Теми статей
Обрати теми

Значні й незначні помилки в реквізитах ТТН: як визначитись?

Хмелевський Ігор, податковий експерт
На перший погляд, дуже просто. Помилок в обов’язкових реквізитах ліпше не припускатись. Натомість помилки в необов’язкових реквізитах можна ігнорувати. Проблема полягає в тому, що ТТН одночасно є й первинним документом бухобліку, і транспортним документом на перевезення вантажів. При цьому відповідні закони та підзаконна нормативка висувають різні вимоги до обов’язковості реквізитів ТТН. Як їх поєднати в одній формі? На які зважати, а на які ні?

Розглянемо практичну ситуацію, на прикладі якої й пояснимо, що до чого.

Ситуація. Підприємство, що здійснює вантажні перевезення по території України, використовує при цьому власну форму ТТН. Після того як у 2021 році з’явилась вимога вказувати в ТТН габарити транспортного засобу, ми додали відповідні реквізити в цю форму і користуємося нею далі. Нещодавно від контрагентів дізналися, що начебто є затверджена форма, яка містить ці реквізити, і саме її й треба було застосовувати протягом останніх двох років. Чи визнають податківці реальність операцій з перевезення? Чи не краще перевиписати усі ТТН за ці два роки за новою формою?

Одразу заспокоїмо вас і решту читачів: жодні зміни до затвердженої форми ТТН не вносилися вже протягом майже 5 років. Тож виписувати заново ТТН за якоюсь міфічною формою вам не доведеться. А якби навіть якісь зміни й відбулися, на легітимність вашої власної форми ТТН це ніяк не вплинуло б. Оскільки габаритно-вагові реквізити ТТН, про які ви запитуєте, — не бухгалтерсько-податкового характеру. Їх наявність у ТТН перевіряє Укртрансбезпеки під час рейдових перевірок на трасі, а не ДПС під час документальних перевірок.

На нашу думку, навіть повна відсутність таких реквізитів не заважає класифікації ваших ТТН як бухпервинки. Якщо, звісно, в решті з нею все гаразд.

А тепер — про все по черзі. Підемо за хронологією і почнемо з Правил № 363*.

* Правила перевезень вантажів автомобільним транспортом в Україні, затверджені наказом Мінтрансу від 14.10.97 № 363.

Реквізити ТТН за Правилами № 363

Довгий час основні питання обігу ТТН, її складання, форми тощо регулювали лише Правила № 363. За визначенням, наведеним у цьому нормативному акті,

ТТН — єдиний для всіх учасників транспортного процесу документ, призначений для обліку товарно-матеріальних цінностей (ТМЦ) на шляху їх переміщення, розрахунків за перевезення вантажу та обліку виконаної роботи

ТТН може бути складена в паперовій та/або електронній формі та має містити обов’язкові реквізити, передбачені Правилами № 363.

Передплатіть, щоб відкрити доступ до матеріалів Я вже
logo PRO PRO-доступ Необмежений доступ до всіх закритих матеріалів сайту без реклами
App
Завантажуйте наш мобільний додаток Factor

© Factor.Media, 1995 -
Всі права захищені

Використання матеріалів без узгодження з редакцією заборонено

Ознайомитись з договором-офертою

Приєднуйтесь
Адреса
м. Харків, 61002, вул. Сумська, 106а
Ми приймаємо
ic-privat ic-visa ic-visa

Ми використовуємо cookie-файли, щоб зробити сайт максимально зручним для вас та аналізувати використання наших продуктів та послуг, щоб збільшити якість рекламних та маркетингових активностей. Дізнатися більше про те, як ми використовуємо ці файли можна тут.

Дякуємо, що читаєте нас Увійдіть і читайте далі