії податкового навантаження (за попередні 12 місяців сплачений ПДВ до бюджету (без ввізного!) > 1 млн грн + одночасно показники D і P відповідають умові: D > 0,05 і P < Pм х 1,4);

4) товар/послуга, зазначені в ПН/РК, відображені в Таблиці даних платника ПДВ, врахованій (!) податківцями. Але за умови, що платника не віднесено до ризикових (тобто щодо нього відсутнє діюче рішення про відповідність критеріям ризиковості платника, про це ще скажемо далі);

5) критерій, установлений для сільгоспПН/РК мікро- і малих підприємств, який, проте, не працює (скасований постановою КМУ від 17.05.2022 № 603 як нереалізований);

6) «дрібні» ПН на платника (з обсягом ≤ 5 тис. грн), за умови, що платника не віднесено до ризикових, керівник займає «не більше 3 крісел» і місячний обсяг операцій не перевищує 500 тис. грн;

7) «дрібні» РК (збільшуючі/зменшуючі, на платника/неплатника) з коригуванням суми компенсації ≤ 5 тис. грн, за умови, що платника не віднесено до ризикових, керівник займає «не більше 3 крісел» і місячний обсяг операцій не перевищує 500 тис. грн.

Тому

якщо ПН/РК або платник відповідає хоча б одній з таких ознак безумовної реєстрації, то ПН/РК реєструються без моніторингу і не блокуються (п. 4 Порядку № 1165)

А також до кінця воєнного стану не блокуються ПН/РК за операціями вивезення товарів у режимі експортного забезпечення (пп. 91.2, 91.4 підрозд. 2 розд. ХХ ПКУ).

Проте встановлено два винятки щодо РК — завжди підпадають під моніторинг:

— усі РК на платника, у яких передбачено зменшення хоча б однієї позиції (за винятком РК з коригуванням (-/+) суми компенсації ≤ 5 тис. грн);

— усі РК на неплатника (за винятком РК з коригуванням (-/+) суми компенсації ≤ 5 тис. грн).

Тому такі РК перевіряються на повну (тобто підлягають в загальному порядку блокувальному моніторингу).

А ось при невідповідності ПН/РК ознакам безумовної реєстрації проводяться перевірки наступного рівня.

II рівень: відповідність блокувальним ознакам. На цьому рівні поетапно перевіряють, чи потрапляють ПН/РК у ті, що блокуються за (п. 5 Порядку № 1165):

— критеріями ризиковості платника;

— показниками позитивної податкової історії платника;

— критеріями ризиковості операцій.

Тому саме при таких перевірках ПН/РК можуть заблокувати. У якій послідовності проводяться перевірки?

Етап 1. Ризиковий платник. Передусім перевірять, чи є платник ризиковим? Критерії ризиковості платника визначені в додатку 1 до Порядку № 1165. Усього їх 8. Детальніше про них див. «Ризиковість платника» // «Податки & бухоблік», 2023, № 53. Якщо платник відповідає хоча б одному ризиковому критерію, ПН/РК блокуються (п. 6 Порядку № 1165).

Причому врахуйте, що:

— при ризиковому статусі від блокування ПН/РК не захистить Таблиця даних. Оскільки при ризиковості платника (за критеріями 1 — 5) Таблицю можуть скасувати (п. 19 Порядку № 1165). А при ризиковості (за критеріями 6 — 8) дія врахованої Таблиці даних на час перебування платника в ризикових призупиняється («заморожується») до виходу з ризикових. Тож у такому разі розраховувати на допомогу від Таблиці можна тільки після зняття ризикового статусу і виходу з ризикових (коли її дію буде відновлено);

після виходу з ризикових передбачена можливість автоматичного розблокування і реєстрації деяких заблокованих ПН/РК (при виконанні певних умов з п. 61 Порядку № 1165). Детальніше про це див. статтю «Автоматичне розблокування ПН після зняття «ризикового» статусу» // «Податки & бухоблік», 2023, № 53.

А ось якщо платник не ризиковий — настає наступний етап перевірки.

Етап 2. Позитивна податкова історія платника. Якщо платник — не ризиковий, то далі перевірять його позитивну історію. Перелік показників позитивної податкової історії наведений у додатку 2 до Порядку № 1165. Усього їх 6. Детальніше про них див. «Позитивна історія платника: як її використовувати» // «Податки & бухоблік», 2023, № 53. Важливо! Позитивна історія може вберегти від блокування. Оскільки якщо неризиковий платник відповідає хоча б одному з таких «позитивних» показників, то ПН/РК не блокуються (п. 7 Порядку № 1165). Але якщо позитивний статус отримати не вдалося, ПН/РК перевірятимуться далі — на ризиковість операцій.

Етап 3. Ризиковість операцій. Це завершальний етап перевірки. Критерії ризиковості операцій перелічені в додатку 3 до Порядку № 1165. Усього їх 6. Детальніше про них див. «Ризиковість операцій» // «Податки & бухоблік», 2023, № 53. При відповідності хоча б одному з таких критеріїв ПН/РК можуть заблокувати.

Причому порівняйте: якщо при ризиковому статусі платника блокуються всі ПН/РК (окрім тих, що відповідають безумовній реєстрації), то при ризиковості операцій зупиняють реєстрацію однієї конкретної «ризикової» ПН/PK.

