Традиційний підхід (до змін)
У загальному випадку відповідь на запитання, поставлене вище, практика вже давно сформулювала. Якщо ризиковий платник відправлятиме ПН/РК на реєстрацію, то з імовірністю 99 % вони блокуватимуться (1 % залишається на критерії безумовної реєстрації, при відповідності яким ПН/РК узагалі не моніториться; п. 3 Порядку № 1165). Тому ризиковому платникові немає жодного сенсу відправляти ПН/РК на реєстрацію, щоб потім не возитися з їх розблокуванням.
Виняток становить ситуація, коли строки реєстрації ПН/РК підтискають. Тоді, не відправивши їх на реєстрацію, платник ризикує бути оштрафованим за несвоєчасну реєстрацію або відсутність реєстрації (пп. 1201.1 і 1201.2 ПКУ).
Отже, лише в такому випадку логічно відправити ПН/РК на реєстрацію, а потім подавати документи на вихід з категорії ризикових і розблоковувати ці ПН/РК
Причому розблоковувати ПН/РК краще після того, як позбавитеся від ризиковості платника. Оскільки на практиці ризиковому платникові, швидше за все, відмовлять у розблокуванні (навіть попри те, що норми, яка забороняє розблокування ПН/РК ризиковому платникові, немає). І тоді зареєструвати ПН/РК вийде тільки через оскарження (адміністративне або судове).
Останні зміни
Податкове законодавство не стоїть на місці. А норми, пов’язані з блокуванням, змінюються частіше за інші податкові норми. З 08.07.2023 набирає чинності постанова КМУ від 02.06.2023 № 574 (ср. ). Як ви вже знаєте, з’являється таке нововведення, як автоматичне розблокування ПН/РК при знятті статусу ризикового платника. Для цього треба виконати цілу низку умов (п. 61 Порядку № 1165):
1) ПН/РК мають бути заблоковані через ризиковість платника;
2) таке блокування повинне бути в періоді між двома датами: датою прийняття рішення про ризиковість платника і датою подання документів на виведення з ризикових платників (за результатами розгляду яких прийнято позитивне рішення);
3) ПН/РК мають бути подані на реєстрацію не раніше 180 днів до дати подання документів на виведення з ризикових платників. Зверніть увагу: ідеться не про дату ПН/РК, а про дату подання їх на реєстрацію;
4) на початок дня автоматичної реєстрації ПН/РК не відповідає критеріям ризиковості операції;
5) щодо таких ПН/РК не прийняте рішення про відмову в реєстрації;
6) потрібна достатня сума регліміту для реєстрації ПН/РК.
Детальніше про автоматичне розблокування можна почитати в статті «Автоматичне розблокування податкової накладної після зняття «ризикового» статусу» // «Податки & бухоблік», 2023, № 53).
Багато платників цікавляться:
чи не вплине поява автоматичного розблокування ПН/РК на традиційну схему поведінки?
Як діяти після змін
На наш погляд, принципових змін бути не повинно. Ба більше, в деяких випадках зміни тільки стимулюють платника діяти за традиційною схемою. Змоделюємо можливу ситуацію.
Платника включають до категорії ризикових. Як і раніше, відправлені на реєстрацію ПН/РК з великою імовірністю будуть заблоковані. Тому краще реєструвати їх після зняття ризикового статусу. Так само як і раніше, при наближенні граничних строків реєстрації, логічно відправляти ПН/РК на реєстрацію, навіть попри те, що їх заблокують. А ось після блокування з’являється принциповий момент.
До набрання чинності постановою КМУ № 574 у когось ще могла жевріти надія розблокувати ПН/РК до того, як платник вийде з ризикових. Зрозуміло, що такі міркування і частково наївні, але, повторимося, норми, що забороняє розблокування ризиковому платникові, у ПКУ немає.
Після ж набрання чинності постановою КМУ № 574 подавати документи на розблокування ПН/РК до подання документів на виведення з ризикових зовсім не розумно. Адже якщо (а точніше коли) податківці винесуть рішення про відмову в реєстрації, то після виведення платника з ризикових ця ПН/РК так і залишиться не зареєстрованою: щодо неї винесене рішення про відмову, а отже, вона не відповідатиме критеріям автоматичного розблокування.
Якщо ж дочекатися виведення з ризикових, не подаючи документи на розблокування, то наступного дня ПН/РК має бути зареєстрована автоматично (якщо впишеться в усі умови реєстрації).
У результаті доходимо до такого алгоритму. Якщо вас включили в ризикові платники, то до виходу із цього статусу краще не відправляти ПН/РК на реєстрацію (виняток — підходять граничні строки реєстрації ПН, у цьому випадку треба подавати ПН на реєстрацію, попри те, що її заблокують).
Якщо ж ви відправили ПН і її заблокували, то не подавайте документи на розблокування до зняття ризикового статусу. Краще спочатку зніміть ризиковий статус, і тоді ПН/РК можуть зареєструватися автоматично
У цьому принципова відмінність від колишнього механізму: раніше довелося б цю ПН/РК розблоковувати. У будь-якому разі шанси розблокувати ПН/РК після зняття ризикового статусу набагато вищі.
Висновки
- Ризиковому платникові є сенс подавати ПН/РК на реєстрацію, тільки якщо підтискають граничні строки реєстрації.
- З 08.07.2023 набирає чинності автоматичне розблокування ПН/РК при відповідності певним умовам.
- Якщо ризиковий платник подасть ПН/РК на реєстрацію, то після блокування не треба подавати документи на розблокування. Краще зняти ризиковий статус, і за певних умов ПН/РК зареєструється автоматично.