Теми статей
Обрати теми

Якщо витрати показати в іншому періоді?

Солошенко Людмила, податковий експерт
Податки & бухоблік Травень, 2023/№ 43
Друк
Не показали витрати (на комунальні послуги) в декларації за 2022 рік і за I квартал 2023. Чи можна не виправляти помилки, а показати ці витрати в поточній декларації за півріччя 2023 (щоб зменшити поточний податок на прибуток)?

Визнання витрат у бухобліку

Одразу скажемо, що за бухобліковими правилами витрати треба визнавати у своєму періоді — у періоді, до якого вони належать (тобто разом з доходом або в періоді фактичного понесення, якщо безпосередньо їх пов’язати з доходом неможливо, п. 7 НП(С)БО 16). Інакше

якщо витрати показати не в тому періоді, то це призведе до викривлення фінансової звітності

Тобто витрати минулого періоду виявляться занижені, а поточного — завищені. Таким чином буде порушений принцип обачності, згідно з яким методи оцінки, що використовуються в бухобліку, повинні запобігати заниженню оцінки зобов’язань та витрат і завищенню оцінки активів і доходів підприємства (п. 6 розд. III НП(С)БО 1). У підсумку буде викривлений фінрезультат.

Таким чином, для витрат у бухобліку чітко позначений момент виникнення. Тому відображати їх у чужому періоді неправильно.

Ну а оскільки податковоприбутковий облік орієнтований на бухгалтерський, то в платників податку на прибуток бухоблікові помилки (витрати «не того періоду») спричинять помилки і в податковоприбутковому обліку. Причому навіть у тому випадку, якщо помилка — внутрішньорічна (наприклад, витрати показали не в тому кварталі року). Розглянемо ситуації детальніше.

Помилка (витрати) поточного року

Податок на прибуток. Припустимо, що витрати (в сумі 10000 грн) врахували не в тому кварталі року — не в I кварталі, а збираємося врахувати в декларації за півріччя 2023 року (див. таблицю). До яких наслідків у платника-квартальника це може призвести?

Передплатіть, щоб відкрити доступ до матеріалів Я вже
logo PRO PRO-доступ Необмежений доступ до всіх закритих матеріалів сайту без реклами
App
Завантажуйте наш мобільний додаток Factor

© Factor.Media, 1995 -
Всі права захищені

Використання матеріалів без узгодження з редакцією заборонено

Ознайомитись з договором-офертою

Приєднуйтесь
Адреса
м. Харків, 61002, вул. Сумська, 106а
Ми приймаємо
ic-privat ic-visa ic-visa
Powered by
Factor Web Solutions
Ми використовуємо cookie-файли, щоб зробити сайт максимально зручним для вас та аналізувати використання наших продуктів та послуг, щоб збільшити якість рекламних та маркетингових активностей. Дізнатися більше про те, як ми використовуємо ці файли можна тут.
Дякуємо, що читаєте нас Увійдіть і читайте далі