Якщо коротко, то наказ про те, що працівник, якого було звільнено з військової служби, приступив до роботи, видаєте тоді, коли це фактично станеться. А ось про те, коли це повинно статися, ми з вами зараз поговоримо.
За працівником, призваним/прийнятим на військову службу під час дії особливого періоду, зберігають місце роботи та посаду на строк до закінчення особливого періоду або до дня фактичного звільнення з військової служби. Такі гарантії визначені ч. 3 ст. 119 КЗпП.
Днем звільнення з військової служби вважається день виключення військовослужбовця зі списків особового складу військової частини у зв’язку зі звільненням з військової служби. Зазначається він у наказі командира (начальника) військової частини. Витяг саме з цього наказу й надав працівник нашому читачеві (див. вище).
Крім того, у разі виключення зі списків особового складу військової частини військовослужбовець підлягає направленню на військовий облік до районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки (далі — ТЦК та СП) за вибраним місцем проживання (див. абзац перший п. 242 Положення про проходження громадянами України військової служби у Збройних Силах України, затвердженого указом Президента України від 10.12.2008 № 1153/2008).
Частиною 11 ст. 26 Закону України «Про військовий обов’язок і військову службу» від 25.03.92 № 2232-XII (далі — Закон № 2232) встановлено, що особи, звільнені з військової служби, зобов’язані у п’ятиденний строк прибути до ТЦК та СП для взяття на військовий облік. При цьому ч. 2 ст. 21 Закону № 2232 та ч. 2 ст. 119 КЗпП звільняють працівників від роботи на час, необхідний для виконання зазначених обов’язків, із збереженням за ними місця роботи, займаної посади і середньої заробітної плати.
Тобто
за час взяття працівника на військовий облік в ТЦК та СП потрібно зберігати за ним не тільки місце роботи, займану посаду, а й середню зарплату
Зауважимо, що, на нашу думку, час, протягом якого працівник повинен стати на облік у ТЦК та СП (5 днів), і час, необхідний для постановки на військовий облік, що оплачується за середньою, це, як-то кажуть в Одесі, дві великі різниці. Тому вважаємо, що середній заробіток слід зберегти тільки за дні фактичного перебування у ТЦК та СП з метою постановки на облік. Решту днів — з дня, що настає за днем звільнення з військової служби, і до дня взяття на військовий облік в ТЦК та СП (за наявності таких днів) — оплачувати не потрібно. Це дні, не відпрацьовані з поважних причин.