І тільки якщо після такого моніторингу операція з ПН/РК не відповідає жодному з таких блокувальних критеріїв (тобто всі перевірки благополучно пройдені) — ПН/РК зареєструють у ЄРПН!

А для наочності представимо всю процедуру блокувального моніторингу у вигляді схеми (див. рис. 1):

img 1

Рис. 1. Блокувальний моніторинг ПН/РК

Механізм блокування ПН/РК

Зважаючи на такий моніторинг увесь механізм блокування ПН/РК можна представити так (див. рис. 2).

Після направлення ПН/РК на реєстрацію (етап 1) їх перевіряють на блокувальні ознаки з Порядку № 1165 (етап 2). І якщо під час такої перевірки (моніторингу) буде встановлено, що ПН/РК підпадають під блокувальні критерії, то ПН/РК заблокують (етап 3). У такому разі одночасно і продавцеві, і покупцеві надійде квитанція про блокування ПН/РК (п. 17 Порядку ведення ЄРПН, затвердженого постановою КМУ від 29.12.2010 № 1246), у якій будуть зазначені: причини блокування, а також пропозиція подати розблокувальні документи (п. 11 Порядку № 1165).

Тоді для розблокування ПН/РК платник може подати розблокувальні документи п. 5 Порядку № 520) протягом 365 днів з дати виникнення ПЗ за заблокованою ПН/РК (етап 4). Причому за результатами їх розгляду податківці можуть запросити в платника подати додаткові документи (направивши платникові повідомлення за формою додатка 2 до Порядку № 520), якщо поданих пояснень фіскалам буде недостатньо (етап 5).

За результатами розгляду поданих платником документів з поясненнями податківці можуть прийняти рішення:

про реєстрацію ПН/РК (і розблокувати ПН/РК) або

про відмову в реєстрації ПН/РК.

В останньому випадку платник може оскаржити рішення про відмову в реєстрації ПН в адміністративному або судовому порядку (етапи 6 — 8). Тоді при адміноскарженні скаргу на рішення регіональної комісії платник подає комісії центрального рівня (пп. 1, 12 Порядку оскарження № 1165*). А також при оскарженні разом зі скаргою платник може подати пояснення та копії документів, що підтверджують інформацію, зазначену в заблокованій ПН/РК (п. 11 Порядку оскарження № 1165). Тож ПН/РК можуть бути розблоковані в результаті оскарження.

* Порядок розгляду скарги щодо рішення про відмову в реєстрації ПН/РК в ЄРПН, про неврахування таблиці даних платника ПДВ, про відповідність платника ПДВ критеріям ризиковості платника податку, затверджений постановою КМУ від 11.12.2019 № 1165.

Ще врахуйте, що після змін, внесених постановою КМУ від 02.06.2023 № 574, за правилами, встановленими Порядком оскарження № 1165, можна оскаржити неврахування Таблиці даних і присвоєння платникові ризикового статусу. Для цього передбачені окремі види скарг: при оскарженні Таблиці (додаток 2 до Порядку оскарження № 1165), при оскарженні ризикового статусу (додаток 3 до Порядку оскарження № 1165), з якими також можна подати відповідні пояснювальні документи (п. 11 Порядку оскарження № 1165).

img 2

Рис. 2. Механізм блокування ПН/РК

* На воєнному стані строки продовжуються (п. 102.9, п.п. 69.9 підрозд. 10 розд. ХХ ПКУ). Проте за законопроєктом № 8401 воєнне призупинення строків можуть скасувати (орієнтовно з 1 серпня).

** Порядок прийняття рішень про реєстрацію / відмову в реєстрації ПН/РК в ЄРПН, затверджений наказом Мінфіну від 12.12.2019 № 520.

*** До кінця воєнного стану строк розгляду скарги податківцями становить 10 робочих (а не календарних) днів (п.п. 69.9 підрозд. 10 розд. ХХ ПКУ).

Висновки

  • ПН/РК, відправлені на реєстрацію, моніторять (перевіряють) на відповідність ознакам безумовної реєстрації. При відповідності хоча б одному критерію їх реєструють автоматично (без блокування).
  • При невідповідності ознакам безумовної реєстрації проводяться перевірки далі: на ризиковість платника, позитивну податкову історію, ризиковість операцій (при цих перевірках ПН/РК можуть заблокувати).
  • Для розблокування ПН/РК платник може подати розблокувальні документи, а також доподати документи (якщо того вимагатимуть фіскали).
  • Якщо за результатами розгляду розблокувальних документів податківцями буде прийнято рішення про відмову в реєстрації ПН/РК, платник може його оскаржити в адміністративному або судовому порядку.
App
Завантажуйте наш мобільний додаток Factor

© Factor.Media, 1995 -
Всі права захищені

Використання матеріалів без узгодження з редакцією заборонено

Ознайомитись з договором-офертою

Приєднуйтесь
Адреса
м. Харків, 61002, вул. Сумська, 106а
Ми приймаємо
ic-privat ic-visa ic-visa

Ми використовуємо cookie-файли, щоб зробити сайт максимально зручним для вас та аналізувати використання наших продуктів та послуг, щоб збільшити якість рекламних та маркетингових активностей. Дізнатися більше про те, як ми використовуємо ці файли можна тут.

Дякуємо, що читаєте нас Увійдіть і читайте далі