Теми статей
Обрати теми

Працівник звільнився з військової служби

Марченко Олена, експерт з кадрових і податкових питань, Ушакова Лілія, експерт з кадрових і податкових питань
Податки & бухоблік Травень, 2023/№ 42
Друк
Мобілізованого працівника звільнили з військової служби. У поданому працівником витягу з наказу зазначено про його виключення зі списків ЗСУ та необхідність стати на військовий облік за місцем проживання. Якою датою робити наказ про те, що працівник може приступити до роботи? Відповідь на це запитання шукає читач «Податки & бухоблік». Допоможемо йому розібратися.

Якщо коротко, то наказ про те, що працівник, якого було звільнено з військової служби, приступив до роботи, видаєте тоді, коли це фактично станеться. А ось про те, коли це повинно статися, ми з вами зараз поговоримо.

Гарантії та військово-облікове

За працівником, призваним/прийнятим на військову службу під час дії особливого періоду, зберігають місце роботи та посаду на строк до закінчення особливого періоду або до дня фактичного звільнення з військової служби. Такі гарантії визначені ч. 3 ст. 119 КЗпП.

Днем звільнення з військової служби вважається день виключення військовослужбовця зі списків особового складу військової частини у зв’язку зі звільненням з військової служби. Зазначається він у наказі командира (начальника) військової частини. Витяг саме з цього наказу й надав працівник нашому читачеві (див. вище).

Крім того, у разі виключення зі списків особового складу військової частини військовослужбовець підлягає направленню на військовий облік до районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки (далі — ТЦК та СП) за вибраним місцем проживання (див. абзац перший п. 242 Положення про проходження громадянами України військової служби у Збройних Силах України, затвердженого указом Президента України від 10.12.2008 № 1153/2008).

Частиною 11 ст. 26 Закону України «Про військовий обов’язок і військову службу» від 25.03.92 № 2232-XII (далі — Закон № 2232) встановлено, що особи, звільнені з військової служби, зобов’язані у п’ятиденний строк прибути до ТЦК та СП для взяття на військовий облік. При цьому ч. 2 ст. 21 Закону № 2232 та ч. 2 ст. 119 КЗпП звільняють працівників від роботи на час, необхідний для виконання зазначених обов’язків, із збереженням за ними місця роботи, займаної посади і середньої заробітної плати.

Тобто

за час взяття працівника на військовий облік в ТЦК та СП потрібно зберігати за ним не тільки місце роботи, займану посаду, а й середню зарплату

Зауважимо, що, на нашу думку, час, протягом якого працівник повинен стати на облік у ТЦК та СП (5 днів), і час, необхідний для постановки на військовий облік, що оплачується за середньою, це, як-то кажуть в Одесі, дві великі різниці. Тому вважаємо, що середній заробіток слід зберегти тільки за дні фактичного перебування у ТЦК та СП з метою постановки на облік. Решту днів — з дня, що настає за днем звільнення з військової служби, і до дня взяття на військовий облік в ТЦК та СП (за наявності таких днів) — оплачувати не потрібно. Це дні, не відпрацьовані з поважних причин.

Передплатіть, щоб відкрити доступ до матеріалів Я вже
logo PRO PRO-доступ Необмежений доступ до всіх закритих матеріалів сайту без реклами
App
Завантажуйте наш мобільний додаток Factor

© Factor.Media, 1995 -
Всі права захищені

Використання матеріалів без узгодження з редакцією заборонено

Ознайомитись з договором-офертою

Приєднуйтесь
Адреса
м. Харків, 61002, вул. Сумська, 106а
Ми приймаємо
ic-privat ic-visa ic-visa
Powered by
Factor Web Solutions

Ми використовуємо cookie-файли, щоб зробити сайт максимально зручним для вас та аналізувати використання наших продуктів та послуг, щоб збільшити якість рекламних та маркетингових активностей. Дізнатися більше про те, як ми використовуємо ці файли можна тут.

Дякуємо, що читаєте нас Увійдіть і читайте далі