Теми статей
Обрати теми

ФОП на ЄП надав юрособі-прибутківцю послугу, що конфліктує з ЄП: наслідки для юрособи

Томашпольський Сергій, податковий експерт
Діяльність ФОП на єдиному податку (ЄП) має певні рамки. Якщо ФОП при виконанні угоди за них вийшов, чи може це якось позначитися на замовнику — юрособі — платнику податку на прибуток? Зараз з’ясуємо.

Наслідки для ФОП

Фактично можемо мати справу з двома ситуаціями:

1) ФОП здійснює діяльність, яка сумісна зі спрощенкою, але не сумісна з умовами перебування в тій групі ЄП, на якій перебуває ФОП. Як-то, наприклад, здавання ФОП на ЄП групи 2 в оренду нерухомості платнику податку на прибуток;

2) ФОП здійснює діяльність, взагалі заборонену на спрощенці. Як, наприклад, здавання в оренду більше площі нерухомості, ніж дозволено п.п. 291.5.3 ПКУ.

Ми звертаємо на це увагу, бо тут є певна специфіка, пов’язана зі скасуванням спецЄП. Так, експлатникам спецЄП давався місяць після «зіскоку» зі спецЄП на те, щоб легально позбутися діяльності, яка передбачена: п. 291.5 ПКУ — для платників ЄП груп 1 — 3; п. 291.51 ПКУ — для платників ЄП групи 4, тобто є забороненою на спрощенці. Це наша ситуація «2» (див. вище). Звідси, якщо ФОП-експлатник спецЄП у серпні 2023 здійснював таку діяльність (яка була сумісна зі спецЄП, але не сумісна з класичним ЄП), то це взагалі не є порушенням. Хоча податківці, як з’ясувалося, розуміють цю норму досить-таки специфічно (більше деталей щодо цього знайдете у статті «Отримання ФОП постоплати після скасування спецЄП: фіскальне роз’яснення ДПСУ» // «Податки & бухоблік», 2023, № 70). І навіть у такій ситуації говорять про застосування підвищеної ставки ЄП 15 % та необхідність покинути спрощенку, якщо буде отримано відповідний дохід.

Це, власне, і є негативні наслідки для ФОП у ситуаціях 1 та 2:

— застосування до доходу від відповідної діяльності ставки ЄП 15 % (пп. 4 та 5 п. 293.4 ПКУ);

— необхідність покинути спрощенку (пп. 5 та 9 п.п. 298.2.3 ПКУ).

А як щодо контрагента ФОП? Про це поговоримо далі.

Загроза витратам та ПК з ПДВ через недійсність правочину

Чи є такий правочин недійсним? Адже якщо так, то податківці зможуть наполягати на тому, що за відповідною операцією юрособа-покупець (замовник) не зможе сформувати витрат і розраховувати на податковий кредит (ПК) з ПДВ.

Ми би тут виокремили дві ситуації:

1) коли у ФОП в ЄДР (Єдиний державний реєстр юридичних осіб, фізичних осіб — підприємців та громадських формувань) є вид діяльності, який конфліктує зі спрощенкою, чи з умовами перебування в конкретній групі спрощенки;

2) коли у ФОП узагалі немає такого виду діяльності в ЄДР.

Насправді,

в обох цих випадках, за умови що фактично товари поставлялись, роботи виконувались, послуги надавались, про що складено належний первинний документ, у податківців, вважаємо, немає підстав визнавати договори недійсними, господарські операції — нереальними

Див. із цього приводу, зокрема, статтю «Відсутній код КВЕД у ЄДР: які наслідки?» // «Податки & бухоблік», 2018, № 93 (ср. ).

Щодо першої ситуації (коли у ФОП в ЄДР є відповідний вид діяльності), вважаємо, прискіпування податківців взагалі малоймовірними та позбавленими жодного сенсу. Адже про що мова?

Тут немає податкового правопорушення. Згідно з п. 109.1 ПКУ податковим правопорушенням є протиправне, винне (у випадках, прямо передбачених цим Кодексом) діяння (дія чи бездіяльність) платника податку (у тому числі осіб, прирівняних до нього), контролюючих органів та/або їх посадових (службових) осіб, інших суб’єктів у випадках, прямо передбачених цим Кодексом.

