Як необхідно оподатковувати оплату, отриману за послуги, які були надані в грудні 2022 року, буде залежати від того, на якій системі оподаткування ви перебували до переходу на спецЄП.
Загальна система → СпецЄП. Якщо до переходу на спецЄП були на загальній системі оподаткування (платниками податку на прибуток), то з вартості наданих послуг ще в грудні 2022 року виник бухобліковий дохід (п. 5 НП(С)БО 15). Отже, дохід за цими послугами вже виник у періоді перебування на загальній системі оподаткування.
Правила з п.п. 9.4 підрозд. 8 розд. ХХ ПКУ наказують визначати спецЄП-дохід відповідно до ст. 292 ПКУ. А в цій статті сказано (п.п. 6 п. 292.11 ПКУ), що суми коштів, які надійшли як оплата товарів (робіт, послуг), реалізованих у період перебування на загальній системі оподаткування і вартість яких була включена до доходу юридичної особи при обчисленні податку на прибуток підприємств,
не включаються до доходу платника єдиного податку
Тобто якщо оплата надійшла за послуги, дохід за якими виник у періоді до переходу на спецЄП, то оподатковувати ці кошти спецЄП 2 % (за датою отримання коштів) не потрібно.
Суму ПДВ, що надійшла у складі такої оплати, оподатковувати спецЄП 2 % також не потрібно (п.п. 7 п. 292.11 ПКУ).
Отже, оплата, яка надійшла у січні 2023 (у періоді перебування на спецЄП) за послуги, надані в грудні 2022 (до переходу на спецЄП), не буде включатися до доходу, з якого потрібно сплачувати спецЄП 2 %. Звісно, первинні документи (виписка банку) повинні давати змогу ідентифікувати, що надійшла оплата за послуги, які надавалися раніше (до переходу на спецЄП).
«Класичний» ЄП → СпецЄП. Якщо до переходу на спецЄП платник працював на «класичному» ЄП (у групі 3), це вже інша історія. У всіх платників ЄП (як тих, хто працює на «класичному» ЄП, так і тих, хто працює на спецЄП) дохід виникає за касовим методом (на дату отримання коштів) (п. 292.6 ПКУ). Отже, з послуг, наданих у грудні 2022 року, оплата за які надійшла в січні 2023 року, дохід виникає в періоді перебування на спецЄП (оскільки кошти отримані саме зараз — коли платник перебуває на спецЄП). А отже, дохід з цих послуг (наданих у грудні 2022 року) має оподатковуватися за ставкою 2 %.
Чи включати в цьому випадку до суми доходу ПДВ, отриманий у сумі оплати? Враховуючи, що до переходу на спецЄП ви працювали на ПДВшній ставці 3 %, то податкові зобов’язання з ПДВ за операцією виникли за датою першої події — за фактом надання послуг (у грудні 2022 року). Оплата є вже другою події. Оскільки ви нарахували податкові зобов’язання з ПДВ з цієї суми, то сума ПДВ не має потрапляти в ЄП-дохід. А тому тут має спрацьовувати п.п. 1 п. 292.11 ПКУ, відповідно до якого суми ПДВ не включаються до складу доходу платника ЄП.
Отже, в цьому випадку на суму отриманої в січні 2023 року оплати за послуги, надані в грудні 2022 року, необхідно визнати дохід за ставкою 2 %. Але дохід нараховуємо на суму без ПДВ.