У нашому випадку жодної протиправної дії / бездіяльності ФОП не вчиняв. Відповідальність в розумінні гл. 11 ПКУ тут не передбачена.

Ставка ЄП 15 % та необхідність покинути спрощенку є звичайними (!) правилами перебування на спрощеній системі / покидання спрощеної системи. Хоча і не дуже зручними. Тобто

маємо справу зі звичайною операцією із платником ЄП

Про яку недійсність договору взагалі тут може йти мова?

Тож ні витратам, ні ПК з ПДВ тут загрожувати нічого не повинно.

Щодо другої ситуації (коди виду діяльності у ЄДР немає), то докладніше див. «Якщо у ФОП немає коду КВЕД для надання послуг: наслідки для отримувача» // «Податки & бухоблік», 2023, № 77).

Утримання із виплати ПДФО та ВЗ

Вид діяльності є в ЄДР. Юрособа тут не буде зобов’язана утримувати з доходу, виплаченого ФОП-спрощенцю, ПДФО і ВЗ (за умови документального підтвердження ФОП свого статусу, про що детальніше у статті «Виплачуємо дохід ФОПу: документи для уникнення подвійного оподаткування» // «Податки & бухоблік», 2023, № 17*). Хай навіть такого виду діяльності у ФОП немає в Реєстрі платників ЄП.

* Там же дивіться щодо подання на ФОП додатка 4ДФ.

Адже, як ми з’ясували вище, маємо справу зі звичайною операцією із платником ЄП. Хай навіть до ФОП у цьому разі буде застосовано «незручні», але ж саме єдиноподаткові правила (ставка ЄП 15 % та необхідність покинути спрощенку).

При цьому якщо в отриманій від ФОП копії витягу з Реєстру платників ЄП не буде вказано потрібний вид діяльності, то краще проявити обачність та перевірити, чи є у нього такий вид діяльності в ЄДР.

Виду діяльності немає в ЄДР. Тут знову ж таки докладніше див. «Якщо у ФОП немає коду КВЕД для надання послуг: наслідки для отримувача» // «Податки & бухоблік», 2023, № 77).

ЄСВ

Питання з ЄСВ може виникнути тільки у випадку, коли підприємець надає підприємству послуги чи виконує роботи (принагідно нагадаємо, що оренда не розглядається для цих цілей як послуга).

Припустимо, так воно і є (маємо справу з послугами/роботами).

Згідно із Законом № 2464* ЄСВ не нараховується за цивільно-правовими договорами із ФОП, якщо виконувані роботи (надавані послуги) відповідають видам діяльності, відповідно до відомостей з ЄДР.

* Закон України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування» від 08.07.2010 № 2464-VI.

Тобто тут узагалі без жодних сумнівів вирішальними є саме дані ЄДР.

Якщо виконані ФОП роботи (надані послуги) відповідають видам діяльності, зазначеним в ЄДР, то на винагороду, виплачену за цивільно-правовим договором робіт/послуг на користь ФОП, ЄСВ не нараховують (п. 1 ч. 1 ст. 4 Закону № 2464)

У зворотному випадку нараховують.

А чи конфліктує така діяльність зі спрощенкою або умовами перебування в конкретній групі спрощенки — значення не має.

Висновки

  • У випадку коли ФОП порушує умови перебування на спрощенці чи в конкретній групі спрощенки, таку угоду, на нашу думку, не можна вважати недійсною.
  • Вважаємо, що питань з приводу витрат та ПК покупця не може бути.
  • З доходів від конфліктної діяльності не треба утримувати ПДФО та ВЗ.
  • А от щодо ЄСВ усе залежатиме від того, чи є така діяльність у ЄДР виконавця-ФОП.
App
Завантажуйте наш мобільний додаток Factor

© Factor.Media, 1995 -
Всі права захищені

Використання матеріалів без узгодження з редакцією заборонено

Ознайомитись з договором-офертою

Приєднуйтесь
Адреса
м. Харків, 61002, вул. Сумська, 106а
Ми приймаємо
ic-privat ic-visa ic-visa

Ми використовуємо cookie-файли, щоб зробити сайт максимально зручним для вас та аналізувати використання наших продуктів та послуг, щоб збільшити якість рекламних та маркетингових активностей. Дізнатися більше про те, як ми використовуємо ці файли можна тут.

Дякуємо, що читаєте нас Увійдіть і читайте далі